Tjaa ja mitähän maksaa...?

Hei, ollaan menossa äkkilähdöllä kreikkaan ja oisinkin kysyny mitä eläminen siellä noin yleensäkki maksaa?(syöminen juominen) Ukkoa tietty kiinnostaa kuinka kallista olut on kapakoissa tahi kaupassa?..Ja muutenkin kuinka turvallista on jättää hotelli huoneeseen lompakkoa kun ei ole talletus mahkuja koko hotellissa... Vaiko kantaako lompakkoa koko loman visusti mukana rahoineen päivineen...? Auttakaa pian kiitos!!! :)
121468
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Eläminen suunnilleen samaa luokkaa kuin suomessakin ja kyllä niitä rahoja uskaltaa hotellissakin säilyttää, tai ainakin itse olen säilyttänyt. Varmuuden vuoksi laittaa kuitenkin johonkin vähän vaikeampaan paikkaan jos mahdollista. 30v reissannut Kreikassa ja koskaan en ole edes kuullut, että joltain olisi jotain hävinnyt. Mantereella eri asia kuin saarilla.

Äänestä

Jos ravintoloissa aiotte syödä ja juoda, on huomattavasti halvempaa kuin Suomessa,HUOM. jos käytätte paikallisia tuotteita. Siis paikallisia oluita&viinejä, ravintoloissa talon oma viini tosi edullista. Samoin ruokapuolella kreikkalaiset annokset on edullisia ja maukkaita, ei mitään järkeä syödä esim. jotain pippuripihvejä.

Äänestä
  • syödä tosi pitkän kaavan mukaan että saata samanlaisen laskun kuin paikallisessa Sokos-ravintolassa ynn muissa. Sanoisin lähes puoleen hintaan.

    Äänestä

Uskoisin että on hurjan paljon ihmisiä, jotka eivät osaa edes mennä tavallisen näköisiin kreikkalaisiin paikkoihin syömään paikallista ruokaa, kun eivät ymmärrä niiden ruokien päälle mitään. Outoja ruokien nimiä, joista ei tiedä mitä saa jne. Pelätään, että ruokalista on vain kreikaksi. Ja ehkä ei osata edes englantiakaan. On niin helppo mennä turistipaikkoihin syömään pihviä tai pizzaa, kun ruoka on tuttua. Kun on vielä niin hienon näköinen paikkakin valkoisine kangasliinoineen... Mitäs siitä, että niissä paikoissa osataan ottaa rahat pois turisteilta. Lasku on ehkä kolminkertainen tavalliseen tavernaan verrattuna.
Aika vähän koko joukosta on meitä kymmeniä kertoja Kreikassa käyneitä, jotka jopa osaamme kieltä ja valmistamme usein kotonakin kreikkalaisia ruokia, muutakin kuin tzatsikia ja horiátikia (kreikkalaista salaattia).
Halpaahan se syöminen siellä on. Kyllä meilläkin on ystäväni kanssa tekemistä, että saadaan yhdessä 30 euron lasku aikaiseksi ja sekin sisältää yleensä jo vähintään puoli litraa retsinaa, usein litran.
Paljonko viiniä saat Suomessa 3-4 eurolla? Sillä saa Kreikassa puoli litraa (tai kiloa, kuten Kreikassa viiniä tilataan. En ole kenenkään kreikkalaisen ikinä nähnyt tilaavan lasillista viiniä.

Tuohon alkuperäiseen kysymykseen vielä, niin oluthan on suhteessa esim. viiniin ja ouzoon aika kallista Kreikassa. No halvempaa silti kuin Suomessa.
Ja mitäs niitä rahoja sitten pitää niin paljon mukana kuljettaa? Siellä automaatissahan ne ovat tallessa ja nostaa sitten, kun tarvitsee.
Eipä silti, kyllä ne voi ihan hyvin sinne huoneeseenkin jättää, jos ei ole tottunut automaatista nostamaan ulkomailla. Ja etenkin, jos asuu hotellissa, jossa on joku aina respassa paikalla. Silloin ei kadulta noin vain kukaan kävele huoneeseesi.
Itse jätän Kreikassa kyllä ihan huoletta milloin mitäkin arvokastakin huoneeseen, vaikka asun aina huoneistohotellissa, jossa ei ole ketään vahtimassa, kuka menee ja tulee milloinkin.

Äänestä
  • Mua kyllä ihmetyttää ihmiset jotka matkustaa johonkin ottamatta yhtään selvää esim. paikallisesta ruokakulttuurista, ihan samallalailla niistä turistitavernoista saa sen souvlakin tai moussakan tilattua kuin pihvinkin. Ja jos matkustaa pakettimatkalla, matkanjärjestäjä kai antaa aina sellainen pikku opasvihkosen missä näitäkin asioita on selitetty. Tai no tietysti jos haluaa vain ottaa aurinkoa, bailata ja juoda bisseä niin eihän sillä paljoa ole väliä mitä syö, onhan sitä joskus itsekin nuoria oltu...

    Äänestä

  • LLL kirjoitti:

    Mua kyllä ihmetyttää ihmiset jotka matkustaa johonkin ottamatta yhtään selvää esim. paikallisesta ruokakulttuurista, ihan samallalailla niistä turistitavernoista saa sen souvlakin tai moussakan tilattua kuin pihvinkin. Ja jos matkustaa pakettimatkalla, matkanjärjestäjä kai antaa aina sellainen pikku opasvihkosen missä näitäkin asioita on selitetty. Tai no tietysti jos haluaa vain ottaa aurinkoa, bailata ja juoda bisseä niin eihän sillä paljoa ole väliä mitä syö, onhan sitä joskus itsekin nuoria oltu...

    säälittävät rääpäleet,jotka käy 50 kertaa samassa paikassa.Eikö tämä ole tiedonhankintaa mitä tuo alkuperäinen harrastaa kun täällä kysyy.

    Äänestä

  • sinunlaiset kirjoitti:

    säälittävät rääpäleet,jotka käy 50 kertaa samassa paikassa.Eikö tämä ole tiedonhankintaa mitä tuo alkuperäinen harrastaa kun täällä kysyy.

    Jotkut suomalaiset käy 50 kertaa VUODESSA samassa paikassa (=mökillä), joidenkin pitää päästä joka kerta eri paikkaan. Seikkailijat ja lomailijat on kaksi eri asiaa. Uudessa paikassa on aina sama vaiva mieleisen ruokapaikan yms. löytämisestä. Yleensä se löytyy lomaviikon viimeisenä päivänä. Joistakin etsiskely ja kokeilu on koko loman idea. Kukin makunsa mukaan.

    Alkuperäiseen kysymykseen:
    Pari viikkoa sitten sixpakki 33:sta paikallista Mythos-olutta maksoi 3.90 kaupassa. Näinä tarjouskaljojen aikoina ei se taida sen halvempaa olla kuin Suomessa. Toisaalta 0.5l tarjoiltuna maksoi 2-2.5 euroa meidän majapaikan ympäristössä. Kalliimmissa paikoissa se kyllä voi olla kalliimpaa kuin Suomessa.
    Paikallinen retsina-viini maksoi kaupassa euron 0.5l kruunukorkkipullossa. Ravintolassa 3-5 euroa kuten talonviinitkin ja parempi kreikkalainen pulloviini 10-15 euroa pullo.
    Metaxa*** (brandy) kaupassa 9 euroa 0.70 l pullo, tarjoiltuna 3.5 euroa paukku, eikä se sitten ole mikään 4cl (lähempänä 10:tä).
    Coctaileista ja ulkolaisista juomista saa sitten kyllä maksaa saman kuin Suomessa. Toisaalta jos kirkasta kaipaa, saahan sieltä rakia (pontikkaa), joskus hyvääkin, usein jopa ilmaiseksi.

    Äänestä

Niin en ihan päässyt aloittajan saamista vastauksista perille, että mitä se syöminen Kreikassa on.
Noh, ei enää uudestaan sitä vastausta, että on se kumma kun ei paikallinen ruokakulttuuri yhtään innosta. Eli siitä vaan kokeilemaan.
Noh, paikallinen ihan oikeesti ja aidosti kiinnostaa yleensä sen verran meitä kahta aikuista matkaajaa, että jos/kun sitä on helpommin (ja halvemmin ja nopeammin) saatavissa, niin olkoon.
Mutta voisko joku valaista, että mitä se paikallinen sitten Kreikassa voisi olla seuraavin ehdoin: a. mielellään pitäisi sisältää lihaa riittävästi (jotta nälkä oikeesti lähtis) ja se olisi kohtuuhintaista (eli minkähintaista se silloin on??). Ei nyt aivan hirveet vaatimukset. Juomaksi kävisi esim. tuo talon viini.
Anteeksi yksinkertainen kysymykseni.
Syy muuten siihen hieman nuivaan suhtautumiseen tuohon paikalliseen ruokakulttuuriin johtuu lapsuudesta (sieltähän kaikki!!), mutta omien lastemme kanssa kun reissattiin, niin arveltiin jotta he sitten globalisoituvat paremmin kun mennään illalla varmasti paikalliseen ravinteliin ja sieltä varmasti paikallinen ruoka eteen. Niin lopun jo arvaa: outo ruoka/outo ympäristö, huuto hirmuinen, äiti ja isä globalisoi eli innostaa vedoten paikallisuuteen, mutta höh. Oli sitten iskän kiva kurvailla yömyöhällä myös paikallisia nakkikioskeja ja vastaavia iltapalapaikkoja, että sai muksut nukkumaan nälältään...

Äänestä
  • http://www.kreikka.net/kieli/ruokasanasto.html

    Tuolta näät vähän ruokasanastoa.
    Esim.tänä vuonna toukokuussa Pargassa yhdelle hengelle sai alkuruuan, pääruuan ja viinin n. 10-13€. Samanlainen hintataso on ollut ainakin viime vuosina Samoksella, Karpathoksella ja Korfulla. Jossain Kreetan ja Rodoksen isommilla turistialueilla saattaa olla vähän kalliimpaa.

    Äänestä

  • pennuille vaan gyro-souvlakii, menee alas jos kotona maistuu hampurilaiset, pizzat ja kebabit.

    Äänestä

  • "Mutta voisko joku valaista, että mitä se paikallinen sitten Kreikassa voisi olla..."

    Paikallisuus riippuu hieman siitä, mihin päin Kreikkaa olet menossa. Turistipaikoista kylläkin saa samat perusannokset kaikkialla, mutta jotkut esim. Kreetan ruuat löytää vain sieltä. Tuo kreikka.netin sivun kohta "KREIKKALAISIA RUOKIA (YLEISIÄ)" antaa aika hyvän kuvan ruokien sisällöstä.

    "...mielellään pitäisi sisältää lihaa riittävästi (jotta nälkä oikeesti lähtis) ja se olisi kohtuuhintaista..."
    Annokset on taatusti tarpeeksi suuria ja hinta on kohtuullinen (alle 10 €), jos pitäydyt paikallisissa ruokalajeissa. Pihvejä en suosittele. Naudanlihaa yleensäkin vain stifadona (pataruoka). Lammas eri muodoissaan on usein paras valinta, jos vahvaa lihaa haluaa.

    Ja lapsille yleensä kelpaa jiros-pita (kebabbia), ellei sitten keftedekset (lihapullat).

    Äänestä

  • kreikankulkija kirjoitti:

    "Mutta voisko joku valaista, että mitä se paikallinen sitten Kreikassa voisi olla..."

    Paikallisuus riippuu hieman siitä, mihin päin Kreikkaa olet menossa. Turistipaikoista kylläkin saa samat perusannokset kaikkialla, mutta jotkut esim. Kreetan ruuat löytää vain sieltä. Tuo kreikka.netin sivun kohta "KREIKKALAISIA RUOKIA (YLEISIÄ)" antaa aika hyvän kuvan ruokien sisällöstä.

    "...mielellään pitäisi sisältää lihaa riittävästi (jotta nälkä oikeesti lähtis) ja se olisi kohtuuhintaista..."
    Annokset on taatusti tarpeeksi suuria ja hinta on kohtuullinen (alle 10 €), jos pitäydyt paikallisissa ruokalajeissa. Pihvejä en suosittele. Naudanlihaa yleensäkin vain stifadona (pataruoka). Lammas eri muodoissaan on usein paras valinta, jos vahvaa lihaa haluaa.

    Ja lapsille yleensä kelpaa jiros-pita (kebabbia), ellei sitten keftedekset (lihapullat).

    Kiitos viesteistäsi, näin oli tarkoituksenikin ehkä hieman provosoivalla viestilläni. Pitää tutustua paremmin tuon kreikka.netin antiin yleensäkin.
    Itse asiassa nuo meidän muksut ovat jo sinällään jo isoja, tuskin lähtevät enää meidän kanssa mukaan. Ja tuo kohde on meille vielä hieman auki, kun 2 aikuista lähtee suurin piirtein laukku sängyn alla valmiina, niin voip selvitä lähtöpäivän aamuna jopa?? Kreikka olisi ilmeisessti kuitenkin maa.
    Hyvä rajata edes jonkin verran, heh.
    Mutta kiitos asiallisista vastauksista lisää ruokavinkkejä saa tulla. Meillä on matkamme tarkoitus täysin laiskotella lämpimässä/kuumassa eikä jaksa edes panostaa (valitettavasti ehken) paikallliseen ruokakulttuuriin muuten kuin näläntappomielessä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Haloskala!1 kirjoitti:

Hei, ollaan menossa äkkilähdöllä kreikkaan ja oisinkin kysyny mitä eläminen siellä noin yleensäkki maksaa?(syöminen juominen) Ukkoa tietty kiinnostaa kuinka kallista olut on kapakoissa tahi kaupassa?..Ja muutenkin kuinka turvallista on jättää hotelli huoneeseen lompakkoa kun ei ole talletus mahkuja koko hotellissa... Vaiko kantaako lompakkoa koko loman visusti mukana rahoineen päivineen...? Auttakaa pian kiitos!!! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu