Miksi te ajatte mopoautoillanne, skoottereillanne, mopoilanne ja autoillainne rundia Erkontiellä eestaas? Eikö teillä todellakaan ole mitään muuta tekemistä? Kyllä on järjen köyhyyttä, kun muutaman sadan metrin pätkää ajatte edestakaisin satoja kertoja illassa.
Eikö teillä todellakaan ole muuta tekemistä? Naurettavaa.
Välillä pysähdytte Orimatin kohdalle parkkiin ja sitten taas alkaa koko homma uudestaan. Jokainen vuoronperään yrittää esittää, kuinka kalusto kulkee. Sotkette/rikotte paikkoja, huutelette ohikulkijoille. Eniten minua vaivaa se, että yritätte näyttää kavereille niin ammattitaitoista kaahaajaa ja kuitenkin olette ihan onnettomia aloittelijoita vielä, eikä minkään valtakunnan kokemusta vielä edes auton normaalista ajotaidosta. Ei ihme, että ruttuja tulee ja läheltäpiti tilanteita. On ihme, ettei kukaan ole kuollut Erkontiellä kaahauksenne takia.
Toivottavasti joku joskus lopettaa/kieltää ajelunne Erkontiellä. Lisäksi minua ärsyttää suunnattomasti se, että häiriköitte ihmisiä Erkontiellä ja rikotte lähestulkoon kaiken, mitä laitetaan ihmisille iloksi nähtäväksi.
Esimerkiksi Erkontiellä olette repineet kaupungin laittamia kukkia, rikkoneet roskiksia.
Näinpä jopa porukan,joka repi iltasella kukkaruukusta kukkia,jonka matkatsto on laittanut ovensa eteen. Postin/S-Marketin edustallakin kehtaatte sotkea/räkiä jopa ihmisiä päin. Ja jos joku koittaa teitä ajaa pois, haukutte.
Aika paska fiilis. Eikö kukaan saa järjestystä Orimattilaan?
Eikö teillä todellakaan ole muuta tekemistä? Naurettavaa.
Välillä pysähdytte Orimatin kohdalle parkkiin ja sitten taas alkaa koko homma uudestaan. Jokainen vuoronperään yrittää esittää, kuinka kalusto kulkee. Sotkette/rikotte paikkoja, huutelette ohikulkijoille. Eniten minua vaivaa se, että yritätte näyttää kavereille niin ammattitaitoista kaahaajaa ja kuitenkin olette ihan onnettomia aloittelijoita vielä, eikä minkään valtakunnan kokemusta vielä edes auton normaalista ajotaidosta. Ei ihme, että ruttuja tulee ja läheltäpiti tilanteita. On ihme, ettei kukaan ole kuollut Erkontiellä kaahauksenne takia.
Toivottavasti joku joskus lopettaa/kieltää ajelunne Erkontiellä. Lisäksi minua ärsyttää suunnattomasti se, että häiriköitte ihmisiä Erkontiellä ja rikotte lähestulkoon kaiken, mitä laitetaan ihmisille iloksi nähtäväksi.
Esimerkiksi Erkontiellä olette repineet kaupungin laittamia kukkia, rikkoneet roskiksia.
Näinpä jopa porukan,joka repi iltasella kukkaruukusta kukkia,jonka matkatsto on laittanut ovensa eteen. Postin/S-Marketin edustallakin kehtaatte sotkea/räkiä jopa ihmisiä päin. Ja jos joku koittaa teitä ajaa pois, haukutte.
Aika paska fiilis. Eikö kukaan saa järjestystä Orimattilaan?
Vastaukset 32
Vanhimmat
ASIAA!samaa miekii oon jo kauan kstellu.sääli että kaikki pitää hajottaa ja sotata ja kaahailu o hirveetä erkontiellä.toivottavasti joku keino ois saada loppumaan p****rundi et saatas olasta turvallii ja nätti paikka meille kaikil olla ja asustaa.lämmintä kesää sulle!
...te just kortin saaneet suuret sankarit jotka niillä kapeilla hiekkateillä kylki edellä rallitatte,seuraavan kerran lentää kivi, ja iso sellanen.
Vali vali vali.....
Jatketaa vaa samaa mallii, ihan vaan sua ärsyttääksemme.
Onks ne muka noita mopo/skootteripoikia, jotka niitä kukkia käy repimässä? Mä vähän epäilen, eiköhän ne ihan sieltä nuorimmasta päästä ole, jotka niitä kukkia ei jätä rauhaan.
Olen itse ihmetellyt samaa ilmiötä Erkontiellä. Jatkuvaa rallia ilman päämäärää. Olen joskus käynyt cruisingeissa katsomassa kunnon JENKKIAUTOJA ajamassa samanlaista ympyrää, SE on ihan ok mutta tämä mopoautoilla ja skoottereilla saman touhuaminen kaupungin keskustassa on ainoastaan säälittävää ja kertoo hyvin minkä ikäisistä "cruisailijoista" on kyse. Orimatin karhu ja penkit aidattiin häiriköistä eroon pääsemiseksi, pitääkö kohta aidata koko Erkontie että saadaan rauha keskustan palveluita tarvitseville ja käyttäville?
Niin se karhun aitaus oli ihan älytön keksintö,istuma paikat meni ihan piloille,istuhan siinä vähän kaikenlaisia ihmisiä
mutta ei siinä häiriöitä ainakaan ollut,itse en siinä ole koskaan istunut.
Ajattelinkin vanhempia ihmisiä jotka voi jalkoja lepuuttaa.
Totta että orimatin penkit ovat vanhemmalle väelle mukava paikka lepuuttaa jalkoja, mutta itse ainakin useammin näin miehiä pulloineen istumassa ko. penkillä. Edes S-marketin kulmalla olevalla jäätelökioskilla ei saanut 3-vuotiaan tyttömme kanssa asioida rauhassa kun juopuneet miehenköriläät olivat vallanneet kioskin vieressä sijaitsevat pari puutarhatuolia. Keskusta-alue on niin pieni että etenkin nyt kun tuli tämä tupakkalakiuudistus niin ihmiset parveilevat pitkin keskustaa vallaten kesäsäällä kaikki mahdolliset istumapaikat. Valitettavaa.
jos noin pahasti häiritsee ringin heitto niin muuta hemmettiin sieltä erkontieltä vaikka johonkin siperiaan! JA RALLI JATKUU!
kyllä näkee että erkontien ringin pyörittäjät on mielikuvituksetonta sakkia.HALOO HANKKIKAA ELÄMÄ!
TÄYSIN SAMAA MIELTÄ!
mitäs muutakaan elämää on orimattilassa. pitäisikö mennä kirkkoon laulamaan virsiä??
1) yleistätkö? vanhempiväki skooteroi myös.
2) onko orimattilan kukkaloisto mahtava, menkää
minne tahansa, näkymä on rikkaampi, tämä on rutiköyhää näkymää, valitettavasti.
3)oma elämämä voi olla 2 puutteellinen" :) jos noin
paljon tympii teitä valittajia.
4)Mitä muita niin vakuuttavia palveluja kuin takuuvarmoja alkkoholi tarjoiluja löytää orimattilasta? Vaikka pienelle lapsellesi haluamaasi päähinettä lähdet hakemaan tai itsellesi vaatteita, ei niitä löydy. Onko valikoima laaja, puku, solmiot fiksut lahjatavarat, minun on turvauduttava Lahden palveluihin vaikka orimattila kuinka kehuisi ja mainostaisi itseään.
Orimattila kaatuu köyhyyteensä tyhmän ja jopa ujon ....piip......takia.
Uskon ettet voi tähän olla enää yhtään vastaan
jos vähääkään haluat esimerkiksi pukeutua tai laatua tietokoneeseesi tai ainakin laajempaa valikoimaa, tai puutarhaasi laajempaa, edullisempaa niin kukka kuin pihakalustoa.
No tietokone nyt on huono veto mutta mistä ostat autosi jos olet autoileva, väitän vieläkin että sinäkin elät loppupelissä aika onnettomassa kyläpahassa.
Jos olet auton omistaja?
aivan täysin samaa mieltä.
1) En yleistä. Mopoja/skoottereita kaiken ikäisiä alle 18.
2) Orimattilan kukkaloisto ei voi olla mahtava, koska nekin vähät, mitä on, on revitty pois, kiitos nuorison.
3) ei ole, valitettavasti
4)Orimattilasta löytyy Alkon lisäksi vaikka mitä muuta. Sinun tarvitsee vain avata silmäsi, olet niin sokea, että...
Ehkäpä sinun kannattaisi ottaa pelkkää vichyä ja selvitä ensiksi ja ruveta sitten vasta selvänä syyttelemään.
Ilmeisesti sinä olet kulutusorja, jonka pitää saada sitä ja tota ja millään muulla ei ole väliä... Pienelle lapselle löytyy päähine myös Orimattilasta, mutta haluamasi suurella luottokorolla ostetun rahoitusyhtiön auton joudut hakemaan Lahdesta tai muualta.
Onnetonta sakkia olet. Kaikki peruspalvelut löytyvät Orimattilasta, turha alkaa valittamaan. Mene toiseen kaupungiin törsäämään kuitenkin sosiaalivirastosta saamasi rahat.
Minä sentään olen töissä, vakituisessa työsuhteessa.Sinä vain onneton työtön ruikuttaja.
Sääli.
ai orimattilassa palvelut yes, no hyvä ja onneksi. kerro.
1)ei löytynyt lastenvaunujakaan. kerro mistä.
2)Ei löytynyt uutta autoa kun sellaisen halusimme, kerro mistä.
3) ei löytynyt illalla avoinna olevaa kahvilaa,
kerro missä.
4) ei löytynyt tietynlaista kännykkää jonka halusin, löytyi lahdesta.
5) ei löytynyt työpaikalle kalusteita. kerro mistä. kerron itse löytyi helposti lahdesta.
Eli orimattilasta ei löydy palveluita jotka
ei riitä meidän perheelle.
Onnea sinulle kiva kun lenkkimakkara käy.
orimattilassa..muuta vaikka Nastolaan siellä on kaikkea...tai sitten suureen kaupunkiin Lahteen..ei orimattilassa varmaan pakko ole asua?
estää muuttamasta pois luuletko olevasi erikoisempi kuin muut taidat olla vaan vähän elämän puutteessa mikään laki Ei estä nuoria tulemasta kylälle kavereitaan joita sinulla ei todennäköisesti ole morjestamaan eikä pidä yleistää ei niitä kukka puskia niin paljon ole että niitä joka nuorelle riittää revittäväksi
...niin kukaan ei ostanut, vaan lähti Lahteen ostoksille, ja nyt valitetaan kun ei ole palveluja.
Muuta sinne lahteen sitten niin ei tarvii ruikutaa
Netistä saa, vaikka ympäri maailmaa...ihan mitä tavaraa tahansa.
Jotain vikaa, jos Erkontien edestakasin ajelua pitää puolustella sillä, ettei kylällä ole palveluita...pitääkö kiertää useampaan kertaan ympyrää, että löytää? HÄH?!!
Jälkeenjääneitä kaikki tyynni.
Tuskin se nuoriso niistä palveluista täällä valittaa? Ainahan Erkontiellä on edestakaisin ajeltu, nuoret menee sinne missä muutkin nuoret ovat.
Orimattilan tytöistä siis on kyse.
Me ajamme siis "rillu rallia" ja vahvin ja komein aina kulloinkin voittaa kai ymmärrät ja siihen loppuu aina ralli hänen kohdallaan. Samaa teit aikanasi itse.
Sellaista on meidän nuorten Orimattila rakkaus niin ei tarvitse mennä ja jättää rakasta kotikaupunkia jonkun ymmärtämättömän rehusäälijän takia.
Orimattilan sakki on niin olevinaan...
Me ollaan eikä meinata
Orimattilassa 1 häirikkö ajaa sinisellä opelilla,pyörii erkontietä ympäriinsä, välillä pysähtyy kusemaan nurkkiin ja jatkaa taas. Useinmiten ottaa kuskin itselleen ja räyhää kännissä. Aivan naurettava kundi,koittaa olla niin kovista niin kovista. Näkee vaaleatukkaisen käytöksestä että jotain on todella pahasti vialla, ei ole aivan normaalia käytöstä. Onko kukaan muu erkontieltä havainnut samaa?
On kyllä hauskaa ajella rinkii kylällä ja ottaa mittaa vähä muista tyypeistä, vaikka ne yhet valopäät keksi laittaa siihe ne parit hyppyrit jotka mukamas hidastaa vauhtia.
Itse olen juuri tullut mopo ikään. jos mieleni tekee ajella jossai niin en suuntaa kylille. Siellä vaan on räkäpäitä.
olet oivaltanut oikein.
nythän näitä rilluttajia taas riittää kun tuli lunta. käkelässä vedetää muunmoassa vanhalla tummalla bemarilla ja äsken traktorilla niin että yks perhe meinas jäädä alle lastenvaunujensa kans. ei pal taas päätä palele pojilla.
juuri kortin saaneena ajelen vain öisin ja kännissä!
Hienoa kakkaläjä, kohta olet vaan verinen läskiläjä kun hurautat sillä (mopo)autollas turhan vauhdikkaasti!!! Sitä ootellessa!!!
Varmaan oli sillä kaverilla se toinenkin peli, eikä pelkästään auto.
Pusitotien risteystyömaan työmiesten turvaksi asetettujen keilojen välistä maanantaina päivällä porhalsi pikkupösö ehkä satasta, työmiehellä haalarit pyörähti ilmavirrasta, ja lippalakki putosi.
Olisipa kuski tullut takaisin ja pysähtynyt, niin olisi saattanut legot pudota seuraavaksi, sen verran vihaisia naamoja näkyi työmiesten hikisten ja säikähdyksestä kalpeiden otsalohkojen alapuolella.
Rekisterinumero talteen, ja poliisille.....törkeä liikenteen vaarantaminen, ja useita todistajia paikalla.
Siis kaikenlaisia idiootteja meitä on, pieni horjahdus työmaalla ja olisi tullut todella pahaa jälkeä.
Tosin ambulanssimiehet usein joutuu korjaamaan nuo idiootit itsensä pieninä palasina jostain ojanpenkalta ennemmin tai myöhemmin.