Eli tässä aikeissa mahdollisesti ostaan seuraavaksi autoksi nissan primeran vm. 98 - 01. Sellasta vaan kyselisin että mitenkäs herkkiä nämä nissanit on ruostumaan ja mistä paikoista?
Ruoste Herkkä?
Mistä
51611
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni on 150k ajettu -00 Primera ja se on täysin ruosteeton. Niinkuin myös edellinen autoni -98 Almera oli.
riippuu onko uutena ruostesuojattu hyvin..kannattaa ottaa selvää ennen osto päätöstä.itselläni on 97-ruostetta aikalailla pohjassa!!
...molempien takarenkaitten etupuolelta helmoista. Vuosimalli oli -97 ja molemmilta puolilta läpimätä. Vasen puoli menee ensin ja vuoden päästä toinen. Kunnollinen ruostesuojaus aikoinaan ja säännöllinen suolakerrosten pois pesu olisi ehkä auttanut asiaan. Tarkista ettei ruostetta näy eikä maalipintaa myöskään kupruile, kuplan alla muhii ;-)Muuten oikeinkin luotettava ja varmatoiminen auto, ruostuminen ainoa ongelma ainakin mulla olleessa yksilössä. Ajoin n. 100 000 km ennen kierrätystä ( ed. omistajan 60t km).
se on vain allun ongelma ei primerassa ole välttämättä samoja ruoste herkkiä kohtia
Minulla -98 ja ei ruostetta, tänään tarkistin!
Tosin ollut aikaisemmin Lapissa ja osin selittää ruosteettomuuden?
No, pakoputkesta kyllä löytyi hieman ruostetta, mutta se ei kait ole "vakavaa"! :-)