Minkä ikäisenä kissanpennun silmät aukeavat?

beibicat

Niin siinä se olikin..
Kiitos vastanneille :)

17

5220

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kisulit

      Pennut tietysti syntyvät täysin avuttomina, mutta parin tunnin päästä ne ovat jo tukevoituneet emon maidon ansiosta eivätkä enää näytä niin onnnettomilta.

      2-4 päivää, silmät avautuvat.

      Viikko, pennut alkavat opetella kävelemään, jotkut osaavat jo viikon ikäisenä kävellä, tietysti horjuen ja nenälleen kupsahdellen.

      Kaksi viikkoa, pennut alkavat oppia juoksemaan, pysyvät tukevasti jaloillaan. Seikkailevat pentukopan ulkopuolella eivätkä enää tahdo jäädäkään sinne. Osaavat jo pyytää syliin ja silityksiä, tulevat ihmisten perässä huomiota saadakseen.

      kolme viikkoa. Osaavat jo juosta, opettelevat syömään, pesevät itsensä takapuolta myöten, pesevät myös toisiaan ja emoaan. Opettelu astiaan alkaa.

      Kuukausi, Uhittelevat toisilleen, painivat. Osaavat kissan puolustusasennon. Sylkevät pelästyessään, sähähtelevät leikkiessään karvat pystyssä, pomppivat tasajalkaa sivuttain karvat pystyssä leikin tiimellyksessä. Kiipeävät sohvalle tai kiipeilypuulle nukkumaan.

      5 viikkoa. Oppivat kulkemaan rappusia putoamatta, seikkailevat ympäri taloa. Syövät jo hyvin itse kupista, käyvä astialla ja pesevät itsensä. Emo ei suostu enää ruokkimaan kuin hetken.

      6 viikkoa. Pennut alkavat erkanemaan toisistaan ja seikkailevat yksin kuka missäkin, leikkivät hetken toistensa kanssa kun jossain tapaavat. Tutkivat paikkoja mihin ikinä pääsevätkin.

      • Oli hyvä saada tietää tästä, kiitos :) kissani sai eilen pentuja ja halusin tietää niistä vähän. :) tämä valaisi mieltäni, kiitos paljon :)


    • mimimimi

      meidänkin kissa sai just toissapäivänä 3 ihanaa pentua. niin ihanaa!!! rakkaus on elämän suola

    • ei sentään

      Höpö höpö. Kissanpennun silmät aukeaa aikaisintaan 5-6vrk iässä, saattaa mennä lähemmäs kahta viikkoakin.

    • zeni457

      meillä tuli 3päivää sitten 2kissanpentua

    • jep jep

      Yleensä 1-2 vkon iässä vasta aukeavat, eivät parissa päivässä

    • Pökö12

      Kymmenen päivää on universaali keskiarvo ja nyrkkisääntö. 8-12 pv kissasta riippuen. 2-4 pv on täysin mielipuolinen arvio.

      • kissakulta

        Meillä kisunpennut eivät vielä ole aukoneet silmiään ja ovat noin. 6-7vrk ikäisiä:)


    • kissaihminen97

      meillekki tuli 13.10 5 ihanaa kissanpentua

    • Kissanomistaja

      Minun kissalleni syntyi 11.11 pennut ja kaikki ovat vielä kopassa silmät kiinni imetettävinä, eivät seikkaile yhtään mihinkään. Alkavat olla juurikin viikon ikäisiä. 2-4 päivää silmien aukaisemiseen on silkka valhe.

    • 5vk pennut kotona

      Pennulla silmät aukee yleensä n. 1-2vk ikäsinä.
      Kävelyä aloittavat harjoittelemaan 2-3vk (riippuu pennuista ja määrästä, kuinka nopeasti kehittyvät)
      ja meillä 4-5vk osasivat jo kävellä ja samoihin aikoihin aloittivat nyt kiipeilyn harjoittelemisen.
      Vasta 5-6vk opettelevat syömään kiinteää ruokaa ja silloin myöäs alkaa hiekkalaatikko opettelu.
      12vk aikaisintaan luovutetaan uuteen kotiin.

      • 7+4

        Muuten ok, mutta tuo viimeinen ei pidä paikkaansa. Kissoilla ei ole mitään yleistä luovutusikää.


      • Kissanomistaja
        7+4 kirjoitti:

        Muuten ok, mutta tuo viimeinen ei pidä paikkaansa. Kissoilla ei ole mitään yleistä luovutusikää.

        Ihan kasvatusoppaassa mainitaan kyllä, että minimi luovutusikä on 8-viikkoa ja suositeltu 12-viikkoa. Eli 2-3kk. Minimiä ei kasvatusoppaassa suositella, mutta se mainitaan aikaisimmaksi mahdolliseksi luovutusajankohdaksi.


      • 199876755
        Kissanomistaja kirjoitti:

        Ihan kasvatusoppaassa mainitaan kyllä, että minimi luovutusikä on 8-viikkoa ja suositeltu 12-viikkoa. Eli 2-3kk. Minimiä ei kasvatusoppaassa suositella, mutta se mainitaan aikaisimmaksi mahdolliseksi luovutusajankohdaksi.

        Nimenomaan kissaliittoon kuuluvat eli rekisteröityneet kissankasvattajat eivät saa myydä pentuja ennen 12 viikon ikää. Mistä helvetistä tällaista käsitystä, ettei muka minimiluovutusikää?? Huh..


      • yksinäisyysvarmaan
        199876755 kirjoitti:

        Nimenomaan kissaliittoon kuuluvat eli rekisteröityneet kissankasvattajat eivät saa myydä pentuja ennen 12 viikon ikää. Mistä helvetistä tällaista käsitystä, ettei muka minimiluovutusikää?? Huh..

        Ompa sulla elämä, kun käyt läpi vuosia vanhoja keskusteluja...onnee vaan XD


    • kissatietoinen

      Meille synty 20.3 pennut alkaa just olla viikon ikäsiä ja ei vielä oo silmät auennu... että se 2-4 pv on silkka vale.. kissan silmät aukeaa n 1-2vk ikäsinä ...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työsuhdepyörän veroetu poistuu

      Hallituksen veropoliittisen Riihen uutisia: Mitä ilmeisimmin 1.1.2026 alkaen työsuhdepyörän kuukausiveloitus maksetaan
      Pyöräily
      223
      6809
    2. Pakko tulla tänne

      jälleen kertomaan kuinka mahtava ja ihmeellinen sekä parhaalla tavalla hämmentävä nainen olet. En ikinä tule kyllästymää
      Ikävä
      40
      1221
    3. Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."

      Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka
      Kotimaiset julkkisjuorut
      27
      1022
    4. Yksi kysymys

      Yksi kysymys, minkä kysyisit kaivatultasi. Mikä se olisi?
      Ikävä
      75
      881
    5. Hävettää muuttaa Haapavedelle.

      Joudun töiden vuoksi muuttamaan Haapavedelle, kun työpaikkani siirtyi sinne. Nyt olen joutunut pakkaamaan kamoja toisaal
      Haapavesi
      47
      824
    6. Katseestasi näin

      Silmissäsi syttyi hiljainen tuli, Se ei polttanut, vaan muistutti, että olin ennenkin elänyt sinun rinnallasi, jossain a
      Ikävä
      59
      814
    7. Työhuonevähennys poistuu etätyöntekijöiltä

      Hyvä. Vituttaa muutenkin etätyöntekijät. Ei se tietokoneen naputtelu mitään työtä ole.
      Maailman menoa
      93
      784
    8. Toinen kuva mikä susta on jäänyt on

      tietynlainen saamattomuus ja laiskuus. Sellaineen narsistinen laiskanpuoleisuus. Palvelkaa ja tehkää.
      Ikävä
      38
      771
    9. Tietenkin täällä

      Kunnan kyseenalainen maine kasvaa taas , joku huijannut monen vuoden ajan peltotukia vilpillisin keinoin.
      Suomussalmi
      14
      726
    10. Jäähalli myynnissä!

      Pitihän se arvata kun tuonne se piti rakentaa väkisin.
      Äänekoski
      43
      723
    Aihe