Millasia kokemuksia teillä on imeytyskentän käyttöiästä? Ja kumman itse laittaisitte uuteen omakotitaloon joka sijaitsee haja-asutusalueella eli panospuhdistamon vai imeytyskentän. Maalaji on hiekkaa suurimmalta osin. Kertokaa kokemuksia noiden molempien käytöstä.
IMEYTYSKENTÄN KÄYTTÖIKÄ??
7
4844
Vastaukset
- ammattimies alalta
Suomalainenhan laittaa aina halvinta ei parasta.
- . . .
Meidän imeytyskenttä on nyt ollut käytössä 6 vuotta. Siihen menee vain pesuvedet, vessanpönttö menee omaan tyhjennettävään säiliöön.
Alkuvuonna se alkoi oireilla, tarkastuskaivon kansi piti avata jotta suihkuvedet ei täyttäisi putket ja jäisi lattialle. Keväällä ja nyt kesällä se on toiminut paremmin mutta tarkastuskaivo on yleensä puoleen täynnä vettä.
Epäilen että röörit on mennyt tukkoon ja pitäisi tilata huuhtelu. Sen jälkeen se voisi taas toimia jotain vuosia, mutta pelkään että viimeistään 5 vuoden sisällä koko peti pitää vaihtaa. - Ehdottomasti
Jos maalaji on hiekansekaista, niin ehdottomasti imeytyskenttä. Kestää varmasti vähintäänkin kymmenen vuotta, jos lietteet tyhjennetään kerran- kaksi vuodessa ja saostussäiliö muistetaan täyttää puhtaalla vedellä lietteen tyhjennyksen jälkeen.
Suomessa yleisen savensekaisen maalajin kanssa voi ongelmia tulla imeytyskentän kanssa jo muutamien vuosien jälkeen. Tällöin kannattaa harkita jotakin muuta vaihtoehtoa. - rane
Oma imeytyskenttä maasuodattamo ollut käytössä 13 vuotta ja hyvin pelittää edelleen.
- eki k
naaapurin mielestä?
- Anonyymi
Ollut käytössä 25v, ja hyvin on pelannut, mutta nyt menee uusintaan.
Ympärivuotisessa käytössä on ollut, tyhjennys 7-8 kk välein. Etupäässä 2 aikuista, WC, kph ja keittiö - ja sitten on 6-7 viikkoa vuodessa isompi 8-10 hengen poppoo .
Vastaava laitetaan nyt tilalle. - Anonyymi
Tuohon löytynee tarkat määräykset millain pitää olla jos veskivedetkin on tarkoitus siihi ajaa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15010909
- 525210
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452423- 302113
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131681Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421524Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta301221Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351166Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo92935TÄSTÄ TAITAA TULLA SUOMEN HISTORIAN SUURIN USKONNONVAPAUDEN OIKEUDENKÄYNTI.
Sinun täytyy hyväksyä se että jos sinä vetoat uskonnonvapauteen, silloin sinun tulee antaa myös muille vastaava vapaus o317882