sattuipa käymään sellainen juttu, että noin klo 9.00 puhallettiin POLIISIN alkometriin joka oli vuokrattu kyseiseen tilaisuuteen poliisilaitokselta jossa oli annettu opastus laitteen käyttöön, ja laite kaliproitu. No alkometri näytti ekalla puhalluksella 0,2-0,3 ja toisella puhalluksella aika lailla samoin. Olo ei ollut humaltunut eikä mitenkään krapulainen. Noin klo 12.00 lähettiin tilaisuudesta ajamalla pois. Ajoreitti oli hyvin rauhallinen eikä ollut taajamassa. Parin kilometrin päässä oli puhallusratsia. Siinä sitte sama kaveri puhalti tarkkuusmetriin 0.22 eli 0,5 ja eikun kortti pois samantien, vaikka setä-siniselle kerrottiin että aamulla oltiin käyty puhallus testissä joka oli POLIISIN alkometri, ei ollu asialla mitään vaikutusta muuten kun että tällästä voi sattua...........mikään ei enään ole varmaa................ niin ja samasta tilaisuudesta lähti myös muita jotka menettivät ajokortin kun oli aamulla puhalus testin tehny ja lähti ajamaan.
Poliisin alkometrin totuus
6
3746
Vastaukset
- Nimetön
Ai että vuokrasitte alkometrin..? Ssselvä!
Vai että ihan tien päällä tarkkuusalkometriin..- puhalsin
ilmeisestikin samaisessa tilaisuudessa 0,2 aamulla klo 9 ja lähdin puoliyhdentoista maissa pois. Eikä olo ollut humaltunut tai krapulainen. Muistikin oli tallella. Nautin kaksi 0,56l erikoisvahvaa(8%) Karhua ja yhden ison tuopin klo 18-21 välisenä aikana. Alkoholimäärä veressä oli siis 2x560gx0,08 500gx0,055=118g. Promilleja veressä siis 118/(0,75x80)=2. Olo oli jonkin aikaa selvästi humaltunut. Polttovauhti meikäläisellä on 0,1x80kg=8g/tunti eli 118g olisi palanut kokonaan 15 tunnissa. Laskukaavan mukaan alkoholia olisi pitänyt olla veressä klo 9 22g, joka vastaa promillemääränä niinkin paljon kuin 0,37. Olo oli kyllä huomattavasti parempi kuin kolmen keskarin humala. No onneksi satuin olemaan matkassa hieman aiemmin, eikä ratsiaa näkynyt matkalla.
Se vuokrattu alkometri oli kyllä samanlainen kuin poliisilla, mutta viisarinäytöllä. Liikkuvalla poliisilla on käytössään myös ajoneuvoihin asennettuja tarkkuusalkometrejä. Ilmeisesti tässä on käynyt niin, että tavallisen alkometrin lukemat ovat olleet suuntaa-antavia. - lukemiin
puhalsin kirjoitti:
ilmeisestikin samaisessa tilaisuudessa 0,2 aamulla klo 9 ja lähdin puoliyhdentoista maissa pois. Eikä olo ollut humaltunut tai krapulainen. Muistikin oli tallella. Nautin kaksi 0,56l erikoisvahvaa(8%) Karhua ja yhden ison tuopin klo 18-21 välisenä aikana. Alkoholimäärä veressä oli siis 2x560gx0,08 500gx0,055=118g. Promilleja veressä siis 118/(0,75x80)=2. Olo oli jonkin aikaa selvästi humaltunut. Polttovauhti meikäläisellä on 0,1x80kg=8g/tunti eli 118g olisi palanut kokonaan 15 tunnissa. Laskukaavan mukaan alkoholia olisi pitänyt olla veressä klo 9 22g, joka vastaa promillemääränä niinkin paljon kuin 0,37. Olo oli kyllä huomattavasti parempi kuin kolmen keskarin humala. No onneksi satuin olemaan matkassa hieman aiemmin, eikä ratsiaa näkynyt matkalla.
Se vuokrattu alkometri oli kyllä samanlainen kuin poliisilla, mutta viisarinäytöllä. Liikkuvalla poliisilla on käytössään myös ajoneuvoihin asennettuja tarkkuusalkometrejä. Ilmeisesti tässä on käynyt niin, että tavallisen alkometrin lukemat ovat olleet suuntaa-antavia.Tuo alkoholi, vaikka onkin vettä väkevämpää, on myös vettä kevyempää, eli grammamäärät pitää kertoa 0,79:llä. Ja palaminen alkaa lähes siitä kuin ottaminenkin. Laskennallisesti tilanne korjaantuu siten, että aamun promillet olisi pitänyt näyttää nollaa. 93g palaa 8g/tuntinopeudella 12 tunnissa. Sellainen oli kyllä tunnekin, että pää on selvä.
- kaikilla ihmisillä ei polta...
lukemiin kirjoitti:
Tuo alkoholi, vaikka onkin vettä väkevämpää, on myös vettä kevyempää, eli grammamäärät pitää kertoa 0,79:llä. Ja palaminen alkaa lähes siitä kuin ottaminenkin. Laskennallisesti tilanne korjaantuu siten, että aamun promillet olisi pitänyt näyttää nollaa. 93g palaa 8g/tuntinopeudella 12 tunnissa. Sellainen oli kyllä tunnekin, että pää on selvä.
ja viina ei ala palamaan heti kun vetäset hetulaan sillä siihen vaikuttaa oletko syönyt juuri vaikka rasvaista ruokaa.se hidastaa alussa imeytymistä.eli alkaa olla veressä 0,5 tunnista 3tuntiin ekan paukun otettua.
- Liikenteen valvoja
Siksi laitetta kutsutaan seulontalaitteeksi kun sen tarkkuus ei ole riittävä rattijuopumus jutuissa. Lisäksi pienikin käyttövirhe aiheuttaa melko suuria heittoja mittaustuloksissa.
Lisäksi pistää hieman epäilemään että poliisi olisi vuokrannut alkometrin.. - Anonyymi
Tähän ei osaa muuta todeta,kuin. Väkivallan siirto puhelut, Puhallus ratsiat.
Kalajoki kertoo, Murre erot, laossa Ilkka Heinonen, lato
Kun Alavieska saa aloittaa amis leikit, kuitit Verotus.
Muut on laossa, kun Alavieska on Ladossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni821379Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä661175Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2121170Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2001164Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121039Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä103983Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi68906Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍128881Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123778- 77755