Onko ketään käynyt Postojna luolien alueella niissä pienemmissä pimeämmissä luolissa?
Tarkoitus olisi pysähtyä siellä matkalla Ljubljanasta Rijekaan Kroatiassa. Eli toinen kysymys olisi, miten helposti sujuu siirtyminen rautatieasemalta niihin pienempiin luoliin?
Matkakaveri ei ole koskaan ollut tippukiviluolassa tai muussakaan luolassa, niin haluaisin viedä hänet vähän pienempään paikkaan kuin kaikista suurimpaan turistiloukkuun.
Postojna Caves
4
1634
Vastaukset
- Trav
Ljubljanan rautatieasemalla on hyvä englannintaitoinen turisti-info, jossa varmasti osaavat neuvoa miten päästä luolille joko julkisilla tai järkätyllä retkellä. Ljubljanassa ei muutenkaan tule mitään kielihankaluuksia englantia osaavalle.
- Käynnyt
Reilu 10 kilometriä Postojnasta,sieltä löytyy,oppaan ja lamppujen kera pääsee luoliin,kierrokset tasatunnein.
http://www.postojnska-jama.si/?cat=7&lang=en - katka
Käynnyt kirjoitti:
Reilu 10 kilometriä Postojnasta,sieltä löytyy,oppaan ja lamppujen kera pääsee luoliin,kierrokset tasatunnein.
http://www.postojnska-jama.si/?cat=7&lang=enPäädyttiin lopulta Divacaan ja otsikon kohteeseen. Unescon suojelukohde joten luultavasti sen takia hyvin säästynyt massaturismin kotkotuksilta (vain tarpeelliset kahvila, wc ja postikorttimyymälä löytyvät). Saatiin vielä kuulla jotain ihan spesiaalia isossa luolassa, kun yhdellä ryhmäläisellä oli kitara mukana = laulua ja soitantaa. Juna-aikatauluihin kytketty bussikuljetus luolille ja samoin myös Lipicaan. Kuten jo aiemmin mainittu - Ljubiksen rautatieaseman infotoimistosta saa hyvää tietoa!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017563
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1075628- 835057
- 1394466
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113160- 502855
- 522769
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102374Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561986