Ruotsissa lupaa sukupuolenkorjaukseen on hakenut vuosina 1972-2006 yhteensä 590 ihmistä, joista MTF-ihmisten osuus on ollut 376 ja FTM-ihmisten osuus 214. Vuosien 1972-1991 osuus on 202, josta MTF-osuus 117 ja FTM-osuus 85. FTM-ihmisten osuus on ollut Ruotsissa aiemmin nykyistä prosentuaalisesti korostuneempi.
http://www.rfsl.se/?p=2404
http://www.rfsl.se/?p=2404
Vastaukset 7
Vanhimmat
Eipä taida suomalaisista sukupuolensa korjanneista löytyä vastaavia tilastoja.
Suhde on kutakuinkin 1:1. Tässä suhteessa Suomi on maa idän ja lännen välillä.
Käsittääkseni HYKS ei kovin monelle taholle noita tietoja ole antanut. Onko siis HYKSin tilastot jossain julkisesti saatavilla vain pelkästään Tampereen arvio HYKSin hoitomääristä?
Pimenoffin tutkimus antaa osviittaa siitä, että suhde on 1:1, samoin Mattila kertoo TAYS:istä. Tuskin asiat ovat raflaavasti eri lailla Helsingissä.
Noista tiedänkin jo. Helsingistäkin olisi kiva saada uusia tarkkoja lukuja, vaikka Tampereen arviot niistä lienevät riittäviä.
Vuoden 2002 jälkeen ei ole tilastoja olemassa, vain epävirallisia tietoja tutkituista ja hoidetuista. Pimenoffin tekemässä tilastossa voitiin tukeutua aiemmin vaadittuihin viranomaislupiin. Itse voi yrittää tehdä tilastoa väestörekisterin perusteella kuinka monella henkilötunnus on muutettu vastakkaisen sukupuolen mukaiseksi.
Väestörekisterin haulla ei erota hetunsa ja nimensä korjannutta muista samannimisistä. Sieltä löytyy vain transgenderit ja hoitoprosessin alussa olevat, joilla nimi ei vastaa hetua. Heistäkin monella on niin harvinainen nimi, ettet keksisi hakea sitä oikealla haulla.