Nvidia

Ohjain on heatpipe-malli eli ei tuuletinta. Eli kysymys kuuluu että onko heatpipe malleissa tarkoituskin että lämmöt on korkealla? Laitoin näyttiksen kylkeen alkuun tuulettimen kun lämmöt oli n.70 astetta ja nyt kun siirsin tuulettimen kauemmaksi ja pelin aikana lämmöt nousee n.80:een niin tuntuu vaan pelit toimivan paremmin. Pitäisikö se tuuletin jättääkkin sitten kauemmaksi että lämpöä olisi enemmän mutta tuuletin vaan sitten pikkuhiljaa jäähdyttelisi näyttistä?
2188
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Kyllähän 7950GT korttien lämmöt nousevat normaalisti kohtuu ylös, mutta n.80 astetta on jo yläkanttiin. Mutu-tuntumalla ilmeisesti testattu tuota pelattavuutta? Aja esim. 3dMark06-benchmarkkia (ja muitakin testiohjelmia) ja katso miten tulokset kehittyvät..en nimittäin ole kuullut, että näytönohjain toimisi lämpimämpänä paremmin..pikemminkin kun lämpöä tulee lisää, niin voi alkaa esiintyä throttlaamista, mikä hidastaa menoa

Äänestä

jääkaapin kylmälaite, siis vastusjääkaapin eli absortiokaapin. Systeemin sisällä on kahta eri lämpötilassa höyrystyvää ainetta jotka valuvat lauhdutinosasta höyrystimeen ja siirtävät mukanaan lämpöä. Mitä enemmän lämpöä tulee sen tehokkaampi se on. Se osa mikä on näyttiksessä suoraan kiinni (ns. höyrystin) on ratkaiseva ja sen lämpö ei saisi olla 80C. Sen sijaan 60-75C ns. "lauhdutinpuolella" ei ole tavatonta. Siitä johdetaan lämpö pihalle. Toimiakseen se siis tarvitsee lämmönlähteen mikä on näyttiksen piirisarja/prosessori.
Itsellä tuossa yhdessä koneessa 6600GT samalla systeemillä ja kuumaa on lauhdutinpuolella.

Oon usein ihmetellyt mitä tapahtuu kun mehut vähenevät eli jos vuotavat pois noista absortiojäähdyttimistä. Meneekö näyttis rikki kun kuumenee liikaa... Kyllä ilmajäähdytyksellä on omat etunsa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


7950gt Lämmöt kirjoitti:

Ohjain on heatpipe-malli eli ei tuuletinta. Eli kysymys kuuluu että onko heatpipe malleissa tarkoituskin että lämmöt on korkealla? Laitoin näyttiksen kylkeen alkuun tuulettimen kun lämmöt oli n.70 astetta ja nyt kun siirsin tuulettimen kauemmaksi ja pelin aikana lämmöt nousee n.80:een niin tuntuu vaan pelit toimivan paremmin. Pitäisikö se tuuletin jättääkkin sitten kauemmaksi että lämpöä olisi enemmän mutta tuuletin vaan sitten pikkuhiljaa jäähdyttelisi näyttistä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu