belgradiin

tekee mieli matskustaa

2

2348

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tälläinen
    • arktika

      Tänä vuonnakin pari kertaa on Belgradissa tullut pyörähdettyä. Suosittelisin hotellia kävelykeskustan liepeiltä esim. Moskva (hienot puitteet, jopa 2 kerroksisia huoneistoja 100-150 €/2hh). Itse majoitun yleensä Pragissa tutun henkilökunnan ja ränsistyneen neukkunostalgian takia (60-100 €/2 hh). Huomiona edellisiin vuosiin on hotellien hintataso kahtena viime vuonna noussut melkoisesti, esim. 2001 yövyin Pragissa 20 eurolla. Uuden Belgradin alueen loistohotellit ovat liian steriilejä, hinnakkaita (200-600 €/yö) ja etäällä kaikesta ainakin minun makuuni.

      Koska yleensä matkaan Serbiaan autolla niin Pragin vieressä on vartioitu parkkitalo jonne jätän pirssin pariksi päiväksi. Toinen vastaava on Slavija hotellin kellarissa jossa pesevätkin auton tarvittaessa valmiiksi. Perus-Slavia vaan on yksi surkeimmista läävistä missä Serbiassa olen asunut.

      Kävelykadun päässä oleva linnoitus ja puistoalue Sava- ja Tonava -jokien risteyksessä on käymisen arvoinen paikka, samoin jokilaivaravintolat (sinne pääsee omallakin autolla messukeskuksen läpi ja auto parkkiin laiturille). Sapuskojen osalta annokset ova meikämakuun turhan tuhteja ja monesti n mahdollista tilata myös puoli annosta. Samoin ei pidä rajoittua vain serbiravintoloihin - itse olen saanut Euroopan parasta lasagnea Edisanissa (kävelykadun alkukortteli, 2 krs.), parhaat musiikit ja drinkit olen nauttinut Havana -clubilla (kävelykadun alun ja linnoituksen puolivälissä linnoituksesta katsoen oikealle johtavalla sivukadulla). Vastakkaisella sivukadulla mainio pitseria jossa pääsin nauttimaan simpukoista.

      Lentäen Belgradiin on vaikea päästä. Helsingistä onnistuu vain välilaskulliset reitit, Tukholmasta pääsee JATilla suoraankin. Edullisin reitti minulle on ollut matkata tarjouslennolla Budapestiin ja hypätä siellä Belgradiin vievään junaan.

      Muutkin paikat Serbiassa ovat käymisen arvoisia kuten yksi suosikeistani Novi Sad - kesällä rantaelämä Tonavan varrella varsinkin vanhassa linnoituksssa järjestettävän Exit festariaikaan on kokemisen arvoinen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ny se loppuu ( Kuhmo)

      Yhtiö on myyty. Notta yyteet meleko äkkiä, notta. Pelastautukoon ken voi. Notta se on tuulista pian.
      Kuhmo
      68
      2218
    2. Parikymppinen hakkasi nelikymppisen kriittiseen tilaan

      Ja ihminen jäi junan alle lautiosaaressa...paljon on taas sattunut ja tapahtunut. Ketähän nämä uhrit mahtaa olla 🤔 htt
      Kemi
      35
      1784
    3. Harmi että välimme

      Menivät niin solmuun.
      Ikävä
      100
      1161
    4. Hei sinä rakas mies.

      Milloinkaan kohdataan? Toivottavasti pian....❤️
      Ikävä
      46
      909
    5. Ajatuksia

      Mitä ajatuksia hän herättää tänään?
      Ikävä
      87
      803
    6. Kaivattusi tärkein ulkoinen tuntomerkki

      Onko jokin muu kuin yleinen kuten kaunis, laiha. hyväkroppainen jne.
      Ikävä
      26
      797
    7. Mille kirjaimelle

      toivotat hyvää yötä , kuka on mielessäsi kun menet nukkumaan?
      Ikävä
      29
      670
    8. Katse

      Miltä se tuntuu, kun hän katsoo sinua?
      Ikävä
      41
      665
    9. Äimän käki

      Olen vähää vaille viisikymppinen mies, ja olen elellyt ilman parisuhdetta parisen vuotta. Nyt vihdoin ja viimein tuntuu,
      Sinkut
      135
      622
    10. Nainen, miten suhtautuisit

      Jos mies ehdottaisi tapaamista? Entä siihen, jos mies kertoisi tapaamisessa tunteistaan ja haluaisi seurustella?
      Ikävä
      56
      578
    Aihe