Olen menossa Kyushuun syyskuussa kolmeksi päiväksi ja olis mielettömän kiva saada muutamia vinkkejä paikasta.
kyushu
1
513
Vastaukset
- Docomo
Fukuoka
Vajaan 1.5 miljoonan asukkaan kaupunki. Lauttayhteys Koreaan yms.
Joitain ajan tappo paikkoja:
Yatai, joka ilta tosi mukava kohtaamispaikka lukuisine ravintoloineen.
Hakatan kanaali kaupunki, valtava ostos- ja viihdekeskus
Shofukuji Temppeli, Japanin ensimmainen Zen-temppeli.
Ohori Puisto, keskella lampi jonka ymparilla ihmiset nauttivat ja nautiskelevat. Taynna kun turusen pyssy kauniina vapaapaivina.
Fukuoka linna, raunioituneen kaupungin vanha linna
Momochi rantapuisto on mukava paikka viettaa vapaa-aikaa.
Muita kaupunkeja :
Dazaifu
Entinen Kyushun hallinnollinen keskus. Kaupunki kuuluisa pyhakoista ja temppeleista. Kuuluisimmat linee Dazaifu Tenmangu, Komyozenji ja Kanzeonji. Junalla n.30 min Fukuokasta.
Nagasaki
Nykyaan viehattava satamakaupunki, historian varmaan tunnetkin. Kaupungissa taitaa olla Japanin suurin China-town, en ainakaan ole missaan tormannyt suurempaan.
Kumamoto
Nykyaikainen japanilaiskaupunki joka on lahinna kuuluisa linnastaan
Mount Aso
Aktiivinen tulivuori jossa on myos komean suuri kraaterijarvi
Minamata
Tuli kuuluisaksi aikoinaan tehtaasta joka paastoista sairastui yksi jos toinenkin. Tietoa loytyy varmaan mista vain aiheella "Minamata disease"
Nykaan elavan mukava kaupunki.
Kagoshima
Japanin etelaisin suurkaupunki. Kun taifuuni iskee Japaniin niin tahan kaupunkiin se osuu 99% todennakoisyydella, silta ainakin tuntuu !
Beppu
Yksi Japanin parhaista kylpyla paikkakunnista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p767010Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3576098Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite543424Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill293159Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?1901672Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os171408Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps181126- 601123
Elämäni biisi starttaa uudessa muodossa - Voi olla pettymys faneille!
Elämäni biisi ja juontaja Katja Ståhl ovat suomalaisten suosikkeja. Lauantai-iltaisin ohjelma on vetänyt tv-katsojat arv11030Amazing Race Tomas rehellisenä Esko-appiukon, 63, tilasta: "Sairastelut ja..."
Tomas Grekov ja Esko Rotola-Pukkila ovat mukana Amazing Race Suomi -kisassa. Ja nyt vuorossa on finaali. Hankaluuksia m11007