Sain juuri harmikseni kuulla että etäopiskeluun ei myönnetä lainkaan opintotukea... voiko oikeesti olla näin?
Tulen syksyllä tekemään täyttä opiskelupäivää, monen kurssin kanssa ja se että päätän tehdä sen 100% kotikoneelta määrää sen että en ole oikeutettu opintotukeen... häh?
En myöskään saa työvoimatoimistosta mitään koska en voi ottaa työtä vastaan.
Onko nyt huijattu vai voiko suomen yhteiskunta olla näin mätä?? kokemuksia anybody?
Opintotuesta
2
1469
Vastaukset
- Yliopistossa saa
Avoimessa yliopistossa useimmiten opiskellaan etänä. Avoimen yliopiston opintoihin ei saa tukea. Jos olet kirjoilla varsinaisen opiskelijana yliopistossa tai ammattikorkeakoulussa, saat etäopintoihinkin tukea. Pääasia on, että opinto pisteitä tai -viikkoja tulee tarpeeksi. Ei Kela sitä tarkista, onko suoritukset saatu tenttimällä, kotitehtäviä tehden vaiko luennoilla istumalla.
- Etäopiskelija
Hei!
Painin täysin saman ongelman kanssa ennen kuin päätin siirtyä päivälukiosta iltalukioon. Kela ei siis myönnä kuin yleisen asumistuen, koska heidän silmissä en ole päätoiminen opiskelija.
Jatkoin matkaani Työkkäriin, jossa sanoivat, että työnhakijaksi on ilmoittauduttava jos haluan työttömyyskorvauksen. Ja sehän ei ollut mahdollista.
Viimeisenä soitin Sosiaalitoimeen, jossa puhelimessa sanoivat töykeästi, ettei mitään makseta, mutta kun sitkeänä vaadin itselleni keskusteluaikaa toimihenkilölle, sain sen. Kun tapasin alueeni työntekijän, hän hyväntuulisena myönsi minulle täyden toimeentulotuen (joka on huomattavasti suurempi kuin opintotuki ikinä!). Hänen kanssaan ei ole ollut pienintäkään ongelmaa.
Suosittelen lämpimästi tällaista vaihtoehtoa, älä luovuta!!! Jaksamista sinne näiden asioiden pyörittelyyn.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun503364Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5522078Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si841976Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171960- 201588
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431528- 281386
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1281307KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar481230