Kaasun kulutus veden lämmityksessä

Kylmäkalle

Paljonko suunnilleen kaasua kuluu 10 vesilitran lämmittämiseen 10 asteesta 50 asteeseen?
Mikä on laskukaava tuohon?
Kiitän.

15

3807

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aapeliaapeli

      litrat x lämpöero = kcal Eli 10x40=400kcal

    • lasketaan

      En tiedä onko joku kokeellisesti yrittänyt luoda jotain kaavaa, mutta helpoin tapa saada vastaus kysymykseesi on laittaa pullo vaa'alle ja mittari kattilaan. Siitähän saat kulutuksen. Huomaa kuitenkin, että pitkässä käytössä pullon pinnalle kondesoituva vesi voi vaikutta tulokseesi.

      Tässä esimerkkiä, miten voit tehdä arvioita laskemalla.

      Nestekaasu on 98%:sesti propaania, jonka palamisentalpia, ts palamislämpö, on -2219 kJ/mol. Eli yhden moolin polttaminen tuottaa lämpöä 2219 kJ.

      10 l vettä eli n. 10 kg vastaa ainemäärää 10000g/18g/mol = 555,6 mol.

      Veden lämpökapasiteetti on 75,327 J/K mol. Eli yhden vesimoolin lämpötilan nostaminen yhdellä asteella vaatii 75,327 J energiaa.

      Jotta saadaan 10 l vesimäärän lämpötila nostettua 40 astetta, tarvitaan energiaa 40 K * 555,6 mol * 75,327 J/K mol = 1674 kJ.

      Eli täydellisesti palaessaan 1674/2219 mol = 0,75 mol riittää lämmittämään ko. vesimäärän.

      0,75 mol vastaa 33 g propaania. TÄMÄ ON TÄYSIN TEOREETTINEN TULOS!

      Samalla, kun lämmität vettä, lämmität myös astiaa. Jos kattila on vaikkapa alumiinia ja painaa vaikkapa 3 kg, kuluu kattilan lämmittämiseen n. 108 kJ, eli pari grammaa propaania menee kattilan lämmittämiseen.

      Tässä vaiheessa olisi siis kulunut 35 g propaania. koska luultavasti suurin osa lämmityksessä menee ympäröivän ilman lämmittämiseen, tarkastellaan senkin osuutta.

      Alumiinin lämmönjohtavuus on 237 J/(K m s). Lämpövuo vedestä ilmaan alumiinikattilan kautta saadaan arvoimalla (237 J/K m s) * dT/dz, missä dT on veden/kattilan ja ilman lämpötilojen erotus ja dz on kattilan seinämän paksuus. Oletetaan dT = 20 astetta ja dz = 5 mm. Lämpövuo on tällöin 948 kJ/(m^2 s), eli lähes 1000 kJ menee joka sekunnin aikana ilman lämmittämiseen per neliömetri. Myös liekki lämmittää ilmaa suoraan, joten sekin pitäisi ottaa huomioon

      Ilman lämmittämiseen menee suurin osa kaasusta. Mutta karavaanirillehan siitä ei ole haittaa kuin helteellä, sillä sama kaasuhan sitä autoa/vaunua lämmittää muutenkin - useimmiten.

      Tämä lasku on yksikertaistettu esimerkki laskuista, joilla lähempänä oikeaa oleva tulos saataisiin aikaan. Tällöin pitää huomioida paljon enemmän eri seikkoja.

    • energisti

      m= (V * roo * cp* dt) /( H * eta )
      jossa V= lämmitettävä vesimäärä
      (10 l)
      roo= veden tiheys ( 1kg/l)
      cp= veden ominaislämpökapasiteetti (4,2 kJ/kgK)
      dt= veden lämpeneminen astetta (40 K)
      H= nestekaasun lämpöarvo (46800 kJ/kg)
      eta= arvioitu palamisen hyötysuhde (0,8)

      m=(10*1*4,2*40)/(46800*0,8)=0.045 kg

      Turha hienostella tuon hyötysuhteen kanssa niinkuin yllä on kemisti (?) tehnyt. Epämääräisiä muuttujia on ihan liian paljon. Tuo 0,8 saattaa sekin olla hiukan yläkanttiin, mutta kysyjä on varmaan tarkoittanut noin-arvoa, jolloin vastauksena n. 50 g ehkä riittää.

      • epäileväinen

        Kokkausta varten oleville keittolevyille (siis nestekaasulla toimiville) on yleisesti annettu hyötysuhteeksi n. 0,40. Eli n. 100 g nestekaasua voisi olla lähempänä oikeaa käyttäen energistin laskuja. Hyötysuhde 0,40 on saatu jakamalla lämmitettävään aineeseen siirtyneen energian määrä tuiotetulla energialla.

        Sijoittamalla energistin kaavaan eta=0,4 voi siten tuottaa järkevän arvion.

        Eräs valmistaja lupaa 1000 W polttimen kulutukseksi 73 g/h (polttimen teho 1000 W ei ole se teho millä vesi lämpenee, koska osa lämmöstä menee hukkaan). 73 g nestekaasua tuottaa 3600 kJ energiaa (tämä on lähes täydellinen hyötysuhde, mutta yleensä polttimille annetaan hyötysuhteita 0,90-0,95). Kun isketään tähän lukuun mukaan hyötysuhde 0,40 saadaan 1440 kJ

        Edellisten mukaan veden lämmitämiseksi tarvittiin n. 1600-1700 kJ, joten kulutus on tälläkin tavalla 81-86 g. Ja aikaa reipas tunti.

        Jos palataan siihen arvioon lämpöhukasta kattilasta ympäröivään ilmaan olettamlla lämmitysajaksi 1 h ja kattilan pinta-alaksi 0,27 m2, saadaan häviöksi 461 kJ. Lisätään siihen vielä kattilan lämmittämisestä 106 kJ, jolloin kemistin mukaan kattilassa veden lämmittämiseen menee 2241 kJ, joka vastaa 44,5 g nestekaasua sen palaessa täydellisesti. Lämpötilan nousu on oletettu lineaariseksi.

        Eli energisti oli oikeassa, ettei kannata hienostella hyötysuhteen laskemisella, kun sillä pääsee yhtä huonoon tulokseen kuin repäisemällä jonkun luvun hatusta, mutta joskus on ihan mukava miettiä miten näitä laskuja kannataisi laskea.


    • Anonyymi

      ei muutakun rinkiin istumaan Tuuriin , ja bissee käkättimeen.

    • Anonyymi

      Mutta kun pitää lämmittää 99l 45 asteeseen , miten sitten menee kaasua ?
      Paljonko kaasupullon paino laskee?

    • Anonyymi

      Paljonko kaasupullo jäähtyy samalla kun vesi lämpenee?

      • Anonyymi

        Riippuu kaasupullotilan tuuletuksesta ja veden lämmitykseen käytettävän laitteen tehosta. Esimerkiksi vaunun alkulämmityksessä täydellä teholla kaasupullokotelon ollessa suljettuna, pullo voi peittyä jopa huurteeseen, mutta käyttövesi on ollut lämmintä jo melko pian. Yleensä rajoitetun vesimäärän (sisäisissä lämminvesivaraajissa maksimissaan 10 l) lämmittäminen ei ehdi jäähdyttää kaasupulloa mainittavasti. Ehkä juuri sen verran että nesteen kohdalla pullon pintaan tiivistyy kosteutta (pullo jäähtyy muutaman asteen).


    • Anonyymi

      Kasvaja on tuttu: kaks kertoo pii koo per cee cee.

      • Anonyymi

        On yhtä kuin piikuus pois


    • Anonyymi

      Näin syksyllä riittää 11kilon kaasupullo noin viikoksi jos joka päivä on puskaparkissa. Lämmitys, kaasuliesi ja veden lämmitys.

    • Anonyymi

      Jos 100lt lämmittämiseen kuluu 11kg, niin 10lt lämmittämiseen kuluu x

      100-11kg
      10- x

      11kgx10/100.

    • Anonyymi

      Jos keitetään happea osmoottisessa sumussa, niin saadaan täplikästä typpeä.

    • Anonyymi

      11kg pullossa on yleensä kaasua n 10kg. Jos pullonpaino sen kyljessä pitää paikkaansa.

    • Anonyymi

      100grammaa tunnissa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      365
      2118
    2. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      57
      1578
    3. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      153
      1160
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      277
      1139
    5. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      67
      929
    6. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      85
      885
    7. Varkaita kuhmossa

      Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.
      Kuhmo
      31
      855
    8. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      112
      840
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      11
      837
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      816
    Aihe