Isäni on dementoitunu siihen kuntoon että tarvitsee edunvalvojan asioittensa hoitoon. Hän on nyt sairaalassa eikä parane enää siinämäärin että hän vois kotiinsa muuttaa, elikkä joutuu vanhainkotiin.
Isäni avioitui n.5v sitte erään venäläisen naisen kanssa jolla ei ole vielä Suomen kansalaisuutta, elikkä vaimolla ei ole mitään tuloja. He ovat eläneet tähänasti täysin isän eläkkeellä puoliksi omistamassaan osakkeessa. Heillä on avioehto jonka mukaan kummallakaan ei ole oikeutta toisen omaisuuteen.
1). Nyt isä joutuu muuttamaan vanhainkotiin, jää hänen vaimo asumaan yksin yhteiseen asuntoon ilman minkäänlaisia tuloja. Kuuluuko isäni edelleen maksaa osakkeen yhtiövastikkeet ja muut kulut asunnosta? Entä kuuluuko isän antaa vaimolleen rahaa elämiseen?
2). Isän vaimo ei osaa lukea Suomea joten hänestä ei ole hoitamaan isän pankkiasioita eikä muitakaan paperiasioita. Kuka valitsee edunvalvojan isälle? Minä, isän vaimo vai joku sosiaaliviranomainen?
Edunvalvojaksi?
3
408
Vastaukset
- maistraatista
neuvoja, seiltä saa asiantuntevaa opastusta.
oletan että voit vaikka itse ryhytä edunvalvojaksi kunhan ei ole rikosrekisteriä tms.
Mutta parhaat neuvot saat maistraatista.- lapsipuoli
Pitäs tehdä jonkunlaisia päätöksiä pian, viikonlopun aikana. Isä on vielä tällähetkellä puhekykyinen ja hänellä voi olla asiaan oma mielipide. Mikään oikeustoimikelponen hän tuskin kummiskaan ole.
Jokatapauksessa kyselen neuvoa täältä kun toi maistraatti ei ole nyt avoinna.
Rikosrekisteriä ei minulla ole. Miten edunvalvojaksi ryhdytään?
nimim: ei mitään kokemuksia edunvalvonnoista.. lapsipuoli kirjoitti:
Pitäs tehdä jonkunlaisia päätöksiä pian, viikonlopun aikana. Isä on vielä tällähetkellä puhekykyinen ja hänellä voi olla asiaan oma mielipide. Mikään oikeustoimikelponen hän tuskin kummiskaan ole.
Jokatapauksessa kyselen neuvoa täältä kun toi maistraatti ei ole nyt avoinna.
Rikosrekisteriä ei minulla ole. Miten edunvalvojaksi ryhdytään?
nimim: ei mitään kokemuksia edunvalvonnoista..Tätä lukiessasi maistraatti on jo auki, mutta heidän kotisivuillaan http://www.maistraatti.fi on myös paljon tietoa aiheesta lomakkeineen ja hinnastoineen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,2085269SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site343818Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813736SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt673623Persut on Suomen mamutuspuolue nro 1.
Heti ensimmäisenä persuvuonna 2015 maahantoivat Suomeen 35 tuhatta kunniavierastaan. Tuoreimpana persuvuonna 2025 pers233571SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta
"Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun463184Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä1062390SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het412356Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?312214Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan762150