paloikkuna

miten saisi jo seinässä olevan tavallisen kiinteälasisen 4x8 karmisen ikkunan täyttämään 30-min paloluokan?

talo on tuolta kohdin sen verran lähellä rajaa että tarkastaja käski vaihtaa lasit, mutta kai ne jollain reunojen pellityksellä tms. saisi täyttämään paloluokat?
42470
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Provo on kehno tai sitten olet tavanomaista tollompi.
Jos rakennustarkastaja sanoo, että lasi on vaihdettava, se tarkoittaa, että lasi on vaihdettava.
Nykyinen lasisi ei kestä palotilanteessa.

Reunapeltejä saat kyllä laittaa ihan vaan omaksi iloksesi.

Äänestä

pelti kiinni ja huone muutetaan varastoksi.

Äänestä

Eli normaalilla lasielementillä E30 paloluokka ei onnistu.

Tarvitset ikkunaasi ns. palolasin ja asiantunteva lasiliike sellaisen voi tilata.

Lasiliike tarvitsee elementin mitat ja joko nykyisen lasirakenteen tai olemassa olevan lasipaketin vahvuuden.

Mikäli tarkastaja on "tarkka", se voi myös tarkastaa elementin kiinnityksen ja silloin siinä pitää olla tiivistys palosilikonilla ja listoitus mahdollisesti tammea tai muuta riittävän vahvaa materiaalia. Tästä kannattaa keskustella ennen asennusta ja ihan vain kysyä tarkemmat speksit.

Kannattaa myös kysyä ikkunafirmoilta paloluokitellun ikkunan hintaa, koska lasiliikkeet hinnoittelevat itsensä melko kiitettävästi ja voi saada liki samaan hintaan koko ikkunan, jonka vaihto on melkeinpä helpompi homma, kuin vaihtaa olemassa olevaan elementti. Riippuu tietysti nykyisen rakenteesta.

Valitettavasti pellitys ei tosiaankaan tässä auta.

Äänestä
  • Määräysten mukainen ratkaisu on, että sekä ikkuna että ympäröivä tilkerako ovat oikein tehdyt.

    Ikkunarakenne pitää olla tyyppihyväksytty ja asennus suoritettu valmistajan ohjeen mukaan.

    Valmistajilla jotka tekevät paloluokiteltua ikkunaa, pitää olla asennusohje.

    Tuskin on niin rohkeaa tarkastajaa, että yllä mainitusta "oikaisee".

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


hki3 kirjoitti:

miten saisi jo seinässä olevan tavallisen kiinteälasisen 4x8 karmisen ikkunan täyttämään 30-min paloluokan?

talo on tuolta kohdin sen verran lähellä rajaa että tarkastaja käski vaihtaa lasit, mutta kai ne jollain reunojen pellityksellä tms. saisi täyttämään paloluokat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu