eikö suomen lain mukaankin kameran mukana pitäisi tulla suomenkieliset ohjeet? miten pitää menetellä kun ohjeita ei ole edes cdllä?
Vastaukset 6
- Myös suomeksi
Ostin eilen E-510 paketin, paketissa oli myös suomenkielinen ohjekirja. Olympus.fi sivuilta löytyy vain englanninkielinen ladattavaksi. Kysäisepä topshotista www.topshot.fi (Tuomala), sieltä tapaa löytyä asiatuntevaa ja ystävällistä palvelua. 510 on muuten aikalailla sama kapine kuin 500 (10 vs 8 MP)
- n-orsu
Muistaakseni meille tuli mukana netistä ladattava ohjekirja...
- MasaXY
Kyllä myyjältä pitäisi saada ohjeet - kysyitkö jo sieltä?
- Pekka J
Hei. Taistelin juuri samasta asiasta Set-It-verkkokaupan kanssa, kun ostin heiltä Olympus SP 550UZ. Kuluttajasuojalaki sanoo aivan selkeästi, että tuotteessa on oltava suomenkieliset ohjeet mukana -lähetin heille lainauksen laista ja uhkasin reklamaatiolla Kuluttajavirastoon, niin sain heti viestin, että manuaali on tilattu Olympukselta ja on tulossa -siis suomenkielinen. Monet nettifirmat yrittää säästää kustannuksia vain englanninkielisillä ohjeilla, muttA LAKI ON AIVAN SELKEÄ, joten ota yhteyttä myyjään ja vaadi se suomenkielinen manuaali lakiin vedoten.
Tsemppiä
Pekka Järvilehto
Helsinki - Pekka J
Hei. Unohtui vielä, että soitin Olympukselle (Olympus.fi -löytyy puh.no) ja he lupasivat lähettää suomenkiel. ohjeet ILMAISEKSI -tosi hyvää palvelua. Sain jo ohjekirjan!
Pekka J- Timba...
E-510 tuli suomenkielinen DVD-laitteilla/pc.llä katsottava cd mukana ja ihme, siinä puhutaan suomea : )
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS631947Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13840Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52746Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke42679- 43631
- 80606
- 47604
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29536- 47524