Asutaan avoliitossa johon kuuluu myös miehen 15 vuotias tytär. Välit tyttären kans on nykyään huonot, johtuen voimakkaasta murrosiästä. Nyt kuvioihin on tullut myös tyttären poikaystävä joka majailee meillä. Tähän asiaan olen koittanut puuttua mutta isän mielestä poika voi asua, syödä, pesettää pyykkinsä yms. Olenkin sanonut että minä en ole velvollinen elättämään enää yhtään ylimääräistä päätä, saati passaamaan muuten. Päivä nukutaan puoleenpäivään asti ja sitten vaan vetelehditään, kyllä sapettaa. Tekisivät edes jotain ruokansa eteen, vai kuinka?
onko siedettävä?????????????
liisukka
81498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Itse en tuohon suostuisi.
mun mielestä ei kuulu sulle se poikaysrtävä.
Peset vaan omat vaattees,anna tytön pestä poikaystävänsä vaatteet ja laittaa sille ruoka. Ynnä tiskata.
Sinuna muuttaisin itse pois, en viitsisi.
Tuota pois muuttamista olenkin jo pitempään suunnitellut. Taitaa olla ainut vaihtoehto tässä tilanteessa. Olen myös huomannut et mulla ei saisi olla omaa mielipidettä asiaan: lastenkasvatus, mutta aina ei voi pitää suutaan kiinni.
Siehän oot se puoliso,lapsi on miehen,kyllä sulla pitäs olla oikeus vaatia/komennella.
Jos ei se itse hoida sulhoaan ja sen pyykkejä,niin anna isän tehdä. Eihän se sun lapsi ole,ei kumpikaan.
Jätä tekemättä.
Kuten viisaasti tiivisti joku tuossa ylempänä, lampaat keritään ja se, oletko lammas, on aivan oma valintasi. Joten mää'i kiltisti ja passaa uutterasti.
Toivottavasti jonain päivänä kuietnkin heräät, opit antamaan arvon itsellesi ja ryhdyt leijonaksi.
Uusioperheessämme on kolme murkkua. Tytöt ovat välillä aika pahoja, mutta vielä tottelevat minua. Varsin vähän suunsoittoa minulle, äidilleen joskus.
Puutun vain räikeimpään käytökseen, sillä muuten saisin puuttua koko ajan enkä jaksa enkä halua mäkättää. Yhteiselo olisi muuten pian aika tukalaa, kun olisi koko ajan tukkanuottasilla.
Lapset ovat erittäin saamattomia ja laiskoja. Ovat koko ajan mankumassa äidiltään jotain ja yrittävät kieroilla velvoitteistaan minkä ehtivät. Heti kun hyvä on saatu käteen, niin alkaa venkoilu, kieroilu ja vittuilukin. Äitinsä on onneksi alkanut vaatia suoritteen ensin.
lasten käytös on valitettavasti pääasiassa melua, sotkemista, riitelyä ja vaatimista. Välillä olen oikein onnellinen siitä, ettei minulla ole omia lapsia. En myöskään ymmärrä miksei saa tukistaa, sillä murkkupennut eivät puhetta ja uhkauksia tottele, ovat erittäin tietoisia oikeuksistaan.
Poikaystävä ei juuri täällä käy, onneksi, on suurlaiska-pikkukrimi. Äidin lellimä pikku possu, suoraan sanoen.
Itse pyytäisin poikaystävän vanhemmilta tiettyä summaa kuukaudessa jos hänelle täysihoito teillä annetaan tai sitten jos se on niin kamalaa niin sanot että majailee välillä vuorostaan poikaystävän vanhemmilla. ruoka maksaa ja niin kaikki muukin elämisessä, pyykki nyt ei itsessään varmaan kovin paljoa työmäärää tuo, enemmän ehkä ainoastan ärsyttää pyykkäillä poikaystävän vaatteitakerrot miehelle miten asia pitäisi sinun mielestä hoitaa ja kysyt kumman hän mielummin pitäisi elämässään sinut vaiko tyttärensä poikaystävän. tai sitten kylmästi teet tarvittaessa ruoat vaan 3:lle ja peset ainoastaan teidän perheen pyykit ja viet vaikka poikaystävän pesulaan ja annat hänelle kuitin että voi noutaa omansa sieltä maksua vastaan. herätät nuorukaiset aamulla 7-8 aikaan räväytät verhot auki aloitat kovaäänisen aamujumpan ja kerrot että tunnin päästä lähdetään mummun luo kylään ja pesemään mattoja ja muuta tuommoista kyllä he hetken päästä ärsyyntyvät ja koittavat tehdä jotain asialle että pääsisivät takaisin aikaan jolloin saivat nukkua pitkään :D kokeile kaikkia keinoja kyllä jonkun luulisi auttavan
niin heitä vetelehtijä ulos! Herranjestas mikä nykyajan ihmisiä vaivaa kun sietävät moista?