Onko kellään kokemuksia ko. pyörästä, et onko mitä perus vikoja ym. tommonen jonkin verran kiinnostais. ilmeisesti on nestejäähdytteisiä kaikki? Ja mites tämmönen vähä pitempi (reilu 190 cm.) jäbä tommoseen mahtuis?
kiitos vastauksista etukäteen;)
kiitos vastauksista etukäteen;)
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tosta 900cc:stä ei ole kokemusta mutta mun käsittääkseni se on rakenteeltaan hyvin samankaltainen kuin RF600. Voimaa tuossa 900cc:ssä on 136(?) hp ja ilmeisen kova kulkemaan. Vesijäähd kone joka on aika kovaa tekoa, aika perinteinen 16 v DOHC ketjujakopäällä ( palasäätö venttiilivälyksille) Laturin laakerit on vähän rimpulat mutta ei ole kummoinen projekti, osatkin maksoi alle kympin. 600:ssa on ( ainakin meidän yksilössä) hieman löysä keula ( vaimennus), tilannetta paransi oleellisesti jäykempi keulaöljy.
Laatikko on hieman kankea, äänekäs ja hidastoiminen ainakin Jammun vaihteisiin verrattuna. Toimii silti, tosin joillakin on ollut pulmia 2. rattaiden kanssa, ilmeisesti on vaihde pompannut täyskaasulähdössä tms osittain oma moka
Kohtalaisen huoltoystävällinen, vaikka tankki koko peräosan katteet on aina irroitettava, teki melkeimpä mitä tahansa.
Ajettavuudeltaan tuo on aika kiva, ei kauhean uraherkkä eikä sellainen sahapukki jousitukseltaan kuin tosikyykyt (GSX-R YZF, ZXR, Blade) eli sillä pystyy ajelemaan pidemmällekin. Aika hyvä hinta/laatusuhde mun mielestä, osia saa kohtalaisesti , ja ebaysta ainakin
Kyllä toi kokeilemisen väärti on!!!!!
Moottoripyora.org:issa on paljon juttua RF:stä