Eurytmia

pale`

Jossaki luki että eurytmiassa tutustutaan selvänäköisyyteen ja meditaatioon niin uskooko ne opettajat ja oppilaat steinerkoulus siihen että joku muka pystyy ennustamaan jne...

8

2965

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhun kokemuksesta

      Steinerkoulussa moni opettaja uskoo selvännäköisyyteen. Steinerin opeissa erilaisiin henkiin ja näkymättömiin olentoihin suhtaudutaan uskonnonomaisesti. Myös esimerkiksi Zoroastrianismi -uskonnon Jumalan olemassaoloon uskotaan. Jeesuksia on Steinerin opeissa kaksi, ja he Steinerin mukaan yhdistyivät temppelissä. Steiner uskoo jälleensyntymisoppiin, ja ainakin jossain vaiheessa hän ilmeisesti kuvitteli olevansa uudelleen syntynyt Jeesuksen opetuslapsi Johannes. Tästä löytyy lisää tietoa Ruusuristi -salaseuran Pekka Ervastin kirjeestä Steinerille: http://www.pekkaervast.net/kirjeenvaihto/steiner/Pekka Ervastin kirje Rudolf Steinerille 4.6.1921.pdf
      Steiner uskoi Teosofian oppeihin, muttei halunnut tunnustaa teosofien nimittämiä uusia Kristuksia. Kuitenkin Steiner olisi nähtävästi halunnut, että Teosofit olisivat tunnustaneet hänet uudesti syntyneeksi Johannekseksi.

      Jälleensyntymisopin ja uskomustensa pohjalta Steiner loi oman oppinsa Antroposofian, josta löytyy myös tietoa teosofien sivuilta http://www.teosofia.net/

      Niin ja kysymyksesi Eurytmiasta, siihen liittyy runsaasti henkimaailman uskomuksia. Muun muassa sen avulla ihmisen tulisi kehittyä Jumalan kaltaiseksi yli-ihmiseksi. Selvännäköisyys luonnollisesti kuuluu kauppaan. Steinerkoululaisten eurytmialuokasta suljetaankin ikkunat, etteivät henget karkaisi huoneesta tämän meditatiivisen tanssikokemuksen aikana. Itse suhtauduin eurytmiatunteihin lähinnä surkeana vitsinä, kuten suurin osa muistakin oppilaista. Valitettavasti joukossa oli joitain lähinnä heikompilahjaisia oppilaita, jotka oli helposti vietävissä. Nykyään he ovat pesunkestäviä antroposofeja ja osa steinerkoulun opettajiakin.

      • Steinerkoululainen

        Minun kokemukseni eurytmiasta on se, että kaikki oppilaat vihaavat sitä, koska ajattelevat, että se on täysin turhaa ajankulutusta. aika vittumaista kävelyä ja käsienheilutteluahan se on. Ja tietysti hyödytöntä.

        Meidän eurytmian luokassamme on kyllä aina ainakin yksi ikkuna auki ihan tuuletuksen takia, että se niistä hengistä. Minä en kyllä ymmärrä, että miten se eurytmia voisi liittyä johonkin henkienpalvontaan. Opetuksessa ei ole ollut mitään sellaista. Tunneilla on tehty jotain liikesarjoja pianosäestyksellä. Lisäksi opettaja on tunneilla lausunut liikkeiden aikana runoja, monesti ihan Eino Leinon kirjoittamia, eikä mitään sen kummempaa.


      • koukulainen
        Steinerkoululainen kirjoitti:

        Minun kokemukseni eurytmiasta on se, että kaikki oppilaat vihaavat sitä, koska ajattelevat, että se on täysin turhaa ajankulutusta. aika vittumaista kävelyä ja käsienheilutteluahan se on. Ja tietysti hyödytöntä.

        Meidän eurytmian luokassamme on kyllä aina ainakin yksi ikkuna auki ihan tuuletuksen takia, että se niistä hengistä. Minä en kyllä ymmärrä, että miten se eurytmia voisi liittyä johonkin henkienpalvontaan. Opetuksessa ei ole ollut mitään sellaista. Tunneilla on tehty jotain liikesarjoja pianosäestyksellä. Lisäksi opettaja on tunneilla lausunut liikkeiden aikana runoja, monesti ihan Eino Leinon kirjoittamia, eikä mitään sen kummempaa.

        ala luokilla musta tuntu et eukka on tyhmää.mut nut se on kivaa!


      • minäolenparas

        Ai että Jumalan kaltaiseksi yli-ihmiseksi. Se selittäkin erään pompottelijan käyttäytymisen ja toisten ihmisten halveksimisen.


    • Eukkaonblöö

      Eurytmia on niiin vittumaista!!

    • paljonmaksaa

      Mistä saa eukkatossuja? Paljon maksaa?

      Steinerkoulussa ei varmaankaan voi olla muita kuin steinerkoulutuksen saaneita opettajia. Vai mitä? Miten muuten käy eukan?

      • katonyt

        ja selvännäköisyyden. Ettei enää oltaisikaan muiden yläpuolella....


    • onkototta

      Vai niin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      290
      1973
    2. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      98
      1430
    3. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      266
      1341
    4. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      67
      1035
    5. Mikä on kaivattusi

      Nimi väärinpäin🤔🙃
      Ikävä
      81
      1027
    6. Mikä kaivatussasi

      on niin erityistä?
      Ikävä
      58
      982
    7. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      61
      734
    8. Mitkä on kaivattusi

      Nimen kolme ensimmäistä kirjainta Mar....
      Ikävä
      60
      706
    9. Miten J sitten tehdään se?

      Varaanko kumin?
      Ikävä
      45
      605
    10. Muiden vaikutus

      Oletko antanut muiden vaikuttaa mielipiteisiisi, tunteisiini tai valintoihisi suhteessa kaivattuusi?
      Ikävä
      80
      562
    Aihe