voiko netistä soittaa ilmaisia puheluja lankaliittymiin. Itse olen testannut voipbusteria. Se on muuten ihan ok mutta puhelut max.5min. Onko jotain vastaavaa jonka kautta voisi puhua edes vähän pitempään kerralla.En halua ostaa krediittiä
ilmainen lankapuhelu?
osi
82224
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
vähän pitää sijoittaa.Mutta sitten onkin "ilmaista".
Katsele tuolta http://connecting.biigle.fi/oppaat/palvelut/voip-palvelut.php
Esim Voipstunt toimii nykyisin aika hyvin.
Kiitokset tiedoista.
Testaan voipstunttia
En tiennytkään, että näitä on näin paljon. Eiko siis kannatakaan ilman muuta käyttää Skypeä, koska se on tunnetuin ja sillä on eniten käyttäjiä?
käyttää sitä mikä tulee omasta mielestä edullisemmaksi.Riippuen mihin soittelee.Jokaisella erilaiset tarpeet.
Ok, kävin tänään parissa kaupassa katselemassa itselleni uutta tiekkaria, ja eikös ollut skype valmiiksi asennettuna ainakin HPn koneessa. Helposti vähemmän tottunut käyttäjä valitsee sen samoin kuin Vistan, koska ajattelee valmiiksi asennetun softan olevan käyttövarmempaa. Entä jos vielä ostaa sellaisen Skype-luurin, voiko sillä käyttää muita. Vai onko jokin "yleisluuri"? Itse olen ainakin nähnyt vain Skype-luurin mainoksia. Ne luurit eivät kai ole pakollisia, mutta helpottavat paljon käyttöä, koska silloin tietääkseni voi vastaanottaa puheluja, vaikka tiekkari ei ole päällä.
Kannattaisko pitää useampia numeroita? Ymmärrän kyllä, että se riippuu siitä, miten paljon soittelee. Mikä se olikaan semmoinen juttu, jonka luin joitakin vuosia sitten, jonka mukaan (oliko se nyt skypessä) voi valita kotinumeroksi tai paikaksi minkä tahansa paikan maailmassa, jolloin voi soittaa sinne paikallispuhelun hinnalla, vaikka olisikin Suomessa. Estääkö mikään teknisesti pitämästä kahta skype-numeroa tai kahta mitä tahansa eri puhelinnumeroa?
Onko kellään kokemusta siitä, mikä olisi paras, jos kaukomaiden puhelut olisivat lähinnä USAan ja lähipuhelut tietty Suomeen? Voiko noilla numeroilla soittaa aivan kaikkiin, myös noihin kalliisiin 02/03 yms -alkuisiin numeroihin?
ja mikä oli tulos?
soittamisesta löytyy varminta tietoa tuolta.
http://www.skype.com/intl/fi/help/guides/
Sitten sen verran niistä luureista, soittamaan varmaan pystyt muillakin ohjelmilla, mutta tuskin vastaanottamaan jos ovat nimenomaan skypelle tarkoitettu.Niihin 020 ja 030 alkuisiin ainakin voip stuntilla on ilmaista soittaa, muista ei kokemusta.Ne ovat lähinnä soittamista varten ei kaikkiin varmaan kannata numeroa hommata.
Tuon "voip stuntin"?
Juuri tuossa latausvaiheessa ei ole Suomea ja eihän se onnistu, eikä tiedä mihin sitoutuu?
Jatkossa näkyi jo Suomenkieltä.
Nuo firmojen 010,020, 030 alkuiset on hyvin kalliita kännykällä soitettavaksi?
Minäkin olen saanut pelkästä jonotuksesta yli 10€ laskun, vaikka en koskaan saanut yhteyttä.
Kone selittää vaan, että odota hetki kohta vastataan ja rahaa kuluu noin 0,30€/min.
Ko numeroiden aiheuttama laskun nousu on puh. laskussa jopa 80% minun kohdalla.