Eurytmia

pale`

Jossaki luki että eurytmiassa tutustutaan selvänäköisyyteen ja meditaatioon niin uskooko ne opettajat ja oppilaat steinerkoulus siihen että joku muka pystyy ennustamaan jne...

8

2964

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • puhun kokemuksesta

      Steinerkoulussa moni opettaja uskoo selvännäköisyyteen. Steinerin opeissa erilaisiin henkiin ja näkymättömiin olentoihin suhtaudutaan uskonnonomaisesti. Myös esimerkiksi Zoroastrianismi -uskonnon Jumalan olemassaoloon uskotaan. Jeesuksia on Steinerin opeissa kaksi, ja he Steinerin mukaan yhdistyivät temppelissä. Steiner uskoo jälleensyntymisoppiin, ja ainakin jossain vaiheessa hän ilmeisesti kuvitteli olevansa uudelleen syntynyt Jeesuksen opetuslapsi Johannes. Tästä löytyy lisää tietoa Ruusuristi -salaseuran Pekka Ervastin kirjeestä Steinerille: http://www.pekkaervast.net/kirjeenvaihto/steiner/Pekka Ervastin kirje Rudolf Steinerille 4.6.1921.pdf
      Steiner uskoi Teosofian oppeihin, muttei halunnut tunnustaa teosofien nimittämiä uusia Kristuksia. Kuitenkin Steiner olisi nähtävästi halunnut, että Teosofit olisivat tunnustaneet hänet uudesti syntyneeksi Johannekseksi.

      Jälleensyntymisopin ja uskomustensa pohjalta Steiner loi oman oppinsa Antroposofian, josta löytyy myös tietoa teosofien sivuilta http://www.teosofia.net/

      Niin ja kysymyksesi Eurytmiasta, siihen liittyy runsaasti henkimaailman uskomuksia. Muun muassa sen avulla ihmisen tulisi kehittyä Jumalan kaltaiseksi yli-ihmiseksi. Selvännäköisyys luonnollisesti kuuluu kauppaan. Steinerkoululaisten eurytmialuokasta suljetaankin ikkunat, etteivät henget karkaisi huoneesta tämän meditatiivisen tanssikokemuksen aikana. Itse suhtauduin eurytmiatunteihin lähinnä surkeana vitsinä, kuten suurin osa muistakin oppilaista. Valitettavasti joukossa oli joitain lähinnä heikompilahjaisia oppilaita, jotka oli helposti vietävissä. Nykyään he ovat pesunkestäviä antroposofeja ja osa steinerkoulun opettajiakin.

      • Steinerkoululainen

        Minun kokemukseni eurytmiasta on se, että kaikki oppilaat vihaavat sitä, koska ajattelevat, että se on täysin turhaa ajankulutusta. aika vittumaista kävelyä ja käsienheilutteluahan se on. Ja tietysti hyödytöntä.

        Meidän eurytmian luokassamme on kyllä aina ainakin yksi ikkuna auki ihan tuuletuksen takia, että se niistä hengistä. Minä en kyllä ymmärrä, että miten se eurytmia voisi liittyä johonkin henkienpalvontaan. Opetuksessa ei ole ollut mitään sellaista. Tunneilla on tehty jotain liikesarjoja pianosäestyksellä. Lisäksi opettaja on tunneilla lausunut liikkeiden aikana runoja, monesti ihan Eino Leinon kirjoittamia, eikä mitään sen kummempaa.


      • koukulainen
        Steinerkoululainen kirjoitti:

        Minun kokemukseni eurytmiasta on se, että kaikki oppilaat vihaavat sitä, koska ajattelevat, että se on täysin turhaa ajankulutusta. aika vittumaista kävelyä ja käsienheilutteluahan se on. Ja tietysti hyödytöntä.

        Meidän eurytmian luokassamme on kyllä aina ainakin yksi ikkuna auki ihan tuuletuksen takia, että se niistä hengistä. Minä en kyllä ymmärrä, että miten se eurytmia voisi liittyä johonkin henkienpalvontaan. Opetuksessa ei ole ollut mitään sellaista. Tunneilla on tehty jotain liikesarjoja pianosäestyksellä. Lisäksi opettaja on tunneilla lausunut liikkeiden aikana runoja, monesti ihan Eino Leinon kirjoittamia, eikä mitään sen kummempaa.

        ala luokilla musta tuntu et eukka on tyhmää.mut nut se on kivaa!


      • minäolenparas

        Ai että Jumalan kaltaiseksi yli-ihmiseksi. Se selittäkin erään pompottelijan käyttäytymisen ja toisten ihmisten halveksimisen.


    • Eukkaonblöö

      Eurytmia on niiin vittumaista!!

    • paljonmaksaa

      Mistä saa eukkatossuja? Paljon maksaa?

      Steinerkoulussa ei varmaankaan voi olla muita kuin steinerkoulutuksen saaneita opettajia. Vai mitä? Miten muuten käy eukan?

      • katonyt

        ja selvännäköisyyden. Ettei enää oltaisikaan muiden yläpuolella....


    • onkototta

      Vai niin?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1434
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1354
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1061
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      71
      708
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      681
    7. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    8. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      107
      552
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      505
    Aihe