Neuvoa kaivataan

engl. filologia

Voiko avoimen kautta suorittaa tarpeeksi englantilaisen filologian kursseja jotta pääsisi väylän kautta sisään? Olen katsellut avoimen kurssitarjontaa ja olen nähnyt siellä lähinnä vain sitä peruspakettia missä on 25 opintopistettä. Mistä muista kursseista voi repiä ne muut tarvittavat? En ole varma hyväksytäänkö myös niitä kursseja jotka eivät ole englantilaisen filologian alla esim. engl. tekstinymmärtäminen sun muut. Mitä muita opintoja kannattaisi suorittaa jotka sitten hyväksytään pyrkiessään tälle linjalle? Tietääkö joku?

1

809

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Ei voi, siis itse asiassa englannissa - tai kielissä yleensä - ei ole väylämahdollisuutta. Yleiset kieliopinnot eivät myöskään vastaa englannin pääaineopintojen kursseja - pääaineopiskelijoille on omat kurssinsa. Yleisopintojen kieliopinnot on tarkoitettu yleensä jonkin tieteenalan erityissanaston ja rakenteiden opiskeluun ao. kielellä. Englannin pääaineopinnoissa voi olla vastaavantyyppisiä/nimisiä kursseja - esim. juuri tekstinymmärtäminen - mutta sisältö on hyvin erilainen kuin yleisopintojen kurssilla.

      Englannin perusopintojen suorittaminen avoimessa ei kuitenkaan ole hukkaan heitettyä - kun pääsee sisälle varsinaiseksi opiskelijaksi, voi jatkaa suoraan aineopinnoista.

      Englannin opinnot - kuten kielten pääaineopinnot yleensä - pitää sisällään kirjallisuuden ja kulttuurin opintoja sekä kielitieteellisiä opintoja. Kysyhän lisää jos tuntuu siltä. Itse olen kylläkin jo valmistunut, mutta opinnoista ei ole kovin pitkä aika, joten on asiat vielä hyvin muistissa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moi, nainen

      Tunnustan, olen heikkona sun hymyyn, ja sekään ei auta yhtään, että sulla on täydellinen nenä. Joten ensi kerralla, kun
      Ikävä
      51
      1925
    2. Some räjähti! Joel Harkimo jakoi haikean viestin meriltä tärkeänä merkkipäivänä: "Välillä..."

      Joel Harkimo on lähtenyt yksin purjehdukselle Atlantin yli. Tsemppiä ja voimia, Joel Harkimo! Lue lisää: https://www.s
      Suomalaiset julkkikset
      29
      1555
    3. Suurinta rakkautta

      On päästää irti ja antaa toisen mennä. 😎🌹
      Ikävä
      82
      1173
    4. Sedun opettaja?

      Kukas Sedussa on ahdistellut alaikäisiä opiskelijoita? Tämä kansankynttilä oli saanut monta varoitusta, mutta sama homma
      Seinäjoki
      41
      1150
    5. Bess jakoi hämmentävän kuvan - Anna Puu heittää roisin kommentin: "Onneks ei oo eka synnytys"

      Ohhoh! No nyt on aika provosoiva kuva Bessistä. Kivoja kommentteja julkkisystävät laukoo... Tiesitkö, että Bessin (s.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      1050
    6. Kumpi ihastui teistä ensin

      Sinä vai kaivattusi?
      Ikävä
      56
      1039
    7. Milloin nähdään?

      😕💕 Alan olla ihan loppu.
      Ikävä
      48
      1015
    8. Mitä mun pitää tehdä?

      Mitä me mies tehdään? Mitä sä haluat mun tekevän? Mä en tiedä. Mä luulen tietäväni, että molemmat kärvistelee tunteid
      Ikävä
      40
      958
    9. Keskusta on kovassa nousussa

      Persut ovat jäämässä kauas taakse. Maaseudun ihmiset ovat palaamassa järkiinsä epäonnistuneen persuseikkailun jälkeen.
      Maailman menoa
      125
      933
    10. Näytät paremmalta kuin koskaan ennen

      Aivan jokaisena päivänä. Minä pidän sinusta parhaimman huolen. Lupaan sen, sen voin luvata.
      Ikävä
      38
      916
    Aihe