Karprint varasti netistä kuvia ja rippasi niistä copyright -merkinnät pois ja julkaisi kuvat ominaan Sukeltajan Maailma -lehdessä hankkien taloudellista hyötyä.
Neljä asianomistajaa tekivät rikosilmoituksen.
Esitutkinta näytti todeksi, että kuvat on pöllitty ja julkaistu ja tekijänoikeusmerkinnät on häivytetty kuvankäsittelyllä, mikä osoittaa teon tahallisuutta. Tekijöitä vaan ei tiedetä. Sukeltajan Maailma lienee maailman ensimmäinen itsestään ilmestyvä lehti, josta kukaan ei ole vastuussa.
Sukeltajilta on varastettu ja sitten myyty heidän omaisuuttaan toisille sukeltajille.
Syyttäjä päätti jättää syyttämättä.
Karprint on aiemmin tuomittu ohjelmistoja koskevista tekijänoikeusrikkomuksista vahingonkorvauksiin.
Eli kuvia saa netistä ottaa ja julkaista niitä lehdessä ominaan, kunhan ei vain muista mitään, mistä kuvat ovat lehteen tulleet ja miten niiden copyright -merkinnätkin ovat kadonneet.
Tässä olisi iltapäivälehdille aihetta, jos kiinnostaisi, mutta taitaa kouluopoikien pikku musiikinjakaminen kiinnostaa enemmän, sillä suurrikollisia he ovat viattomaan lehtitaloon, joka toistuvasti käyttää toisten kuvia luvatta taloudellisen hyödyn tavoittelussaan.
Karprint imuroi kuvia netistä luvatta
ignuyfnljmugncnjhgyfnvnlhlh...
3
962
Vastaukset 3
- O-O-O-OOOO
Mun mielestä on ihan kohtuullinen vaatimus nyky-yhteiskunassa 2000-luvulla, että ensin pitää tietää rikoksentekijä, ennenkuin ketään lähtedetään syyttämään / tuomitsemaan.
Kyse on ensisijaisesti siviiliasiasta. Lähetä heille yksinkertaisesti lasku kuvien käytöstä. Lehti yrityksenä on vastuussa asiasta, ei tarvitse osoittaa ketään yksilöä syylliseksi.
- LaskuaSisään
Laittakaa yhtiö vastuuseen teoistaan !
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761520
En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.88708Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203578- 48536
- 126536
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50518- 37516
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25483