metta bhavana

mietiskely

Tama ei liity taysin uskontoihin, mutta kuulin taman luostarissa Thaimaassa. Tama on tosi tarina ja panee todella ajattelemaan. Ainakin minut ja varmasti myos sinut.

Eras nuori britti lahti liftaamalla Aasiaan joskus hyvaan aikaan, kun se oli mahdollista. Kertoja ei maininnut milloin tama tapahtui, mutta me vanhemmat kylla ymmarramme tarinasta, etta sen on taytynyt tapahtua siihen aikaan, kun kiinnostus herasi lannessa kauko-Aasiaa kohtaan. Han lahti 17-vuotiaana kodista. Teheranissa tama poika oli peeaa, likainen ja nalkainen ja pakoili poliiseja syrjassa keskustasta. Yhtena paivana han seisoskeli torilla ka tuijotteli ruokakojuna. Yksi paikallinen nainen huomasi pojan ja ymmarsi hanen tilanteensa. Han ymmarsi, ettei poika ollut varas. Han vei pojan kotiinsa ja pyysi pojaltaan vaatteet britille ja tama sai peseytya ja uudet vaatteet. Ruoka valmistui ja nuori britti sai vatsansa kyllaiseksi. Sitten han lahti kiitollisena, eivatka he enaa koskaan nahneet toisiaan. Tasta britista tuli buddhalainen munkki Thaimaassa ja han vietti loppuikansa siella. Han on siis nyt kuollut. Han kertoi, ettei han koskaan unohtanut tuota ystavallista iranilaista naista. Mutta hanelle tuli myos mieleen, etta hanen vanhempansa olivat antaneet hanelle joka paiva ruokaa, vaatettaneet hanet ja antaneet hanelle katon, jonka alla nukkua rauhassa. Silti han oli kiitollinen tuosta parista, kolmesta tunnista, jonka han oli ollut sen iranilaisen kodissa. Tama panee ajattelemaan, olemmeko tarpeeksi kiitollisia vanhemmillemme. Eras maallikko kertoi taman luostarissa Thaimaassa opettaessaan meille metta bhavana mietiskelya. Lahettakaamme mettaa siis vanhemmillemme, silla he ovat meidan ensimmaiset ystavat elamassamme.

1

409

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bhairava

      kiitos tekstistä. se tuli oikeaan kohtaan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      156
      1182
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      30
      1149
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      47
      993
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      49
      887
    5. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      65
      801
    6. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      49
      767
    7. Miten yksi ihminen

      Voi kolahtaa näin kovaa? Saada ajatukset vallattua näin totaalisesti? Taidan oikeasti tarvita ammattiapua tämän kanssa,
      Ikävä
      37
      666
    8. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      71
      654
    9. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      37
      619
    10. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      607
    Aihe