Jos toisinaan tuntuu siltä, että saksalaista paimenta suotta pelätään, niin meidän kulmilla ongelma on päinvastainen. Itselläni on kaksi narttua, 4 v ja 3 v, joista vanhempi on jalostusnarttu ja sijoituksessa minulla. Melkein joka kerta, kun ulkoilemme tuolla kylän pinnassa, tulee joku ihqunahqumahqu hulluna lääppimään koiriani, eikä siinä mitään. Saa niitä silittää, jos kysyy luvan.
Muutama viikko sitten nartun penikointi alkoi ja kun käynnistyksen kanssa oli ongelmia, taluttelin koiraa hissukseen talon kulmalla. Eiköhän siinäkin rullaluisteleva äiti lapsensa kanssa jo tunkenut koiran nenään kiinni "saako silittää". Itse karjaisin likimain raivokkaasti, että EI! kun se koira tekee pentuja!! Hölmistyneen näköisiä olivat naamat.
Onko muilla tällaisia ongelmia?
Anna mun kaikki kestää!!
13
1614
Vastaukset
- riimu
Se on positiivista että on myös ihmisiä jotka eivät ajattele sakemannia ISONA PAHANA SUSIKOIRANA, niitäkin kun on ja melko paljon!
- vielä..
Niinpä ja jotkut taas on sitä mieltä että sakemannin ei kuulu tulla muiden ihmisten kanssa toimeen saatikka koirien. ei ihme että niitä pelätään ku niistä tehdään kiukkusia.
- en voinut olla
nauramatta kun luin tuota. Voin silmissäni kuvitella tilanteen, että narttu on penikoimassa ja joku tahtoo tulla rapsuttamaan! xD
Tääl kohtaa molempia reaktioita. Varsinkin koira ihmiset tulee luokse ja kehuu koiraa ja silittelee ja ne jotka ei sit koiria tunne niin vaihtaa kadulla puolta. Ja pentuna niitä silittäjiä riitti aina.
- tehoaa aina
Itse otan viimeisen päälle ylimielisen ja vittumaisen ilmeen naamalleni kun näen, että joku on tulossa lääppimään mun ihquihqumussukkaa. Katselen muualle enkä ole huomaavinani kun ne tulevat. Kyllä ne muutaman metrin päässä hidastavat vauhtia ja naamalle tulee epäröivä katse, sitten kulkevat vaivihkaa ohitse ja minä saan olla rauhassa koirineni. Suosittelen!
- totuus taas kerran
No niin oikein sisäpiiriviisautta!Suosittelet muillekkin!
Sitten ollaan naamat väärässä kun ihmiset pelkää ja kaihtaa sakemanneja ja yleistää koirat verenhimoisiksi egonjatkeiksi ja omistajat pallittomiksi jatkeentarvitsijoiksi, vai vielä ylevänä, huh huh. - sitä mieltä että
totuus taas kerran kirjoitti:
No niin oikein sisäpiiriviisautta!Suosittelet muillekkin!
Sitten ollaan naamat väärässä kun ihmiset pelkää ja kaihtaa sakemanneja ja yleistää koirat verenhimoisiksi egonjatkeiksi ja omistajat pallittomiksi jatkeentarvitsijoiksi, vai vielä ylevänä, huh huh.minun tulisi vaan sietää kaikenmaailman tollojen lässytykset ja ihqutukset? En pidä lapsista (niillä on paskaiset kourat ja ne haisee pahalle), enkä voi sietää aikuisiakaan lääppimässä koiriani, puhumattakaan kaikista juopoista, jotka haluavat välttämättä kännissä tulla lääppimään koiria. Ei ne koirat vihaisia ole, välinpitämättömiä vieraiden suhteen kyllä. Ei taida olla ihan minun tehtävä parantaa maailman susikoirapelkoiset... Hommaa oma piski jos välttämättä jotain pitää päästä lääppimään. Olen kurkkua myöten täynnä näitä idiootteja ja niiden kakaroita, jotka änkeävät väkisin lääppimään.
- ei tule
sitä mieltä että kirjoitti:
minun tulisi vaan sietää kaikenmaailman tollojen lässytykset ja ihqutukset? En pidä lapsista (niillä on paskaiset kourat ja ne haisee pahalle), enkä voi sietää aikuisiakaan lääppimässä koiriani, puhumattakaan kaikista juopoista, jotka haluavat välttämättä kännissä tulla lääppimään koiria. Ei ne koirat vihaisia ole, välinpitämättömiä vieraiden suhteen kyllä. Ei taida olla ihan minun tehtävä parantaa maailman susikoirapelkoiset... Hommaa oma piski jos välttämättä jotain pitää päästä lääppimään. Olen kurkkua myöten täynnä näitä idiootteja ja niiden kakaroita, jotka änkeävät väkisin lääppimään.
mun koiriani koskaan lupaa kysymättä silittelemään. joitakin voin antaa luvan silittää, osa ilmaisee itse, ettei kannnata edes kysyä.... no kaikki täällä tuntuu olevan ilkeyksiä ja toisten halveksimista, suurelta osin.
- Missukka
läheskään kaikki sakemannit eivät pidä vieraiden ihmisten koskettelusta. Omani ainakin noudattaa ohjetta "antakaa minun olla rauhassa niin tekin saatte olla rauhassa" eli se ei ole näkevinäänkään vieraita ihmisiä eikä vahingossakaan tunge itseään silitettäväksi. Silti se on esim. hakumetsässä täysin varma koira, ei tippaakaan agressiivinen
- käynnistyskävelyttäjä
Jopas sinulla on ongelma, voi kauhistus.
Että oikein rullaluisteleva äiti, tällä palstalla kaikilla tuntuu olevan ongelmia äideistä ja varsinkin lapsista. Oletteko hedelmättömiä kaikki?
Eikö tilanteeseen olisi riittänyt kohtelias mutta silti selkeä vastaus, juuri nyt ei sovi rapsutella koska tilanne on tämä??
Eivät kaikki ihmiset elä hengenheimolaisina koirien seassa, eivät kaikki tiedä hevonkukkua tiineestä koirasta tai synnytyksenkäynnistyskävelystä.
Täältä saat tukea nurjalle asenteellesi, totuus on kuitenkin se, että itse olet kovin suvaitsematon omaan napaan tuijottaja.
Pienessä on maailman murheet. - solina
neitiä haluavat monet, varsinkin lapset tulla silittelemään ulkona, mutta en ole tehnyt siitä ongelmaa. Päinvastoin olen aika ylpeä siitä, että koiraani ei tarvitse pelätä ja saan kehuja siitä kuinka mukava se on. Koira nauttii saamastaan huomiosta ja muutama "susikoira-kammoinen" on päässyt pelostaan ainakin meidän koiran kohdalla. Se on tietenkin jokaisen oma asia miten miten reagoi silittelijöihin. Epäilen että usein on enemmin kysymys omistajan reviirin rajoista kuin koiran. Ne lapset on tulevia koiranomistajia tai -vihaajia...
- onpi
niin että kaksi sakua löytyy uros ja narttu, molemmat kilttejä, eikä mulla ainakaan ole ongelmaa jos niitä tullaan silittelemään. toki se on sitten joka omistajan asia kertoa onko koira ja tilanne sellainen että sitä vieraat voi tulla koskettelemaan. Minusta on ainakin mukava antaa sakuista sellaista viestiä että ne voivat olla myös todella kilttejä koiria joita ei tarvitse pelätä.
Omat koirani ovat käyttökoiria. - minullakin saku
Tollasel ei tarttis edes olla koiraa. Sit valitetaan kun ihmiset kuvittelevat sakemannien olevien vihaisia---missä syy, mietis sitä---asenteessasi. Taidat vihata kaikkia muita paitsi itseäsi ja koiriasi. Osta jostain erämaamökki. Tervemenoa sinne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku504154Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt351959Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.
Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj1531346- 1541232
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti421024- 192992
Sari Multala teki "riikkapurrat"
Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.229976- 80947
- 55820
Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm122815