tikun tarkistus

Yritin tarkistaa kahden uuden muistitikun virustilannetta Avast!'lla. Ei onnistunut, se sanoi jotain, että ei ole mediaa. Eikö siis tyhjää tikkua tarkasteta, eikö siinä kuitenkin voi piileskellä pöpö?
Vai tarkoittiko "ei mediaa", että tikulla ei ollut mitään, ei edes viruksia?
Olen kiitollinen neuvoista.
2248
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mitään. Ei edes viruksia.
Uuden, tehtaan paketissa ostetun muistitikkumerkin kaupallinen historia olisi varsin lyhyt mikäli tikusta saataisiin haittaohjelma.
Piraattituotteissa sellainenkin mahdollisuus on olemassa, joten uuden tikun tarkistaminen Avastilla on asiallinen varotoimi.
Tieto tapahtumasta leviäisi kulovalkean tavoin ansiokkaiden S24:n sivujen kautta.;)

Äänestä
  • Kiitos nöyrimmästi. Mukavaa, kun joku muukin istuu koneella lauantai-iltana!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


avastisti kirjoitti:

Yritin tarkistaa kahden uuden muistitikun virustilannetta Avast!'lla. Ei onnistunut, se sanoi jotain, että ei ole mediaa. Eikö siis tyhjää tikkua tarkasteta, eikö siinä kuitenkin voi piileskellä pöpö?
Vai tarkoittiko "ei mediaa", että tikulla ei ollut mitään, ei edes viruksia?
Olen kiitollinen neuvoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu