Minulla on tosi usein sellaisia tuntemuksia kuin kuukautiset olisivat alkamassa, kivuista ei voi puhua mutta outoa jomotusta ja ikään kuin kouristelua mahassa ja kipua alaselässä varsinkin makuulla. Tämä on kestänyt jo vuosia, voiko syynä olla endometrioosi?
Endometrioosioireita??
Omituista
4466
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Endometrioosiin kuuluu usein kuukautiskivut jotka kestävät päiviä ja vaativat kipulääkitystä. Kaikilla terveilläkin naisilla voi olla pieniä kipuja, joillakin vähän kovempiakin, eikä silti ole kyse endometrioosista.
oireita..eli alamahakipeä niin kuin kuukautiset alkaisivat! syön yasmin pillereitä..nämä oireet alkoivat samaan aikaan,kun vatsani alkoi oireilla, todettiin laktoosi-intoleranssi, mutta tuskin tämä on sitä? välillä kipu on tois puolista enemmänkin oikealla. muuten ei mitään oireita, menkatkin normaalit. kivut katosi kuukautisten ajaksi, mutta alkoivat uudelleen, kun ne loppuivat ja aloitin uuden liuskan syönnin. Voiko olla, että pillerit eivät sovikaan mulle? Vaikka olenkin syönyt jo niitä 5-6vuotta! Nehän sisältävät laktoosimonohydraattia, mutta aika pieni määrä kuitenkin.voiko olla näillä asioilla yhtäläisyyttä? vai mitä muuta vois olla?
Itselläni ei ole laktoosi-intoleranssia, joten omat oireeni eivät voi siitä johtua.. En usko, että se muutenkaan tuntuisi samassa paikassa kuin kuukautiset? Itse olen myös 5 vuotta käyttänyt pillereitä, enkä ole aiemmin tällaista havainnut. Tämä on nyt ainakin kestänyt jo yli vuoden..
Kuukautiskivut olivat minulla pahat ennen pillerien aloitusta, ja sekin kai voi liittyä, yllätys yllätys, endometrioosiin..
itselläni on kivulias endometrioosi ja kipu on juurikin kouristelevaa alamahassa ja heiastuu myös alaselkään. toisinaan kipu on jomottavaa ja välillä pistävää. endometrioosin voi liittyä erillaisia kiputiloja ala vatsassa ja jopa alaselässä. endometrioosi monesti aiheuttaa kivuliaat ja runsaat kuukautiset. monet sairastavat tietämättään endometrioosia mutta jos noista oireistasi on sinulle ongelmia ja haittaavat normaalia elämää niin kannattaa ehdottomasti hakeutua hyvän gynen vastaanotolle joka voi sinua asian kanssa auttaa. ainoa tapa diagnosoida endometrioosi on laparoskopia eli tähystys leikkaus sillä ultra ei näytä endometrioosi pesäkkeitä kaikissa tapauksissa. tämän takia endometrioosi diagnosoidaan vain niillä potilailla kenen kivut haittaavat elämää.
lisää tietoa endometrioosista löytyy endometrioosiyhdistyksen kotisivuilta ja niiden keskustelu palstalta.