Ja miksi näin surkea p-ska kaupunki haki kultturikaupungiksi??
Ei rahaa kulttuuriin vaan johonkin s-tanan urheiluun!?!?!?
MIKSI!?!!?
APINASIAT!
Ei rahaa kulttuuriin vaan johonkin s-tanan urheiluun!?!?!?
MIKSI!?!!?
APINASIAT!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Sitä kulttuuria voi järjestää ihan itse, vaikka kaupunki ei sitä tukisi.
Eikä se kuulu välttämättä edes kaupungin tukea. Hanki sellaiset ihmiset ympärille, jotka pystyy toteuttamaan kaipaamasi asiat, mitä Lahdesta puuttuu. Jos kaikilla on sama intressi ja on rahaa pykätä joku tapahtuma aivan itse niin se kannattaa tehdä.
Ei ylipäätänsä voi odottaa nykyään ulkopuoliselta instanssilta kuten kaupungilta tukea vaan on itse suunniteltava ja panostettava tapahtumiin.
Aikanaan seudulla vaikutti kulttuuriyhdistys nimeltänsä AGV. Yhdistivät toiminnassaan suomalaista ja saksalaista kansanperimää. Liekö enää voimissaan...?
Lahtelaisten on tuettava hiihtoa verorahoin ja tuettava sitä muutenkin niin paljon kuin mahdollista. Suorastaan kansalaisvelvollisuutemme lahtelaisena ja unohtakaa muut rahareijät.
Muistatko viime talven???
Silloin ei ollut lunta ollenkaan. Meinaat kai sitä, että sitä lunta pitää raahata rekkalasteittain Lapista ja sekin kuorma sulisi puolivälissä matkaa. Ei kuule onnistu... Kyllä se on niin, että hiihto on TOSI RAHAREIKÄ!!!
Tässä on keksittävä jo muita keinoja, ja painopiste on siirrettävä kulttuuriin.. ehdottomasti... :D
..nimittäin kaljakulttuuria,sen kuulee näin kesäisin
kaiken yötä, ja myös rannoilla näkyy aamuisin...
On niin kultturellit mäyräkoirien nahat pitkin
maisemia,että....
Lahdessa. On paljon enemmän Mömölän-, Ritisen-, ja Pitkässälahdessa.
Laita lasit silmillesi Tampio, ellet muuten osaa lukea ilmoituksia kultuuritarjonnasta. Ainakin musiikkipuolella löytyy joka makuun, tanssia, bluesia, jazzia, sinfoniaa. On teatteria, Sibeliustaloa, kirjailijakokousta, Tanssiva Lahti ... Koko ajan tapahtuu eri puolilla kaupunkia. Eiköhän ole itsetäsi kiinni, jos mikään ei kiinnosta. Myös ympäristökunnissa tapahtuu koko ajan - puolen tunnin matka ympäristökuntien tapatumiin.
Lahdessa on myös arvostetut ammattikorkeakoulut esimerkiksi musiikin, kuvataiteen ja muotoilun alalta. Opiskelijoita ympäri Suomea tulee tänne, koska kulttuurialan opetuksella on Lahdessa hyvä maine. Myös kansanopistoa löytyy jne.