Millä maalilla

olette maalanneet

puutalonne? Suosituksia otetaan vastaan.

6

1933

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • maalaan

      taloamme Uulan petrooliöljymaalilla,talo on 50-luvun rintamamiestalo,jossa on vanha maali alla.Uutta pintaa edelliseen taloon olen maalannut Vinhalla,ihan hyvä maali mielestäni,tai peittävä puunsuoja,jos ollaan tarkkoja. Myös Panulla ollaan maalailtu.

    • duunari2
    • peukku68

      eka talo maalattiin ja maali pysyi hyvänä reilun kymmenen vuotta joten se riitti suositukseksi seuraavaan taloon. Öljymaalin haitta on se että kiilto katoaa ajan kanssa ja väri haalistuu. Hyvä puoli on se että maali pysyy silti puussa eikä lähde irtoilemaan jne.

    • peliin.

      Ei tosin ole kuin maalauskokemusta viime kesältä, mutta hyvä tuli. Uskalsin valita sen, koska aika moni muukin on päätynyt samaan.

      Helpompi käsitellä (ei ohennuksia, puhdistus) ja käryttömämpi kuin öljymaalit. En sitten tiedä, pitääkö paikkansa, mutta minulle kerrottiin muiden kuin myyjien taholta, että puu hengittääkin paremmin kuin öljymaalipinnan kautta.

    • talomme....

      tikkurilan ultralla. Entinen maali oli haalistunut ja kulunut eikä ollut tieto mitä maalia se on. Maalikaupassa kertoivat vakuuttavasti etä vesiohenteinen öljymaali on ainut joka pysyy entisen maalin päällä. Rapsuttelimme irtomaalit pois ja sivelimme uuden maalin seinään. Ainakin maalatessa maali tuntui hyvin levittyvältä ja oli riittoisa ja peittävä. Saa sitten nähdä kuinka kauan pysyy seinässä ja missä kunnossa on vuoden päästä.

    • Vinhassa vara parempi

      Vinhasta on tuttavapiirissä runsaasti hyviä kokemuksia ja sillä maalasimme itsekin pari vuotta sitten. Suosittelen!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1496
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      92
      1255
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      901
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      855
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      846
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      164
      803
    7. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      84
      758
    8. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      719
    9. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      56
      683
    10. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      638
    Aihe