Terve,
tulopuolella on sanottu että kannattaa alaslasku venttiilille tehdä t-haarasta.
Mites poistopuolella, onko tuolla merkitystä äänien kannalta?
tulopuolella on sanottu että kannattaa alaslasku venttiilille tehdä t-haarasta.
Mites poistopuolella, onko tuolla merkitystä äänien kannalta?
Vastaukset 29
Vanhimmat
ei vaikuta meluun koska ilmaa imetään konelle päin äänetkin siis kulkee paremmin samaan suuntaan.
Kyllä moni tekee tulopuolenkin 90 mutkalla, mutta tuo T-haara on hiljaisempi, vielä kun käyttää sellaista päätytulpaa jossa on äänieriste sisällä tai jos ei sellaista ole saatavilla laittaa sinne vaikka pehmeää solumuovia tai vaahtomuovia palan.
Nopeudet on kuitenkin niin pieniä, ettei äänen kannalta ole mitään käytännön merkitystä.
Suunnillakaan ei ole merkitystä, ääni kun menee vähän nopeamin (340 m/s)kuin ilma (2 m/s).
Ylimääräisiin pehmennöksiin kertyy vain pölyä.
Päätytulpissa ei ole äänieristettä sisällä vaan lämpöeriste.
Muuten menikin ihan oikein.
-lisään vielä,et tulopuolen t-haarat ovat senkin takia parempia venttiilille,koska ilman tulo on tasaisempaa,kun taas käyrän jälkeen ilma tahtoo tulla venttiilin toisesta nurkasta/puolelta pelkästään,eikä jakaudu tilaan tasaisesti.
Nykyään tuloventtiileissä on aika usein sellainen irroitettava suuntauslevy, joten tulopuolella vaikka käyttää 90 käyrää ennen venttiiliä ei ole haittaa tuosta ilman ohjautumisesta "ulkokurviin".
Tuota 90 käyrää käytetään vain kustannussyistä, parempi tulos tulee tuolla t-haaralla ja sen päähän tulevaan tulppaan palanen vaikka Armaflexiä niin hyvä tulee.
Mikään tekninen syy ei puolla T-kappaletta ja tulppaa. T-kappaleen tyhjä pää aiheuttaa vain turbulenttista pyörteilyä kun taas käyttämällä käyrää ilma kääntyy jouhevasti.
T-kappaletta kannattaa käyttää jos on korkeudesta pulaa sillä T-kappale on hieman matalampi kuin käyrä.
Niinhän sitä helposti voisi ajatella. Totuus voikin olla vähän erilainen.
Sulla on varmaan referenssiä kumota mun väittämät? Puhutko suunnittelijan ja asioista ymmärtävän kokemuksella vai valtavalla oman talosi asennuskokemuksella..
Tälläkin palstalla kannattaa miettiä mitä sanoo, kun moni voi ottaa väittämäsi todesta ellei kukaan oikeasti tietävä jaksa korjata näkemyksiäsi.
mm mittarilla ei saada luotettavaa tulosta jos mitataan käyrästä tai sen läheltä. Siksikin t-haara on tarpeen ja aina käytetään paremmissa asennuksissa.
tullut päähänpinttymä, että kun ilma kääntyy T-kappaleessa se tekee sen siten että pysähtyy katselee oikealle ja vasemmalle ja sitten kääntyy 90 astetta?
Mistä ihmeestä on syntynyt harhakäsitys, että T-kappaleesta ilma lähtisi keskeisesti ja tasaisesti venttiilille?!
Kumpi on helpompaa ajaa jouhevasti autolla kaarretta ja kääntyä T risteyksessä?
voidaan mitata luotettavasti 1D:n etäisyydellä T-haarasta?
Paremmissa asennuksissa voidaan käyttää tulppaa huoltoluukkuna nuohoamista varten.
T-Haaran painehäviö on suurempi, mutta ääniteknisesti on parempi, että viimeinen mutka on t-haara.
Varsinkaan ilman perusteluja oleva väittämiä ei pidä ottaa todesta. Tällä palstalla olevista kirjoituksista täysin maallikon on mahdotonta ottaa selvää.
Asiaan liittyen vanha keskustelu:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000051&posting=22000000003622252
Kommenttini ei ollut niinkään ohje, vaan todellakin kyseenalaistus johtuen palstalla käydyistä keskusteluista asian tiimoilta. Oli miten oli niin sitkeässä on käsitys T-haaran paremmuudesta.
ja itke sitä kun kone pitää liikaa ääntä.
nähdä sellaisen asiantuntijan, joka uskaltaa
jättää koneäänen vaimentumisen T-kappaleen varaan.
Joku harrastelija voi toki niin tehdä, mutta ei
asian hallitseva.
Laskentahan menee seuraavasti:
pos 1: Haarasta vähennetään (jos T 100-100-100) 3
dB, koska kanava jakautuu kahdeksi yhtäsuureksi
haaraksi.
pos 2: Kullakin taajuudella lasketaan kulman
vaimennuksesta puolet hyväksi.
Jos olisi isompi kanava kyseessä, esim
puolimetrinen, olisi numeroita, mitä näyttää.
Tässä tapauksessa pos 1 ei toteudu, koska
haarakanavaa ei todellisuudessa ole, jolloin ääni
ei etene sinne vaan kääntyy huoneeseen.
Vastaavasti pos 2 kulmavaimennuksen puolikas ei
auta, koska taajuuksilla 63...1000 Hz vaimennus on
tasan nolla ( 1000 Hz:llä voi vähän löytyä, mutta
ei alemmilla).
Näin siis me asiantuntijat näemme asian. Minusta
on aivan sama kumman sinne laittaa, mutta ei
kannata kovin paljoa intoilla kummankaan
asennustavan puolesta tai varsinkaan vastaan.
:-)
Kuten jokainen ymmärtäväinen lukija huomaa, voi
vaimennusta T-kappaleella tehostaa tuon 3 dB:n
verran jatkamalla kanavaa ja sullomalla se täyteen
villaa.
Merkittävä osa iv-laitoksen äänistä vaimenee
venttiilien pääteheijastuksen ansiosta. Sattuuko
kenelläkään olemaan havaintoa, antaako
venttiilivalmistajat eri pääteheijastuksen arvon
käyrään tai T-kappaleeseen liitetylle
venttiilille?
Jos eivät anna, on se merkki siitä, ettei
liitostavalla ole merkitystä. Jos antavat, myönnän
kepeästi olleeni väärässä.
kannattaa tutustua seuraavan linkin sivun 7/8 häiriöherkkyyteen. Siinähän nähdään mm että noin puoliväliasennossa T-kappaleen häiriövirtaus
etäisyydellä 2D nostaa venttiilin äänitasoa 4 dB
kun käyrä nostaa vain 2 dB.
http://www.flaktwoods.com/184/0/3/f380ec11-33d9-454d-810d-71d3575a5eb5
Jotenkin tuntuu, että puheet T-kappaleen käytön
erinomaisuudesta ovat hmmmmmmmm pelkkää paskapuhetta ...
:-)
En väitä mitään, mutta kysyn miksi Uponor Vent suunnitteluohjeessa kehoitetaan käyttämään tulopuolella T-haaroja? Virtaus vaiko ääniteknisistä syistä? Kenties turhaan?
Niin että minkä sijaan niitä t-haaroja pitikään käyttämän? Käyrien vaiko kanavan kylkeen lätkäistävien kaulusten? Kaulusta käytettäessä venttiilin saa tungettua lähemmäksi kanavan kylkeä, jolloin ilma tulee sille pahasti "sivuluisussa" -> melua & heittokuvio mitä sattuu, pahimmillaanhan voi (etenkin säleiköillä) käydä niin, että se tulovekotin rupeaakin imemään toiselta laidaltaan huoneilmaa sisuksiinsa & kanavaan.
esitteeessä sanotaan että t-haarojen avulla saadaan hiljainen systeemi.
Kyse lienee että tehdas voi antaa melukäyrät vain yksittäisille osille tietyisssä olosuhteissa. Ja tuossa on vain päätelaitteen arvot.
Käytännössä kyse on koneesta, putkistosta ja päätelaitteista. T-haaralla varustetut on kokonaisuutena hiljaisempia. Eroa ei voi helposti teoreettisesti laskea. Tai voinee jos osaa yhdistää em asiat.
Koko keskustelurimpsu alkaa:
Poistoventtiilille 90 mutkalla- vai T-haaralla?
Eiköhän tässä T-haaroja ja käyriä ole vertailtu.
missä esitteessä noin lukee, ettei vain olisi esite, jolla myydään T-kappaleita liitinyhteiden vaihtoehtoina?
Toisen nimimerkin tarkoittamaa esitettä en tunne, mutta Uponor Vent muoviputkien asennusohjeessa käsketään käyttämään tulopuolella T-kappaleita. Tekstistä saa käsityksen, että käyrien sijaan ja erityisesti tulopuolella. Valitettavasti seuraavassa keskustelussa oleva linkki ei toimi.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=100&conference=4000000000000051&posting=22000000004472672#22000000004472672
Veloflex-esite, Fläkt. Tulot tehdään t-haaroilla, poistot käyrillä. Äänen ja puhdistettavuuden takia. Tarvittaessa vaatii myös vähemmän tilaa kuin käyrän kanssa tehty asennus.
tämä niksinurkka ei ota mitään kantaa paremmuuteen, ainoastaan sen, että molemmat tavat on vääriä, eli suojaetäisyyttä pitäisi olla 4 x D
http://www.turbo-fans.com/sitemanager/common_files/obj_generator.aspx?strObjectID=b4bf6053-5d01-4f7c-8c73-6f654954a71f&strObjectType=PubResources&strAction=file
http://www.flaktwoods.fi/184/0/3/7cdfd0f6-fd0f-4b67-918c-dd515d2540dc
tässä ei sanota muuta kuin että haarat tehdään T-kappaleilla.
Onko linkkiä siihen ohjeeseeen?
> Koko keskustelurimpsu alkaa:
Poistoventtiilille 90 mutkalla- vai T-haaralla?
Kuuluuko mainostamasi suunnitteluohjekin tähän keskusteluketjuun - vai olisiko se sittenkin kirjoitettu aiemmin, jolloin sen kirjoittaja onkin tarkoittanut verrata t-haaroja johonkin muuhun?
Maa oli autio ja tyhjä...Tulkoon valkeus ja valkeus tuli...
http://www.uponor.se/upload/Documents (PDF and officedocuments)/Finland/IE/PDF - Indoor Air/ilmanvaihto_suunnittelu_asennus.pdf
Sivulla 8 kehoitetaan käyttämään t-haaroja.
Ei oikein vakuuta. Ei vaikuta kehotukselta vaan toteamukselta, eikä siinä myöskään lue ettei
käyriä suositella käytettäväksi.
Kaaviokuvassa on tuloilmaventtiilit liitetty t-haaroilla ja poistoventtiilit käyrillä.