NINTENDO 64

    Minulla on Nintendo 64 ja se on kytketty telkkariini SCART-liittimellä. Mulla on taulu telkkari johon käy S-Video kaapeli ja N64:selle myydään sellaista s-video-in kaapelia.
Kyselisin että paraneeko grafiikka tai kuvan laatu jos kytken n64:sen sen kaapelin avulla??

Ja muutenkin haluaisin tietää että mihin sitä s-video liitäntää käytetään ylipäätänsä.

Kiitoksia etukäteen vastauksista =)    
41146
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

että tuo SCART liitäntä on parempi näissä eurooppalaisissa PAL-koneissa. Saattaa nimittäin käydä niin että kun kytket sen S-Videolla se kuva menee ihan jopa vihreäksi.

Äänestä

"Ja muutenkin haluaisin tietää että mihin sitä s-video liitäntää käytetään ylipäätänsä. "

S-video-liitäntää käytetään samaan kuin scartia tai monista taulutelkkareista ja tykeistä löytyvää komponenttiliitäntää, eli kuvan siirtoon. Mutta kuvan laatu on eri siirtotavoilla erilainen. Taulutelkkareissa paras kuva saadaan komponenttiliitännän kautta, mutta sellaista signaalia ei 64:stä tule, joten se täytyy unohtaa. Seuraavaksi paras on s-video. Huonoin on komposiitti, eli se signaali, joka kulkee koneen alkuperäisessä scart-johdossa.

S-video-kuva on havaittavasti parempi kuin originaalipiuhalla, jos vain pelikoneesta sellainen signaali tulee. Muistaakseni useimmista 64-koneista tulee, mutta joistakin viimeiseksi valmistetuista laitteista ehkä ei.

Ota kone kainaloon ja mene lähimpään pelikauppaan kokeilemaan toimiiko se piuha sinun koneessasi. Varmaan antavat kokeilla. Ainakin Pelikauppa Pelitalossa ( http://pelikauppapelitalo.fi ) täällä Espoossa näkyy olevan niitä myynnissä. Ehkä osaavat puhelimessakin kertoa käykö piuha koneeseesi, kun otat koneen viereen soittaessasi niin, että voit kertoa sarjanumeroita yms. Tai sitten on pakko kokeilla, että tietää.

Äänestä
  • vastauksesta. Menenpä tässä jossain välissä kokeilemaan sitä s-video systeemiä =)

    thanks..

    Äänestä

ja kyllä se toimii. Jotkut n64 pelit ovat aika suttuisia ne grafiikat, tai ne on sellasia epätarkkoja ihanku niissä ols käytetty jotain sumennosta? siis kun pelailee tavallisella scart-johdolla. Mutta toi S-Video on huomattavasti terävempi kuvanlaatu ja siinä ei oo sitä ihmeen "sumennosta" mutta välillä peli näyttää hieman karkealta ku se on liianki terävä, mut ei ainakaan tullu sinistä/vihreetä kuvaa :D

Ihan hyvä tuo s-video on

Äänestä

Kommentoi aloitusta


S-VIDEO kirjoitti:

    Minulla on Nintendo 64 ja se on kytketty telkkariini SCART-liittimellä. Mulla on taulu telkkari johon käy S-Video kaapeli ja N64:selle myydään sellaista s-video-in kaapelia.
Kyselisin että paraneeko grafiikka tai kuvan laatu jos kytken n64:sen sen kaapelin avulla??

Ja muutenkin haluaisin tietää että mihin sitä s-video liitäntää käytetään ylipäätänsä.

Kiitoksia etukäteen vastauksista =)    

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu