Meillä on 5-vuotias labbisuros ja ajattelimme leikkuuttaa siltä pallit pois, niin miten se vaikuttaa koiraan noin yleisesti? Kannattaako leikata??
Koirasta....
Labbis
6274
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Yleensä se rauhoittaa koiraa. Varsinkin jos koira on kova räyhäähän.
voi olla joskus yliseksuaalinen niinkuin jotkut nartut..Silloin rahoittaa koiraa ettei vaan kulje nenä mAASSA ulkona..kerhessamme oli yksi lapukka poika joka oli yliseksuaalinen ja todella virilli..ei kiinnostanut toko eikä muukaan opetus ja päässä oli vaan tytöt..Pallit leikkattiin kun ei käytetty siitoksen ja tänä päivänä koira on tokovalio..eli kannattaa jos ei käytetä siitokseen.
Emme ole ajatellu käyttää siitokseen vaikka paperillinen ja hyväsukuinen onkin!
Aikalailla on hajujenperään ja tilaisuuden tullen kova karkaamaan! =/
Miksi ihmeessä "ne" pitäisi poistaa???
Onhan sinullakin sukupuolielin!!
Poika koiralla kuuluu olla "ne"...
Aivan järetöntä poistaa sukupuolielin!
Häiritseekö "ne" sitten muka???!!
T.En suosittele...
sulla ei varmaan itellä ole ollu uros koiraa joka karkailee ja vinkuu ovella narttujen kiima-aikana ja on syömättä!!!
voin sanoa että leikkaus kannattaa.
itse leikkautin 4 ja puol vuotiaan urokseni ja rauhoittumisen merkkejä on näkynyt!
Mulla 3 hyvää syytä miksi meidän pojalta leikataan "pallit" Ensinnäkin yli energinen narttujen hajujen haistelija jopa niin että saa "astma"kohtauksia. Ja keväisin itkee kokoajan ulos hajujen takia. Toinen syy, rähisee vastaan tuleville uroksille ja jopa nartuille. On tosi kurjaa ja noloa. Kolmanneksi meillä on narttu pentu ja vahinkojen estämiseksi on helpompi leikkauttaa uros. Eläinlääkärin mielestä hyvin riittäviä syitä leikkauttaa, mutta muista lisätä liikuntaa, saattaa lihoa helpommin leikkauksen jälkeen varsinkin labbikset hyvin helposti.