Voinko antaa hamsterilleni Piltin vauvoille tarkoitettua mangososetta? Kuuluuko mango sitrushedelmiin? Jos kuuluu, niin sitten en voi antaa, mutta onko muuta estettä?
Mangososetta hamsterille?
10
5687
Vastaukset
- ???
voi antaa. mango kuuluu persikka heldelmän tapaisiin kuvioihin.
- little78
Onko siinä sokeria? Jos on, en antaisi sitä hamsulleni. Eläimille ei saa antaa sokeria. Sokeri ei kuulu niiden luontaiseen ruokavalioon, eivätkä osaa sitä kaivata.
- Lindsay
little78 kirjoitti:
Onko siinä sokeria? Jos on, en antaisi sitä hamsulleni. Eläimille ei saa antaa sokeria. Sokeri ei kuulu niiden luontaiseen ruokavalioon, eivätkä osaa sitä kaivata.
Vähän voi olla vaikea olla antamatta sokeria, jopa hamsterin herkkunapeissa on sokeria! itse olen pilttiä hamsulleni antanut, ilman minkäänlaisia seurauksia! en minä kannata sokeria eläimille mutta monessa ruuassa sitä on esim. muroissa.......
- ???
little78 kirjoitti:
Onko siinä sokeria? Jos on, en antaisi sitä hamsulleni. Eläimille ei saa antaa sokeria. Sokeri ei kuulu niiden luontaiseen ruokavalioon, eivätkä osaa sitä kaivata.
Voi siinä ehkä vähän olla, mutta ei se tapa. Mä olen antanut mun hamsulle mangoo, ruusunmarjaa ja banaanii eikä mitään ole tapahtunut. Viellä jaksaa tepsutella. Mut jos et ole varma voit kysyä elöinlääkäriltä neuvoa. Mutta luulisin että hänkin sanoo että vähän voi antaa.
- Alli
Annoin hamsterilleni mangososetta ja hyvin maistui.
Tuskin pilteissä hirveästi sokeria on, koska eihän vauvoillekaan ole hyvä antaa sokeripitoisia tuotteita.
Kiitos teille! =) Hyvää kesänodotusta.- Taniia
Aivan niin.
Yksi hyvä sääntö hamsun ruokinnassa on se, etä se syö kuin pikkulapsi. Ei niin paljon, mutta aikalailla samaa ruokaa. Eli ei siis suolaista tai mausteista. Ja piltithän on vauvojen (kuin myös hamsujen) suurta herkkua :) - Pete
Taniia kirjoitti:
Aivan niin.
Yksi hyvä sääntö hamsun ruokinnassa on se, etä se syö kuin pikkulapsi. Ei niin paljon, mutta aikalailla samaa ruokaa. Eli ei siis suolaista tai mausteista. Ja piltithän on vauvojen (kuin myös hamsujen) suurta herkkua :)Ja sen lisäks piltit (varsinkin lihaa sisältävät) ovat tärkeitä ruokia! Pilttiä voi antaa ihan hyvällä omallatunnolla nii paljon kun hamsu vaan syö :) ja sitä uppoo paljon... Tietenkin kannattaa välttää paljon maustettuja, eli lähinnä ruskeakantisia pilttejä.
- ööö
...
- proxy error
proxy error
- Kysy
Voiko antaa persikka HAMSTERI ja mitä muuta tuoretta voi antaa ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella
Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne232352Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle
Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv542224Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?
"Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k651738Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.
Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.591701Niinistö neliraajajarrutteli Natoon liittymistä vielä sodan alettua
Myöntää nyt itsekin, mikä jo aikaisemmin tiedettiin. Marin vei Suomen ja Ruotsin Natoon. "”Myönnän auliisti jarruttelle1941687Kokoomus on Suomen kommunistisin puolue
"Hallituksessa on erimielisyyttä siitä, kuinka suuri osa veronkiristyksestä hyvitetään datakeskuksille uudella erillisel821632- 1131500
- 1031247
Martina haluaa tasoisensa miehen
Seiskassa juttu minkälaisen miehen Martina haluaa. Kumppanin pitää tuoda hänen herkkyytensä ja vahvuutensa esiin sekä ol2401057Voi ei! Katja Ståhl joutui sairaalaan - Syynä tämä vitsaus - Koskettava päivitys sairaalasängystä
Pikaista paranemista, Katja! Katja Ståhl on kertonut somessa joutuneensa sisään sairaalaan. Lue lisää: https://www.suom21935