Herätkää!

reunalla

BOKSERI

Hyvän palveluskoira on oltava rohkea,seurallinen ja helposti koulutettava.Suojelukoiran on oltava myös tarpeeksi aggressiivinen ja taistelutahtoinen.Kun nämä ominaisuudet yhdistyvät eri tavoin,on tuloksena eri tehtäviin soveltuva koira.Monien bokserisukujen luonteen muuttuminen johtuu siitoskoirien fyysisen puolen painottamisesta psyykkisten ominaisuuksien kustannuksella.Rodun entisen luonteen palauttamiseksi kaikkien kasvattajien olisi käytettävä jalostuksessa koiria, jotka täyttävät hyvän bokserin vaatimukset sekä fyysisesti että psyykkisesti.Usein kasvattajan omatunto on hyvä,kun siitoskoira on rakenteellisesti rotumääritelmän vaatimusten mukainen ja osallistunut lisäksi käyttökokeisiin ja saanut niistä tarvittavat tulokset.Jos tämä riittäisi,nykyisiä luonteen puutteellisuuksien syitä olisi ettsittävä muualta.Valitettavasti käyttökokeet eivät kuitenkaan kerro kaikkea koiran luonteesta.Sillä vaikka koira ei käyttäytyisi luonnostaan palveluskoiran tavoin,hyvä kouluttaja voi saada toimimaan niin,että se läpäisee kokeen ja saa tuloksen,joka kertoo hyvästä luonteesta.Bokserin käyttäytymistä onkin tarkkailtava ennen kuin se tulee 7-8 kuukauden ikään,jolloin luonnollinen oppimisvaihe on ohitse.Pentuvaiheessa asiantuntija pystyy määrittelemään koiran luonteen,ennen kuin ihmiskäsi on muokannut sen vaistoja.Näin toimimalla saadaan sukupolvesta toiseen luonteeltaan terveitä boksereita.On turha salata sitä, että bokseriyhdistysten on vaikea toimia tähän tapaan,koska silloin joudutaan hylkäämään monia siitoslinjoja.Pentujen luonteen testaamista on ehdottanut Itävallan bokseriyhdistyksen puheenjohtaja Max Höhne.Mitä sitten pitäisi tehdä?Hyvien kasvattajien olisi tiedostettava ongelma ja harjoitettava itsekuria.

Mario Perricone
Kennel di Valdemone,bokserien kasvattaja vuodesta 1950,kaikkien rotujen kansainvälinen tuomari,ENCI:n tuomarikomitean puheenjohtaja,FCI:n rotumääritelmäkomission jäsen.


(Lainattu:Suuri Koirakirja osa 2 )

5

1348

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loistavaa..!!

      on, että joku sentään ottaa kantaa tällaisiin rotua koskeviin tärkeisiin kritiikkeihin.. ja näyttää välittävän rodustä tälläkin tasolla.. :)

      • pahapahapaha

        aikakin paha tai hapan kannanotto


      • kukkahatturouva
        pahapahapaha kirjoitti:

        aikakin paha tai hapan kannanotto

        Tuosta löytyy pikku ajatus, että ehkä me tosiaan tarvitaan jotain ZTP/Körung-hössötyksen lisäksi.


    • iitin tiitin tu

      Mitähän tämäkin tarkoittaa ?
      Onko joku heräämässä vai heräämössä ?

      • herättämöstä tullut

        En tiedä herääkö kukaan


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      43
      6691
    2. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      91
      5250
    3. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      93
      4835
    4. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      6
      4659
    5. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      72
      4505
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      17
      4147
    7. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      22
      4086
    8. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      54
      4057
    9. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      164
      3994
    10. Miksi Marinin vasemmistohallitus ei tunnustanut Palestiinaa

      kun mahdollisuus oli? Nyt sitten vasemmisto-oppositio ulvoo yhtään ääneen, että Palestiina pitää tunnustaa - onpa tode
      Maailman menoa
      21
      3540
    Aihe