Näyttää tulleen Kaonilta ihan perusboxi markkinoille. Käyttäjäkokemuksia kyselen, että onko ostamisen väärtti? Tallentavathan ovat kehuja saaneet.
Kokemusta Kaon KCF-100 boxista?
Kannattaako ostaa?
85098
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Meillä ollut nyt pari kuukautta tuo boksi käytössä ja ainakin tähän asti pelannut ok. kanavat vaihtuu nopsaan, tekstiteevee ok ja ohjelmaopas ok. Omat kokemukset peruskäytöllä hyviä. Korttipaikkaa ei olla vielä testattu.
Hankinpa sitten tuon boxin itselleni. Kuvanlaatu on hyvä ja kanavienvaihto nopeaa sekä laite on hiljainen ja käy viileänä. Minusta tuo ohjelmaopas on kyllä aika huono verrattuna Visionin oppaaseen. Ja laitteen manuaali on todella surkea. Kuinka hemmetissä kanavat saa muokattua juuri siihen järjestykseen kuin haluaa? Tein kanavalistan mutta laite laittaa ne kanavanumeron mukaiseen järjestykseen. Haluaisin muuttaa kanavien paikkoja numeroinnin perusteella, vielä siinä ainakaan onnistumatta.
Vision on siis mielestäni käyttömukavuuden perusteella parempi mutta Kaon parempi kuvanlaadussa ja kanavien vaihtonopeudessa sekä hiljaisuudessa ja käypi huomattavasti viileämpänä.
Vain boxin takaisin myyjäliikkeeseen, joka myi boxia vain 12 kk takuulla, vaikka takuuta pitäsi olla 24 kk. Tilalle haen samanhintaisen Visionin mallia VDC9440B. Tuntui liikkessä testattaessa olevan ihan käypänen peli. Enemmän valintoja käyttöjärjestemässäkin. Visionissa hyvää on alhainen virrankulutus (8W) verrattuna tuohon Kaoniin (max. 25W) sekä minua enemmän mielyttävämpi ohjelmaopas. Hiljaisuus Kaonin kanssa sama ja ulkonäkökin miellyttää. Toisekseen Visionissa ei ole esiintynyt kuvan pikselöitymistä eikä nykimistä/pysähtelyä, joita taas Kaonissa on ollut. Kaon myös käynnistyy aika hitaasti ja kanavien automaattihaku kestää ikuisuuden.
Ollut käytössä reilut 2 viikkoa. Ei erityisempiä ongelmia. Perus- ja maksulliset kanavat ovat toimineet samoin nauhoitukset videolle ja DVD:lle. Ääni, kuva ovat hyvät (ainakin vanhaan televisiooni) ja tekstitykset ovat toimineet hyvin (muutamaa hetkeä lukunottamatta). Heikkouksina turhan pieni kaukosäädin,(joka joskus hyppää kanavan yli, kun on painamassa seuraavaa kanavaa päälle), suuri virran kulutus ja niukahko käyttöohjelehtinen.
miten olette saaneet onnistumaan kytkennän Kaon kcf-100 (kaapelidigiboksi).
Kun Tallentava Dvd laite ei löydä Kaonin Digikanavia ollenkaan..
*hyvä boksi muuten, mutta tässä hommassa tullut ongelma
Tähän boxiin ei voi tallentaa kuin yhden ajastuksen samalle päivälle. Ajastimeen mentäessä kysyy PIN-koodia, vaikka valikoiden lukitus on pois päältä. Palautin eilen ostamani boxin aamulla ja taistelun ja useiden puhelujen jälkeen sain rahani pois.
Meillä Kaon KTF1000 on ollut käytössä kuukauden. Kuva on hyvä, mutta pysähtelee aika ajoin. Nyt parina viime päivänä on ongelmana se, että YLEn kanavapaketissa ääni ja kuva eivät ole synkassa. Ääni myöhästyy muutaman sekunnin ja on ERITTÄIN häiritsevä puheohjelmissa, jossa näytetään puhujan kasvoja ja huulten liikkeet. Onko kellään ollut sama ongelmaa. Onko vika lähetyksessä, antennissa(antennisignaali voimakkuus 98%) vai koneessa. MTV3:n kanavapaketissa ongelmaa ei ole, vaikka sielläkin kuva satunnaisesti pysähtelee.
Pitääkö ohjelmaa päivittää?
Mulla oli noita ongelmia jo aikapäiviä sitten kun boxi oli juuri tullut myyntiin ja juuri tuon pätkimisen takia boxin palautinkin ja vaihdoin toiseen, jonka kanssa ei ole ollut mitään ongelmia. Tilalla on ollut nyt useita kuukausia Maximumin perusboxi ja on toiminut moitteetta.