Eka pyörä

Moi,
moottoripyöräkuume on iskeny pahemman kerran. Ja siihen ei kuulema auta muu, kuin hankkia se pyörä.
Täytyy myöntää, ettei ole juuri mitään kokemusta/tietoa moottoripyöristä, mutta minua kiinnostaisi nimenomaa custom -pyörät. Olisko hyviä vinkkejä, joita kannattaa ottaa huomioon sellaista hankkiessa ja ihan suosituksia eri malleista/merkeistä? Rahaa olis käytettäväksi n. 4000-5000 egee.. Kiitoksia jo näin etukäteen!=)
6796
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Hommaa Virago 535. Itse ostin viime kesänä ekaksi fillariksi sellaisen.Helvetin helppo ajaa ja tuntui aika pomminvarmalta peliltä.Tosin kaks päällä hieman tehoton ja ahdas. Näyttäis olevan tohon rahaan aika paljon tarjontaa.

Äänestä

oli sun kysymyksesi kyllä aikaa suuri/laaja,mahdoton vastata lyhyesti,oisit edes kertonut minkä kokoinen olet,kuvitelkaa mille näyttää jos joku 190/125 ajaa 535 viragolla!!:-)))!ha,haa.Pieni prätkähän se on,se sopii paremminkin aloitteleville nais kuskeille ja sellaisille lyhemmille ajajille,oikeastaan se sopii siihen"nakkikitskan kulmilla"pyörijöille,niitä 535:a on muutenkin joka paikka täynnä.Osta Honda sadow 700cc,se on kuitenkin jo vähän suuremman näköinen ja luja kuin ratakiskon pätkä ja varma toiminen kuin junan vessa!!Viragon startti murheen kryyni,samoin kuin vanhemmuuten kaasarit.Sulla hyvä budjetti,sillä saa jo n.vm-85 shadow:sin ja jää varusteisiinkin vielä rahaa.Tuon tyylisiä pyöriä suzukilla malli:intruder.Olen sitä mieltä että kun custom pyörän ostaa niin aivan turha"polttaa" rahaa 500cc pikku pyörään ja alkaa sillä opettelemaan ja heti kohta sitten vaihto edessä 700cc-800cc:n,niin ja minne sen 500cc laittaa!?ei mene kaupaksi,joka paikka ennestään jo pullollaan niitä,halvempi tapa on ostaa hiukan suurempi niin se luottaa sitten monta vuotta.tässä pari kuvaa 700cc shadowhttp://motor.2dehands.nl/fotos/2172939.jpg ja http://www.sitecenter.dk/shadowclassic/nss-folder/scrapbog/VT700WEB.jpg tuollainen prätkä ja se viinin punaisena ja tietenkin se"hammasharjalla hoidettu"yksilö vieläpä niin tuskimpa katumaan tulet!!:-))

Äänestä
  • Joo, oli kieltämättä vähä laaja kysymys eikä itestäni mitää perustietoja. Kiitoksia molemmille vastanneille. Viragoa oon kyl jo vähä mietiskellyki, mut tietty Magnan kommentit on iha huomioon otettavia. Kokoa mulla ei liiemmilti ole; 179/68.. Tällanen höyhensarjalainen. Ja kun en ole - ainakaan vielä - mikään tekniikan ihmelapsi, niin mielellään sellaisen pelin ostaisin, jota ei heti tarvitsisi olla koko ajan työkaluilla sorkkimassa. Ja tarkoitus olisi kyllä tehdä vähän pidempiäkin reissuja eikä vain siis pörräillä nakkikioskin nurkilla. Mut ei kuitenkaa mitään Euroopan halkireissuja. Suomessa vähä kavereita kattelees ja muijaki olis kiva ottaa välistä kyytiin.
    Tässä taas vähä lisää infoa..
    Huomenna alkaakin kortin ajo..=)

    Äänestä

  • Lassi kirjoitti:

    Joo, oli kieltämättä vähä laaja kysymys eikä itestäni mitää perustietoja. Kiitoksia molemmille vastanneille. Viragoa oon kyl jo vähä mietiskellyki, mut tietty Magnan kommentit on iha huomioon otettavia. Kokoa mulla ei liiemmilti ole; 179/68.. Tällanen höyhensarjalainen. Ja kun en ole - ainakaan vielä - mikään tekniikan ihmelapsi, niin mielellään sellaisen pelin ostaisin, jota ei heti tarvitsisi olla koko ajan työkaluilla sorkkimassa. Ja tarkoitus olisi kyllä tehdä vähän pidempiäkin reissuja eikä vain siis pörräillä nakkikioskin nurkilla. Mut ei kuitenkaa mitään Euroopan halkireissuja. Suomessa vähä kavereita kattelees ja muijaki olis kiva ottaa välistä kyytiin.
    Tässä taas vähä lisää infoa..
    Huomenna alkaakin kortin ajo..=)

    Hyviä vaihtoehtoja sinulle tarjottu tähän asti! Juurin noista kahdesta lähtisin sinun tilanteessa valitsemaan. Jos kuume ei ota laantuakseen, niin se virago voi olla hieman turhan köyhä ratkaisu, eli voisi olla suositeltavampaa lähteä tutustumaan Shadow tarjontaan. Ne on mukavia pyöriä ja erittäin hyvän näköisiäkin.

    Mikään expertti en itse näissä customeissa ole, itse etenen kyykyillä ja odottelen kavereita kun ne puksuttelevat customeilla perässä. Mutta tyytyväisiä ovat hekin ja tietävät elävänsä pitempään kuin minä...

    Äänestä

http://www.moottoripyora.org/
tuolta saat infoa prätkä asioissa ja kun liityt ja rekisteröidyt porukkaan niin varuste hankinnoissa saat isot säästöt!(kypärä ym..)

Äänestä

ikinä en ollut edes mopolla ajanut, ( kerran kokeillut, ja lähti käsistä ). Sitten se hulluus iski. Ostin tänä keväänä kasisatasen Intruderin. Hinta ei tosin istu sinun haarukkaan, mutta ainakin minulla pyöräilyn aloittaminen kyseisellä mallilla on onnistunut hyvin. Se on tarpeeksi tehokas ja kuitenkin äärettömän helppo käsitellä. Jos päädyt customiin, niin suosittelen pleksiä eteen,( vaikka se on ruma ). Itselläni ei ole sitä mutta moottoritiellä sitä kaipaisi. Onnea hankintaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lassi kirjoitti:

Moi,
moottoripyöräkuume on iskeny pahemman kerran. Ja siihen ei kuulema auta muu, kuin hankkia se pyörä.
Täytyy myöntää, ettei ole juuri mitään kokemusta/tietoa moottoripyöristä, mutta minua kiinnostaisi nimenomaa custom -pyörät. Olisko hyviä vinkkejä, joita kannattaa ottaa huomioon sellaista hankkiessa ja ihan suosituksia eri malleista/merkeistä? Rahaa olis käytettäväksi n. 4000-5000 egee.. Kiitoksia jo näin etukäteen!=)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu