Eurytmia

pale`

Jossaki luki että eurytmiassa tutustutaan selvänäköisyyteen ja meditaatioon niin uskooko ne opettajat ja oppilaat steinerkoulus siihen että joku muka pystyy ennustamaan jne...

8

2968

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhun kokemuksesta

      Steinerkoulussa moni opettaja uskoo selvännäköisyyteen. Steinerin opeissa erilaisiin henkiin ja näkymättömiin olentoihin suhtaudutaan uskonnonomaisesti. Myös esimerkiksi Zoroastrianismi -uskonnon Jumalan olemassaoloon uskotaan. Jeesuksia on Steinerin opeissa kaksi, ja he Steinerin mukaan yhdistyivät temppelissä. Steiner uskoo jälleensyntymisoppiin, ja ainakin jossain vaiheessa hän ilmeisesti kuvitteli olevansa uudelleen syntynyt Jeesuksen opetuslapsi Johannes. Tästä löytyy lisää tietoa Ruusuristi -salaseuran Pekka Ervastin kirjeestä Steinerille: http://www.pekkaervast.net/kirjeenvaihto/steiner/Pekka Ervastin kirje Rudolf Steinerille 4.6.1921.pdf
      Steiner uskoi Teosofian oppeihin, muttei halunnut tunnustaa teosofien nimittämiä uusia Kristuksia. Kuitenkin Steiner olisi nähtävästi halunnut, että Teosofit olisivat tunnustaneet hänet uudesti syntyneeksi Johannekseksi.

      Jälleensyntymisopin ja uskomustensa pohjalta Steiner loi oman oppinsa Antroposofian, josta löytyy myös tietoa teosofien sivuilta http://www.teosofia.net/

      Niin ja kysymyksesi Eurytmiasta, siihen liittyy runsaasti henkimaailman uskomuksia. Muun muassa sen avulla ihmisen tulisi kehittyä Jumalan kaltaiseksi yli-ihmiseksi. Selvännäköisyys luonnollisesti kuuluu kauppaan. Steinerkoululaisten eurytmialuokasta suljetaankin ikkunat, etteivät henget karkaisi huoneesta tämän meditatiivisen tanssikokemuksen aikana. Itse suhtauduin eurytmiatunteihin lähinnä surkeana vitsinä, kuten suurin osa muistakin oppilaista. Valitettavasti joukossa oli joitain lähinnä heikompilahjaisia oppilaita, jotka oli helposti vietävissä. Nykyään he ovat pesunkestäviä antroposofeja ja osa steinerkoulun opettajiakin.

      • Steinerkoululainen

        Minun kokemukseni eurytmiasta on se, että kaikki oppilaat vihaavat sitä, koska ajattelevat, että se on täysin turhaa ajankulutusta. aika vittumaista kävelyä ja käsienheilutteluahan se on. Ja tietysti hyödytöntä.

        Meidän eurytmian luokassamme on kyllä aina ainakin yksi ikkuna auki ihan tuuletuksen takia, että se niistä hengistä. Minä en kyllä ymmärrä, että miten se eurytmia voisi liittyä johonkin henkienpalvontaan. Opetuksessa ei ole ollut mitään sellaista. Tunneilla on tehty jotain liikesarjoja pianosäestyksellä. Lisäksi opettaja on tunneilla lausunut liikkeiden aikana runoja, monesti ihan Eino Leinon kirjoittamia, eikä mitään sen kummempaa.


      • koukulainen
        Steinerkoululainen kirjoitti:

        Minun kokemukseni eurytmiasta on se, että kaikki oppilaat vihaavat sitä, koska ajattelevat, että se on täysin turhaa ajankulutusta. aika vittumaista kävelyä ja käsienheilutteluahan se on. Ja tietysti hyödytöntä.

        Meidän eurytmian luokassamme on kyllä aina ainakin yksi ikkuna auki ihan tuuletuksen takia, että se niistä hengistä. Minä en kyllä ymmärrä, että miten se eurytmia voisi liittyä johonkin henkienpalvontaan. Opetuksessa ei ole ollut mitään sellaista. Tunneilla on tehty jotain liikesarjoja pianosäestyksellä. Lisäksi opettaja on tunneilla lausunut liikkeiden aikana runoja, monesti ihan Eino Leinon kirjoittamia, eikä mitään sen kummempaa.

        ala luokilla musta tuntu et eukka on tyhmää.mut nut se on kivaa!


      • minäolenparas

        Ai että Jumalan kaltaiseksi yli-ihmiseksi. Se selittäkin erään pompottelijan käyttäytymisen ja toisten ihmisten halveksimisen.


    • Eukkaonblöö

      Eurytmia on niiin vittumaista!!

    • paljonmaksaa

      Mistä saa eukkatossuja? Paljon maksaa?

      Steinerkoulussa ei varmaankaan voi olla muita kuin steinerkoulutuksen saaneita opettajia. Vai mitä? Miten muuten käy eukan?

      • katonyt

        ja selvännäköisyyden. Ettei enää oltaisikaan muiden yläpuolella....


    • onkototta

      Vai niin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1013
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      17
      916
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      501
      810
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      46
      747
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      42
      674
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      639
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      606
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      169
      562
    9. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      550
    10. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      58
      546
    Aihe