Hei!
Mikähän olisi mukava opiskelija-asuntotalo Skinarilassa? Rauhaisaa ja siistiä?
Punkkerit? Laser? Teknologiapuisto? Orion?
Skinnarila/opisk.asunto
12
2984
Vastaukset
- Primrose
... pysy kaukana punkkereilta.
- Laser
Itse asun Laserpuistossa ja minusta hyvinkin rauhallinen ja siisti paikka, noista muista kohteista en ole niin tietoinen.
- Nimetön
Jos soluasuntoa etsit, niin kaikki skinnarilan asuntolat on aika samalla viivalla. MUTU:lla sanoisin, että SK-28 saattaa olla se kaikkein rauhattomin (viikonloppuisin asuntolan "kerhohuoneessa" lappaa porukkaa ja muutenkin siinä sisäpihalla on paljon tapahtumia). Oikeastaan kaikissa skinnarilan kohteissa on se ongelma, että ne ovat ns. "Fartwall-areenan" läheisyydessä, jossa järjestetään paljon tapahtumia esim. fuksiviikoilla ja vapun aikana. (jos siis oikeasti haluat olla rauhassa, etkä ota osaa opiskelijarientoihin). Uskoisin, että skinnarilan asuntoloista kotaniemi on ehkä rauhallisin, mutta se johtuu siitä, että siellä on vain yksiöitä ja perheasuntoja (ja suhteellisen kalliita sellaisia). Punkkerikatu ja orionit on aika "perusaluetta", ihan OK asumiseen, mutta kaikki riippuu ihan siitä, millaiset naapurit sattuu saamaan, joukossa voi olla myös mölyapinoita...
Sanoisin, että periaatteessa aika sama mihin taloon joudut skinnarilan alueella, ainakin jos vain rauhallisuudesta puhutaan. Yleisesti kaikki LOAS:n asunnon on hyvässä kunnossa, koska niitä remontoidaan säännöllisesti. On myös huomioitava se, että todennäköisesti sinulla ei alussa edes ole mitään sanavaltaa siihen, mihin asuntoon LOAS sinut tyrkkää.. Kannattaa varmaan ottaa se mitä tarjotaan ja tutustua hetki alueen henkeen.. Solun vaihto onnistunee suhteellisen kivuttomasti sitten myöhemmin. - Zmp
Itse Punkkerilla ja Teknoissa useamman vuoden asuneena seuraavia kokemuksia.
Tekno 4:n kämpät ovat isoja ja perushyviä. Hieman asumisen jälkiä näkyvissä.
Tekno 2:n epäkäytännöllisiä ja pirun pieni keittiö. Kuitenkin uudempia ja siistimpiä.
SK28 saattaa olla mölyisä, ellei kämppä ole skinnarilankadun puolelta. Näissä on runsaasti asumisen jälkiä näkyvissä.
Punkkereissa, oikeastaan kaikissa kuuluu hieman "asumisen ääniä" (etenkin pk5). Kämpät perushyviä.
Orion on keskellä ei-mitään. Julkiset kulkevat huonosti ja pysäkit jonkin matkan päässä, kun vertaa, että teknojen ja punkkerimäen edestä menee 3 bussilinjaa tunnin sisällä. Kämpät kuitenkin hyviä ja uusia. Yliopistollekin sieltä alkaa olla jo matkaakin, eli polkupyörä olisi täältä hyödyllinen. - utelias.
Millainen Park on - rauhallisuus?
Matka yliopistolle?- ....
Jos katselet loasin nettisivuilta asuntokohteita saat kyllä tietoa matkoista. Parkista yliopistolle on noin 4km.
http://www.loas.fi/Kiinteasivu.asp?KiinteaSivuID=13&NakymaID=3 - dsddas
...on se, että se on kesäisin kesähotelli, eli joudut joka kesä muuttamaan kämpästä pois. Karelia on tässä suhteessa parempi.
- asunut
Moikka, asuin Punkkerikatu seiskassa ja oli tosi rauhallista. Muista Punkkerikadun taloista en ole kuullut yhtä hyvää...meidän rapussa ei bileitä ollut juuri koskaan ja oli ihan hiljaista. Ainut häiriö oli joku äijä, joka kännissä tasaisin väliajoin riehui tyttöystävälleen niin että talo raikui...:o/ En kyllä edes tiedä asuuko ko. henkilö itse talossa... Mutta ihan riippuu siitä millaiset naapurit tulet saamaan. Asunto oli ok.
- miten tarjolla
Onko totta että LOAS:lta ei saa perheasuntoja uudet opiskelijat? Ollaan poikaystävän kanssa 4. jonolla ja sanovat ettei perheasuntoja ole tällä hetkellä yhtään tarjolla...
- ..............................
Tunnen kyllä pareja jotka ovat saaneet perheasunnon vaikka olivatkin uusia. Muutatko kauempaa? Kauempaa muuttavat ovat tietenkin etusijalla valinnoissa. Itse asun soluasunnossa mieheni kanssa. Meillä on siis molemmat huoneet/koko asunto käytössä.
- -.-
.............................. kirjoitti:
Tunnen kyllä pareja jotka ovat saaneet perheasunnon vaikka olivatkin uusia. Muutatko kauempaa? Kauempaa muuttavat ovat tietenkin etusijalla valinnoissa. Itse asun soluasunnossa mieheni kanssa. Meillä on siis molemmat huoneet/koko asunto käytössä.
Tullaan Espoosta/Helsingistä, eli ei ainakaan ihan lähiseudulta olla. Kuinka myöhään ennen muuttoa saitte ilmoituksen asunnosta?
- .....
-.- kirjoitti:
Tullaan Espoosta/Helsingistä, eli ei ainakaan ihan lähiseudulta olla. Kuinka myöhään ennen muuttoa saitte ilmoituksen asunnosta?
Asunnon tarve taisi meillä olla 1.4 lähtien ja saatiin kirje asuntotarjouksesta pari viikkoa ennen sitä. Käytiin samana päivänä tekemässä sopimus, kun tarjous oli tullut ja meidän onneksi asunto olikin jo tyhjä ja saatiin avaimet samantien.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 881651
- 771273
Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr1791234Sunnuntai terveiset kaivatulle
Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!55952Aika usein mietin sitä
Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t46911- 47898
Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?
Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman38888Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !
Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si9833- 46822
IS Viikonloppu 26.-27.4.2025
Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika35789