janian

olen yksin odottaja ja mietiskelin tässä että miten te yksinhuoltajat käytte suihkussa ..nopeesti vaan äkkiä sillon kun lapsi nukkuu vai öö?? mitäs jos on saippuat päässä kun vauva alkaa itkemään....aika hassu kysymys mutta kuitenkin kun ei voi ojentaa kenellekään että piäppäs hetki ettää saan käydä rauhassa pesulla....??:):)
4398
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

jos valvoo, ota sitteriin hollille istumaan, tai sitten käyt kun nukkuu, ei se haittaa jos hetken itkeskelee siellä, voit sie ne shampoot pois pestä ettei tartte vaahdot päässä vauvan luo mennä.
En ollut tuolloin yh, mutta päivät yksin vauvan kanssa muutenkin.
Eri asia tietty jos tykkäät tunnin lotrata suihkussa :-)))

Äänestä

Odotin kanssa lastani yksin ja olen elänyt yksinhuoltajana aina.
En muista miten tuon järjestin lapsen ollessa aivan vauva, mutta muistaakseni kun pojan nukkumisrytmin oppi tuntemaan, niin sillä välin sitten kävin suihkussa ja tein kotityöt.

Sitten pojan ollessa jo isompi, otin ammmeen viereen sen vauvan vannan ja kylvettiin yhdessä. sitten otin hänet isoon kylpyammeseen mukaan.

Kyllä se arkikin alkaa hyvin siittä sitten sujumaan, kun tosiaan oppii tuntemaan vauvan rytmin.

Ja tosiaan niin kun tuossa jo aikaisempi kirjoittajakin totesi, että ei se ole vaarallista jos vauva vähän aikaa kerkiää itkustamaan.
kyllä siinä kerkiää ne saippuat itsestään huuhtelemaan.

Onnea tulevaisuudelle!

Äänestä

Joko silloin kun vauva nukkuu, tai jollei nuku niin laittaa sitteriin siihen suihkun viereen.
Jos nukkuva herää, niin ei vauva nyt muutaman minuutin huutoon ole ennenkään kuollut.

Vanhempana on sitten helpompaa kun lapsi voi tulla suihkuun mukaan.

Äänestä

...niin, että kun vauva oli ihan pieni, suihkussa kävin silloin kun vauva nukku. Nyt kun ikää jo melkein vuosi, joko edelleen silloin kuin tyttö nukkuu, tai sitten jätän oven auki ja hänet laitan kävelytuoliin. Siinä tyttö katselee kun äiti on suihkussa. Enpäs tiedä vielä mites sitten kun ei äidin suihkuttelut jaksa kiinnostaa, uskallanko antaa touhuilla täällä sen aikaa, vai käydäkö vaan sitten yöllä suihkussa..hmm..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


heippa kirjoitti:

olen yksin odottaja ja mietiskelin tässä että miten te yksinhuoltajat käytte suihkussa ..nopeesti vaan äkkiä sillon kun lapsi nukkuu vai öö?? mitäs jos on saippuat päässä kun vauva alkaa itkemään....aika hassu kysymys mutta kuitenkin kun ei voi ojentaa kenellekään että piäppäs hetki ettää saan käydä rauhassa pesulla....??:):)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu