miten voi

Miten rakenuksilla voi olla työvoimapulaa?
Tyhmät ja riskit ollu aina ykköskamaa. Sitten juopot ja linnankundit täydentänyt.
Nyt on pilvin pimein ruokko ja verovelkasia pulvaanien kautta.
Rupeeks ne loppuu? Ja nää virolaiset..
51130
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Vain kokeneista Ammattimiehistä jotka tekee ilmaiseksi töitä 12 tuntia päivä on pula.Eli Virosta ja Puolasta niitä on kertakaikkinen pakkoa vaan hakea.Kun Suomesta ei Ammattiväkeä löydä.

Äänestä

Asia taitaa olla vähän niin, että soveltuvista tekijöistä on pulaa.
Se on sitten eri asia, mitä se soveltuvuus on. Toiset hakevat halpatyövoimaa, ovat yleensä helkkarin huonoja työnantajia.
Sitten toiset hakevat erittäin pätevää voimaa, koska eivät itse tiedä mitään vaan haluavat vain rahastaa.
Osa palkkaa väkeä pelkästään pärstäkertoimen perusteella.
Sen voin sanoa, että kun katsoo mitä sakkia raksoilla työskentelee, niin kirjo on aika vaihteleva.
Eli palkkauskriteerit ovat mitä ovat.
Ja huomioitavaa on, että raksalla kannattaa oikeasti heittää aivot narikkaan, tarkoittaa sitä, että pitää tietysti tietää mitä tekee, mutta kun teet samaa hommaa vuodesta toiseen, niin se ei saisi aiheuttaa liikaa vit..usta. Ajatelkaa vaikka muurareita tai vastaavia. Kiveä toisen päälle vuodesta toiseen, voi V. No tienaavathan he kivasti, mutta mitä sitten.

Yksi puoli on myös, että pätevistä työnjohtajista ja varsinkin johtajista on pulaa.
Tämän päivän johto keskittyy lähinnä rahastuspuoleen ja laatu sekä muut asiat he ovat jättäneet tekijöiden harteille. Joita taas nämä asiat kiinnostavat nykyisin vielä vähemmän. Sääliksi käy tämän päivän rakennustarkastajia.
Ei ihme, että talot homehtuvat ja katot romahtavat
jne..

Äänestä
  • Ongelma on siinä että on olemassa kirvesmiehiä ja kirvesmiehiä. Näiden kahden välillä on se ero että työteho on ihan eri luokkaa eli tehokkaammista miehistä on pulaa. Näitä näpertäjiä on tulossa vaikka kuinka paljon eli ei niistä ole pulaa eikä semmosia tarvita.

    Sitten mitä tuohon työnjohtaja pulaan tulee niin se on isojen firmojen lobbausta täysin ja näköjään siinä onnistuvat kun porukkaa hakee mestarikoulutukseen oikein urakalla. Ei kyse ole työnjohtaja pulasta vaan siitä että ei mesuille makseta palkkaa (pois lukien vastaavat).

    Kuka täys järkinen siellä montun pohjalla viihtyy valkonen potta päässä rakennusmiehen palkalla. Käydään vain hakemassa vähän työkokemusta ja sitten lähetään ja lujaa mikäli ei olla täysin alkoholisoituneita. Ketä kiinnostaa joku laatu yms. kun koko ajan hillitön vitutus päällä tulee vaan hoidettua hommat joten kuten.

    Äänestä

Työvoimapula on työantajien kehittämä legenda.Sen varjolla on hyvä hakea halpamaista halpatyövoimaa.
Uutisista voi lukea jatkuvasti millaisilla palkoilla ja ehdoilla he töissä täällä ovat.Ja vain pieni prosentti näistä törkeyksistä tulee ilmi.Työnantajat tottuivat lama-aikana siihen että päteviä tekijöitä sai töihin heti kun tarvitsi ja minimi palkalla.Ajat ovat nyt hieman toiset mutta työnantajat eivät näistä ajoista haluaisi päästää irti,ihan ymmärrettävää.Itse olen 20v kokemuksella varustettu rakennusalan ammattilainen ja ollut työttömänä jo 6 kk.Eipä tunnu kauheaa pulaa olevan.

Äänestä
  • Lounais-Suomessa on hyvä saavutus kun saa rakennusmiehen lupaamaan tulla töihin. Ei sitten kuitenkaan ehdi perille asti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


työvoimapulaa? kirjoitti:

Miten rakenuksilla voi olla työvoimapulaa?
Tyhmät ja riskit ollu aina ykköskamaa. Sitten juopot ja linnankundit täydentänyt.
Nyt on pilvin pimein ruokko ja verovelkasia pulvaanien kautta.
Rupeeks ne loppuu? Ja nää virolaiset..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu