Lontoosta...

Voisko joku kertoa mikä taho Englannisssa on se, joka ottaa vastaan "kirjat"... myönnetäänkö sieltä joku sosiaaliturvatunnusta vastaava juttu, jonka jälkeen esim. pankkitilin voi aukaista... kiitos teille. Lontoo kutsuu kulkuria!!!
4853
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

http://www.dwp.gov.uk/lifeevent/benefits/ni_number.asp

Eli luepa tuo. Voit aloittaa työnteon ilman tuota, työantajasi luo sinulle väliaikaisen numeron, mutta jossain vaiheessa sinun pitää saada itsellesi haettua pysyvä numero. Toimii kuin suomen sosiaaliturvatunnus.

Sinun ei tarvitse sitten muuten rekisteröityäkään kuin tuon Inland Revenue (eli paikallinen veroviranomainen) yhteydessä.

Suosittelen että käyt ennen Suomestalähtöäsi hakemassa omasta pankistasi suosittelukirjeen. Auttaa huomattavasti pankkitilin avaamisen kanssaa. Yleensä tarvitset sitten vielä jonkun todistuksen uudesta brittiosoitteestasi esim. sähkölasku, mutta eiköhän vuokrasopimuskin käy näytöksi.

http://www.finn-guild.org/forum/

kannattaa lukea finn guildin juttuja, saat paremmin apua kyseiseltä foorumilta.

Ja eikun onnea matkaan!

Äänestä

Menetkö Englantiin töihin vai opiskelemaan? Englannissa ei ole Suomen maistraatin kaltaista laitosta joka ottaisi 'paperit¨vastaan. Jos menet opiskelemaan, saat yliopistolta opiskelijatodistuksen jonka avulla saat avattua pankkitilin jne. Jos ja kun taas löydät töitä, sinulle annetaan, haastattelun jälkeen, National insurance number, koska alat maksamaan veroja. Se ei siis ole sosiaaliturvatunnus, mutta eräänlainen henkilötunnus, jota tarvit, jos esimerkiksi joudut työttömäksi, ja alat saamaan työkkäriä tai asumistukea Englannista. Sitä kysytään myös joudut sairaalaan tai lääkäriin vakuutustarkoituksiin.

Lontoo on hieno kaupunki, asuin siellä neljä vuotta ja aion vielä palata, ehkä loppuelämäksi... Joten onnea vaan sinulle matkaan!

Äänestä
  • Muutan Lontooseen asumaan ja olemaan. Nuo olivat hyviä vinkkejä mitä sain teiltä. Olen etsinyt asuntoa ja työtä netin kautta, mutta tullut siihen tulokseen, että molemmat voi hommata sitten paikanpäällä. on helpompaa.

    Äänestä

  • Joe Average kirjoitti:

    Muutan Lontooseen asumaan ja olemaan. Nuo olivat hyviä vinkkejä mitä sain teiltä. Olen etsinyt asuntoa ja työtä netin kautta, mutta tullut siihen tulokseen, että molemmat voi hommata sitten paikanpäällä. on helpompaa.

    Tyopaikan ja asunnon loytaminen taalla paikanpaalla ollessa on huomattavasti helpompaa. Tyonantajat eivat ole sinuun yhteydessa ennen kuin olet taalla, vaikka cv:si olisi kuinka hyva...

    Itse olen muuttanut Lontooseen jo kaksi kertaa (tanne on aina pakko paasta takaisin, vaikka kuinka yrittaisi olla poissa), kummallakin kerralla ilman tyopaikkaa tai asuntoa, ja kummallakin kerralla on 1,5 viikon sisalla ollut seka asunto etta tyopaikka. Tullessasi ilmoittaudu mahdollisimman moneen job agencyyn (agency:en nimia haluamallesi alalle loydat esim. monster.co.uk:sta) ja esim. hotelli ja baaritoita on todella paljon www.caterer.com sivustolla. Asunnon olen kummallakin kerralla loytanyt netin kautta, suosituimmat saitit ovat www.moveflat.com ja www.gumtree.com. Suurin osa shared flats huoneista on vapaita "now" eli muuttamaan paasee vaikka heti huomenna.

    Onnea muuttoon ja tyon metsastykseen ja tervetuloa mahtavaan Lontooseen!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Joe Average kirjoitti:

Voisko joku kertoa mikä taho Englannisssa on se, joka ottaa vastaan "kirjat"... myönnetäänkö sieltä joku sosiaaliturvatunnusta vastaava juttu, jonka jälkeen esim. pankkitilin voi aukaista... kiitos teille. Lontoo kutsuu kulkuria!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu