Minulla on koneessa palomuuri, F-secure ja joku ihmeen Ad-Adware SE Personal, mutta silti joku virus pääsi koneeseeni ja se ei puhdistu millään ohjelmalla. Isäni puhui jostakin viruksen uudelleennimeämisestä, että sen saisi sillä "tapettua". Mitä te sanotte? Miten pääsen viruksesta eroon? Mä en edes tiedä, että millainen virus se on :P
Joku virus iski, eikä lähde pois.
Tyttö vm. 89
3823
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tämä on ilmeisesti viruksen sijainti?
C:\Documents and Settings\mc\Local Settings\Temp\Temporary Internet Files\Content.IE5\0LMV8T6F\prototype-min[1].js Virustartunta: Viruses cannot be disinfected unless they are identified.
Valitse tuolta ylhäältä työkalut, internet asetukset, kohdassa väliaikaiset internet tiedostot, laita raksi ruutuun ja paina ok sitten vielä paina poista evästeet. Eipä löydy enää virusta..
Sitten teet seuraavat toimenpiteet.
Tyhjennä väliaikaiset tiedostot.
Koneen toimintaa kannattaa nopeuttaa poistamalla tempit, eli väliaikaiset tiedostot, usein. Väliaikaiset tiedostot eli tempit voi tyhjentää monella eri tavalla. Ne kannattaa tyhjentää viikoittain, sillä usein virukset iskevät sinne ensimmäiseksi.
Tyhjentääksesi tempit käynnistä kone järjestelmänvalvojan eli pääkäyttäjän oikeuksin (tarvittaessa vikasietotilaan). Valitse KÄYNNISTÄ -valikosta --> SUORITA-kenttä ja kirjoita sinne hakasulkeen sisällä oleva teksti:
# Win XP: [cleanmgr] --> Poista: Temporary Files, Temporary Internet Files ja Recycle Bin
# ME tai Win98: [%temp%] --> Poista kaikki!
http://www.virustorjunta.net/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=6&categories=Yleisohjeita+ongelmatilanteiden+ratkaisuun#35
Taikka putsaa ccleanerilla jos semmonen taikka vastaava löytyy.
Sitten aja virustorjuntasi läpi.
Jos on järjestelmän palautukseen päässyt niin
# 1. Klikkaa oikealla käynnistävalikon My Computer- tai oma tietokone-kuvaketta
# 2. Valitse Properties/ominaisuudet
# 3. Valitse System Restore/järjestelmän palauttaminen välilehti
# 4. Valitse "Turn off System Restore"/poista järjestelmän palauttaminen kaikissa asemissa
# 5. Paina Apply/käytä
# 6. Paina OK
# 7. Käynnistä kone uudelleen
# 8. Tarkista kone (mielellään kahdella) online scannereilla ja omalla virustorjuntaohjelmalla
# 9. Poista kaikki saastuneet tiedostot
# 10. Palauta asetukset takaisin
http://www.virustorjunta.net/modules.php?name=FAQ&myfaq=yes&id_cat=6&categories=Yleisohjeita+ongelmatilanteiden+ratkaisuun#34
Ei nyt ole pakko ajaa online skannereilla.
Sanos sitten lähtikö.