Nokia Networks
Hanna
71955
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vastaus: Nokia Networks
Niin. Firma keskittyy selvästi core-kompetenssiin eli ulkoistamiseen ja väen pois potkimiseen. Heh heh...
semmoinen juttu, että ne joita ei enää tarvita ko. firmassa saavat ilmoituksen siitä sähköpostilla ?
Ei pidä paikkaansa. Laki määrittelee, että
yt-neuvottelujen tuloksesta, on se sitten
irtisanomiseen johtava tai ei tulee kullekin
ilmoittaa henkilökohtaisesti.
Mutta eihän ne ennenkään ole lakia kovin tarkasti seuranneet?
>yt-neuvottelujen tuloksesta, on se sitten
irtisanomiseen johtava tai ei tulee kullekin
ilmoittaa henkilökohtaisesti
Minä löysin vaan tiedon, että töpeksinnästä YT-neuvotteluissa työntekijälle voi seurata jopa 20 kuukauden palkka korvaukseksi. Joten olkaapa tarkkoina. Onni saattaa potkia eestä ja takaa.
"Henkilökohtaisesti" sanan voi lukea myös niin, että viesti ilmoitustaululla tai sanomalehdessä ei riitä. Muistaakseni eräs myyntitykki irtisanottiin soittamalla sen kännyyn ja kertomalla, että jättää työsuhdeauton siihen paikkaan, missä nyt sattuukin olemaan. Jossain on järjestetty arpajaisetkin. Kun lihaosaston tantta toimi onnettarena niin homman täytyi olla laillista.
hmm..saisit yhden arvan jokaista työvuottasi kohden ja sitten siitä vaan kaikki lomautetuksi joutneet arpajaisiin... eikö sähköposti ole henkilökohtainen ilmoitustapa? ei kai sitten...?
Etätyöntekijää ei voi erottaa, jos sitä ei saa kiinni, tai se työskentelee maassa, jossa sillä ei ole esimiestä paikalla. Niinhän tuo yksi väitti. En oikein usko näihinkään juttuihin.
>eikö sähköposti ole henkilökohtainen ilmoitustapa?
Henkilökohtainen ilmoitus ja henkilökohtaisesti perille toimitettu ilmoitus ovat eri asioita.
Muistaakseni joku toimittaja erotettiin sähköpostilla. Myös puhelun tai kirjatun kirjeen tulisi riittää. Jos työntekijää ei tavoiteta eikä hän vastaanota kirjattua kirjettä niin kirjeen saapumisilmoituksen voi katsoa vastaanotetuksi ja luetuksi jonkin päiväluvun jälkeen.
Mutta olkaa tarkkoja. YT-neuvottelussa laittomuuksilla voi tienata hyvät rahat.