Älkää ostako kenkiä Phuketista! Vain kilometrin kaupunkikävelyllä kumpikin korkolappu lähti!Suutari täällä päässä totesikin,että nämähän on kuin pahvia.Toinen esimerkki oli nätit "Dieselin" kultasandaalit,joista viikon jälkeen liukenee pohjat.Myyjät suorastaan riitelee muutenkin hinnoista,"tuontitavara maksaa" eli nämä ritsatkin maksoi 10-20 euroa lähes käsirysyn jälkeen.Kannattaako enää?
Kengät hajoaa käsiin
Phuketissa
172517
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 17
Vanhimmat
...odotit saavasi ostamalla puoli-ilmaiseksi
merkkituotteiden (laittomia) kopioita tai paikallisia halpistuotteita??!
Ko.korkokengät ei kuuluneet mihinkään "merkkiin",joten sanomattakin lienee selvää,ettei noilla lakeuksilla pahvikengistä pitäisi joutua maltaita maksamaan.Selluloosakengäthän kestivät Suomen sota-aikanakin paremmin.Keskustelua kannattaisi virittääkin siitä,miksi myyjille ei pian riitä turisteja eli leipää pöytään.
kaikki kengät,nimenomaan phuketista ostetut,säilyneet parhaimmillaan jopa vuosia!ja
kengistä en ole 4€ enempää kertaakaan joutunut
maksaaan,että tosi omituiselta kuulostaa.mun
lempikorkkaritkin on sieltä ostettuja,ehjiä edelleen,ja jotkut varvastossut mistä oon maksanut euron,en edes odota kestävän vuosikausia.tosin hyvin nekin on näyttänyt pärjäävän.
Nämä tuli haettua BatongBeachiltä.Ilmankos turisteja ei näkynytkään noilla hinnoilla,myyjät roikkuivatkin raivoapinan tavoin niiden harvan turistin liepeissä kiinni.
oon myös ostanut,ja muilta rannoilta,plus phuket townista.kyl mäkin mieluummin ostan useat kengät
parilla kympillä,joka pvälle vaikka omat:)kun täältä samalla rahalla yhdet,vaikka ne kestäis vaan kesän/kaksi.kai mulla on käynyt siis tuuri,ja kyl mä vähän yritän kattoo minkä tuntuset ovat,ja tinkaaminenhan kuulaa asiaan,vaikka välillä onkin aika rasittavaa...
johan niistä näkee sokea kepitäkkin etteivät ole laadultaan mitään monta kesää tallattavia kenkiä! Pohjatkin vain liimattu kiinni ja kumipohja kuin sanomaasi paperia.
Itse ostin edelliseltä reissulta 7 paria kenkiä, ja aijon vastakin ostaa. Ja tietäen/omin silmin nähden etteivät ne tule kestämään kuin max yhden kesän kävelyt. But so what, jos maksavat 200 thb (4 euroa) pari, Suomesta hikisesti saa noiden 7 parin hinnalla yhdet kengät ja sillä hinnalla laatukaan ei ole vielä taattu.
Tinkiminen on muuten vastavuoroista puuhaa.. Niin metsä vastaa kuin sinne huudetaan...
kovin laadukkaita kenkiä. Itse ostin sokokselta ihanat kesäkengät ja kyllä jo tässä vaiheessa kesää näyttävät siltä että roskiin lähtevät kun syksy tulee. Ni jos ei oo täällä laadukkaita kenkiä ni ei kyl thaikuissakaan. Itse ainakin aion ostaa reissulta paljon kenkiä :) Jos vaan mieleisiä löytää. Hinta kun on paljon halvempi ku tääl pohjolassa ni eihän sitä voi olettaakaan että kestävät.. ja eipä oo vastaantulijoilla ainakaan samanlaisia :) Ja hei oikeesti, mikä nykyaikana kestäisi...? Tuote ku tuote ni laatu on tosi huonoa.
JOtain näistä aina oppii.Minäkään en enää hanki sieltä kertakesä-kenkiä.
Jokainen vesisateessa liukeneva kenkäpari vie seuraavat asiakkaat myyjältä.Kunnes koko pulju joutaakin konkkaan.
Moroja
Kukaan tervejarkinen ei vaadi niilta kiinan kopioilta ja tuotteilta liikaa. Kenties ne voi ol thaimaastakin.
Sit kun nakee heidan itse tekevan se on aitoa.
Ei suomessakaan voi ostaa kohta mitaan ettei se oo kiinas tehty!!!!.
Jos jotain saa halvimmal, ni se on kiinasta!!!
Kysykaaa!!
Kun menen seur ker thaimaahan en ostaa muuta kuin ruokaa, juomaa ja palveluja!!!!!!!
Ystavallisin terveisin
Kusti
Ostakaa kenkänne sieltä, niin ei tarvitse tinkiä ja saatte varmasti kestävämpiä kenkiä samaan hintaan...
on tavaratalojakin. Kengät ihan samanlaatuisia kuin katukaupassakin. Eli sama se mistä ne ostaa.. Tosin tavaratalosta saa paljon halvemmalla kuin kadulta.
Mä oon varmaan käynyt väärissä tavarataloissa, kun Bangkokin tavarataloissa ei ole koskaan tullut vastaan kenkiä jotka olisivat hajonneet muutaman päivän päästä.
Etsi seuraavalla kerralla Central Festival tavaratalo, osta vaikka Camelit.
on kyl tosiaan käynyt tuuri kaikkien ostosten suhteen,kenkien ja vaatteiden,kaikki hyvälaatuisia.esim t-paidat,varmaan satoja pesuja läpikäyneinä,edelleen hyviä.ja ostoksia ollaan tehty jokapuolella,ostoskeskuksissa,rannoilla.jonkun verran hintaeroja,kaupoista tietty helpommalla ku ei aina jaksa tinkiä.mutta osteskelen kyllä vastakin tavaraa:)
Saahan sitä halvalla myydä,mutta sitten tyyliin että osta nyt halvalla monta paria,saat vaihdella päivittäin,ei pääse kyllästymään.
mitä et ymmärtänyt?