Kirjoittakaa oikein

Asunto markkinat ja hinta pyynnöt kirjoitetaan yhteen.
3268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Tuulipuku, asuntolaina ovat myös yhdyssanoja. Ei "asunto laina" tai "tuuli puku"

Äänestä

jotka voidaan kirjoittaa sekä yhteen että erikseen. Esim. "maksun aika", joka voidaan kirjoittaa myös "maksunaika", erityisesti silloin, kun sillä viitataan Läskin vierailuun tuhnun kotona eräpäivänä. Tässä yhteydessä se on terminä niin vakiintunut, että yhteen kirjoittaminen voi olla paikallaan. Siitä huolimatta erikseen kirjoittaminenkin on kieliopillisesti perusteltavissa.

-Alivaltiosihteeri

Äänestä

Miten kirjoitetaan oikein???
pilgun nuffia??
tiugga bibå??
bilgyn fiilari??
bafkan tärgeee??
Tergguja äiggärin maigalle !!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yhdyssanat kirjoitti:

Asunto markkinat ja hinta pyynnöt kirjoitetaan yhteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu