kaskinen

valve

kukaan käynyt täälä? =)

16

3317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Seppo

      Miten Kaskinen on kaupunki?? vaikka se on vain 1500 asukkaan kaupunki luin se jostain lehdestä. En ole edes itse käynnytkään siellä, mutta saman kokoisissa kunnissa olen käynyt ja niitä ei voi edes miksikään kunnaksi sanoa sillä sen kaskisen kokoinen paikka on niin pieni ku muutama talo vaan kylänraitilla. Kerropa siitä kaskisesta lisää?? Pitäis varmaan itsekin käydä siellä lomamatkalla joskus ihmettelemässä asukasluvultaan suomen pienintä kaupunkia. On se varmaan katsomisen arvoinen paikka.

    • Seppo
      • valve

        Kaskisissa on yli 1500 asukasta ja Kaskinen ON kaupunki. Erittäin kaunis sellainen. Varsinkin kesällä. Että menkää vain katsomaan lisää infoa tuolta Kaskisten omilta sivuilta... :)


      • Policeman
        valve kirjoitti:

        Kaskisissa on yli 1500 asukasta ja Kaskinen ON kaupunki. Erittäin kaunis sellainen. Varsinkin kesällä. Että menkää vain katsomaan lisää infoa tuolta Kaskisten omilta sivuilta... :)

        Onko kaskisissa liikennevaloja?? Nehän kuuluu aina kaupunkikuvaan.


      • Seppo
        valve kirjoitti:

        Kaskisissa on yli 1500 asukasta ja Kaskinen ON kaupunki. Erittäin kaunis sellainen. Varsinkin kesällä. Että menkää vain katsomaan lisää infoa tuolta Kaskisten omilta sivuilta... :)

        Ajattelin käydä katsomassa vaimoni kanssa kesällä katsomassa tuota suomen pikkuihmettä ja olla yksi yö siellä. Varmaan tulee olemaan mielenkiintoinen reissu. Saa ihmetellä miltä tuo 1500 asukkaan city oikeen näyttää.


      • Ramses
        Policeman kirjoitti:

        Onko kaskisissa liikennevaloja?? Nehän kuuluu aina kaupunkikuvaan.

        Ei ole liikennevaloja, eikä hissejä, muutama suojatienmerkki löytyy.
        Puutaloja ja merta sitäkin enemmän!
        katsoppas: www.visitkaskinen.fi


      • Ramses

        Kaskisten matkailusivut löytyy osoitteesta: www.visitkaskinen.fi


      • Ramses

    • Julle

      Kaskinen, ruots. Kaskö, kaup. Pohjanmaalla Länsi-Suomen läänissä Mustasaaren käräjäoikeuden tuomiopiirissä; maa-ala 10 km2, 1 536 as. (1998), ruotsinkielisiä 28,0 %. Kustaa III:n 1785 Kaskisten saarelle perustama Kaskinen on asukasluvultaan Suomen pienin ja alueeltaan toiseksi pienin kaupunki. Ruutukaavaan rakennetun, puutaloistaan tunnetun keskustan huomattavia rakennuksia ovat Bladhin talo (n. 1785), vanha virastotalo (1913), tiilikirkko (E. Kråkström, 1965) ja kaupunginkirjasto (J. Kokko, 1982). Suurimmat työnantajat ovat Oy Metsä-Botnia Ab:n sulfaattiselluloosatehdas, Tähkä Oy:n konepaja ja Oy Botnia Wood Ab:n saha ja lautatarhat. Kaskisten sataman tärkeimmät vientitavarat ovat sahattu puutavara, selluloosa ja kartonki. Sillat Benvikinsalmen yli yhdistävät kaupungin mantereeseen. Seinäjoen-Kaskisten radan pääteasema.
      Nähtävyyksiä: lääninlampuri Johan Cneiffin kivi (1785), Benvikin kartano, myrskyssä 1854 hukkuneiden kalastajien muistomerkki (1961) Myllyniemessä, Myllypuisto, kala-aitat ja kalastusmuseo, Sälgrundin majakkasaari.
      Pohjanlahden kauppapakon murtuminen 1765 voimisti kaskislaisten itsenäistymispyrkimyksiä ja alueen halukkuutta tapulikaupungiksi. Vuonna 1792 saatujen tapulikaupunkioikeuksien ansiosta merenkulku vilkastui. Kehitystä haittasi kuitenkin hyvien liikenneyhteyksien puuttuminen mantereelle päin. 1800-luvulla Kaskisten satama palveli terva- ja puutavarasatamana sekä henkilöliikennesatamana Ruotsiin. Uusi kehityksen aikakausi alkoi 1980-luvulla Metsä-Botnian sellutehtaan rakentamisen myötä. - Oma srk. vuodesta 1926.
      Tapahtumia: Kaskisten viikko, Kaskisten markkinat, Kalarantapäivät.
      Urheiluseuroja: Kaskisten Veto (KasV).

      Ja tääsä vielä faktaruutu siitä.

      taajamaväestö (1993): 98 %
      asuntojen keskikoko: 83 m2
      kesämökkejä: 175
      yritystoimipaikkoja: 70
      työpaikkaomavaraisuus: 130 %
      maatiloja: 0
      elinkeinorakenne
      alkutuotanto: 3 %
      jalostus: 60 %
      palvelut: 35 %
      veroäyrin hinta (1998): 18,50 p
      suurin valtuustopuolue (1996): SDP

    • monarchist

      Mitä kuuluu nykyään tälle kaupungille? Onko miten elinvoimainen?

    • esku_olo

      Eipä tääl mittää..Hyvin on hiljainen, ja rauhallinen..Kesällä on vähän enempi vilskettä

    • ÄRRÄÄ

      Ei oo ÄRRÄÄ.

    • Kaskisissa_käynyt

      Kaskisten asukasluku kehittyy vauhdilla, mutta valitettavasti väärään suuntaan. Nykyisin on enää alle 1300 asukasta.
      Ympäristö on hieno, Kaskinenhan sijaitsee itse asiassa meren saaressa.
      Mutta kohta taitaa Kaskinen olla vain yksi Närpiön sivukylistä. Kylä, jossa on erikoisuutena mm. elinkelpoinen satama.

    • Anonyymi

      14.11.2019 kannattaa vierailla. Silloin Kaskisissa tehdään ehkä historiaa, eli kaupungin historiaan kirjoitetaan kenties se viimeinen piste.

      • Anonyymi

        Se on kotikunta kenttään sitten jatkossa muistettava kirjoittaa Närpes...


    • Anonyymi00016

      Mutta nyt on kaupunkineuvos, erittäin kunnostunut, saanut kovia kohuja aikaan ja potkut Nykäskylästä, Vaasasta ja Kauhavalta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      138
      1289
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      35
      820
    3. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      587
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      580
    5. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      27
      576
    6. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      26
      538
    7. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      526
    8. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      24
      511
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      15
      472
    10. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      15
      472
    Aihe