Velliä yötä vasten 7 kk?

Haluttaisiin opettaa tytöllemme vaihtoehtoinen tapa mennä illalla nukkumaan, nyt saa rintaa ja alkaa pilkkiä ja sitten nostetaan sänkyyn jonne nukahtaa. Joudun jossain vaiheessa olemaan illalla poissa, joten isän pitäisi nukuttaa. Olen kuullut, että jotkut antavat vauvalle velliä ennen unia, miten meidän kannattaisi tehdä tämä muutos? Tyttö saa iltapuuron noin 20 aikaan, sitten 21 mennessä nukkumaan. Onko liian aikaista antaa velli vain tunti puuron jälkeen? Mikä velli on teidän kokemuksen mukaan hyvää? Vai pitäiskö antaa jotain äidinmaidonvastiketta pullosta enemmän kuin velliä...?
5705
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Tämä nyt vain on mun mielipiteeni, mutta kannattaako antaa velliä, kun kerran syö kuitenkin iltapuuron? Jos antaisitte vaikka pumpattua äidinmaitoa tai sitten korviketta?
Onko vauva aiemmin syönyt korviketta pullosta? Kaikkia vauvoja ei korvikkeen maku miellytä, onhan se ihan eri makuista kuin äidinmaito.
Meillä vauva syö puoli kahdeksan aikaan iltapuuron ja kahdeksan-puoliyhdeksän aikaan maidon ja sitten sänkyyn odottamaan unen tuloa.

Äänestä

riittäisi vastike. Minä annan 7 kk:lle tytöllemme velliä, jos iltapuuro ei ole uponnut. Muuten syö puuron ja n. puolen tunnin-tunnin päästä juo päälle maitoa. Kummallakin tavalla jaksaa nukua aamuun asti.

Meillä ehdoton suosikki on myslivelli. Muita maistuvia on ruusunmarja-riisivelli ja nukkumatin kauravelli.

Äänestä

Meillä on 6kk poika. Puuro on tökkinyt koko ajan, ei tunnu maistuvan, ei sitten millään. Koklataan tosin yhä. Siispä annan velliä aamulla ja illalla, ja se tuntuu maistuvankin niin, että usein koko pakkaus menee kerralla. Poika nukkuu koko yön heräämättä.

Meillä ehdoton suosikkivelli on ollut perunaporkkana. Toinen suosikki on maissivelli. Muut vellit jää sitten vähän vähemmälle nautinnolle. Myslivelli on ollut kaikkein vähiten haluttu velli.

Äänestä
  • Meillä ei suostunut syömään puuroa aluksi ollenkaan. Niinpä tein puurosta aika lirua, ja paksunsin sitä kerta kerralta....Oppi nopeasti syömään paksumpaakin puuroa.

    Äänestä

Meillä esikoisen maha ei kestänyt korviketta, mutta velliä kesti 1 vuotiaaksi asti. Eli annettiin maidon tilalle velliä. Illalla puuron jälkeen meni 2 dl velliä.

Eli minun kokemukseni on, että ne valmisvellit ovat niin lirua tavaraa, että ei paljon maidosta poikkea, joten niillä voi hyvin korvata maidon isommalla vauvalla. Kannattaa siis kokeilla, kumpi vauvallesi maistuu paremmin, korvike vai velli.

Me annettiin viljavellejä. Tietty maissivelliä tai perunaporkkanaakin voi antaa, jos ne paremmin maistuvat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ruusula kirjoitti:

Haluttaisiin opettaa tytöllemme vaihtoehtoinen tapa mennä illalla nukkumaan, nyt saa rintaa ja alkaa pilkkiä ja sitten nostetaan sänkyyn jonne nukahtaa. Joudun jossain vaiheessa olemaan illalla poissa, joten isän pitäisi nukuttaa. Olen kuullut, että jotkut antavat vauvalle velliä ennen unia, miten meidän kannattaisi tehdä tämä muutos? Tyttö saa iltapuuron noin 20 aikaan, sitten 21 mennessä nukkumaan. Onko liian aikaista antaa velli vain tunti puuron jälkeen? Mikä velli on teidän kokemuksen mukaan hyvää? Vai pitäiskö antaa jotain äidinmaidonvastiketta pullosta enemmän kuin velliä...?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu