Kaasun kulutus veden lämmityksessä

Kylmäkalle

Paljonko suunnilleen kaasua kuluu 10 vesilitran lämmittämiseen 10 asteesta 50 asteeseen?
Mikä on laskukaava tuohon?
Kiitän.

15

3919

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aapeliaapeli

      litrat x lämpöero = kcal Eli 10x40=400kcal

    • lasketaan

      En tiedä onko joku kokeellisesti yrittänyt luoda jotain kaavaa, mutta helpoin tapa saada vastaus kysymykseesi on laittaa pullo vaa'alle ja mittari kattilaan. Siitähän saat kulutuksen. Huomaa kuitenkin, että pitkässä käytössä pullon pinnalle kondesoituva vesi voi vaikutta tulokseesi.

      Tässä esimerkkiä, miten voit tehdä arvioita laskemalla.

      Nestekaasu on 98%:sesti propaania, jonka palamisentalpia, ts palamislämpö, on -2219 kJ/mol. Eli yhden moolin polttaminen tuottaa lämpöä 2219 kJ.

      10 l vettä eli n. 10 kg vastaa ainemäärää 10000g/18g/mol = 555,6 mol.

      Veden lämpökapasiteetti on 75,327 J/K mol. Eli yhden vesimoolin lämpötilan nostaminen yhdellä asteella vaatii 75,327 J energiaa.

      Jotta saadaan 10 l vesimäärän lämpötila nostettua 40 astetta, tarvitaan energiaa 40 K * 555,6 mol * 75,327 J/K mol = 1674 kJ.

      Eli täydellisesti palaessaan 1674/2219 mol = 0,75 mol riittää lämmittämään ko. vesimäärän.

      0,75 mol vastaa 33 g propaania. TÄMÄ ON TÄYSIN TEOREETTINEN TULOS!

      Samalla, kun lämmität vettä, lämmität myös astiaa. Jos kattila on vaikkapa alumiinia ja painaa vaikkapa 3 kg, kuluu kattilan lämmittämiseen n. 108 kJ, eli pari grammaa propaania menee kattilan lämmittämiseen.

      Tässä vaiheessa olisi siis kulunut 35 g propaania. koska luultavasti suurin osa lämmityksessä menee ympäröivän ilman lämmittämiseen, tarkastellaan senkin osuutta.

      Alumiinin lämmönjohtavuus on 237 J/(K m s). Lämpövuo vedestä ilmaan alumiinikattilan kautta saadaan arvoimalla (237 J/K m s) * dT/dz, missä dT on veden/kattilan ja ilman lämpötilojen erotus ja dz on kattilan seinämän paksuus. Oletetaan dT = 20 astetta ja dz = 5 mm. Lämpövuo on tällöin 948 kJ/(m^2 s), eli lähes 1000 kJ menee joka sekunnin aikana ilman lämmittämiseen per neliömetri. Myös liekki lämmittää ilmaa suoraan, joten sekin pitäisi ottaa huomioon

      Ilman lämmittämiseen menee suurin osa kaasusta. Mutta karavaanirillehan siitä ei ole haittaa kuin helteellä, sillä sama kaasuhan sitä autoa/vaunua lämmittää muutenkin - useimmiten.

      Tämä lasku on yksikertaistettu esimerkki laskuista, joilla lähempänä oikeaa oleva tulos saataisiin aikaan. Tällöin pitää huomioida paljon enemmän eri seikkoja.

    • energisti

      m= (V * roo * cp* dt) /( H * eta )
      jossa V= lämmitettävä vesimäärä
      (10 l)
      roo= veden tiheys ( 1kg/l)
      cp= veden ominaislämpökapasiteetti (4,2 kJ/kgK)
      dt= veden lämpeneminen astetta (40 K)
      H= nestekaasun lämpöarvo (46800 kJ/kg)
      eta= arvioitu palamisen hyötysuhde (0,8)

      m=(10*1*4,2*40)/(46800*0,8)=0.045 kg

      Turha hienostella tuon hyötysuhteen kanssa niinkuin yllä on kemisti (?) tehnyt. Epämääräisiä muuttujia on ihan liian paljon. Tuo 0,8 saattaa sekin olla hiukan yläkanttiin, mutta kysyjä on varmaan tarkoittanut noin-arvoa, jolloin vastauksena n. 50 g ehkä riittää.

      • epäileväinen

        Kokkausta varten oleville keittolevyille (siis nestekaasulla toimiville) on yleisesti annettu hyötysuhteeksi n. 0,40. Eli n. 100 g nestekaasua voisi olla lähempänä oikeaa käyttäen energistin laskuja. Hyötysuhde 0,40 on saatu jakamalla lämmitettävään aineeseen siirtyneen energian määrä tuiotetulla energialla.

        Sijoittamalla energistin kaavaan eta=0,4 voi siten tuottaa järkevän arvion.

        Eräs valmistaja lupaa 1000 W polttimen kulutukseksi 73 g/h (polttimen teho 1000 W ei ole se teho millä vesi lämpenee, koska osa lämmöstä menee hukkaan). 73 g nestekaasua tuottaa 3600 kJ energiaa (tämä on lähes täydellinen hyötysuhde, mutta yleensä polttimille annetaan hyötysuhteita 0,90-0,95). Kun isketään tähän lukuun mukaan hyötysuhde 0,40 saadaan 1440 kJ

        Edellisten mukaan veden lämmitämiseksi tarvittiin n. 1600-1700 kJ, joten kulutus on tälläkin tavalla 81-86 g. Ja aikaa reipas tunti.

        Jos palataan siihen arvioon lämpöhukasta kattilasta ympäröivään ilmaan olettamlla lämmitysajaksi 1 h ja kattilan pinta-alaksi 0,27 m2, saadaan häviöksi 461 kJ. Lisätään siihen vielä kattilan lämmittämisestä 106 kJ, jolloin kemistin mukaan kattilassa veden lämmittämiseen menee 2241 kJ, joka vastaa 44,5 g nestekaasua sen palaessa täydellisesti. Lämpötilan nousu on oletettu lineaariseksi.

        Eli energisti oli oikeassa, ettei kannata hienostella hyötysuhteen laskemisella, kun sillä pääsee yhtä huonoon tulokseen kuin repäisemällä jonkun luvun hatusta, mutta joskus on ihan mukava miettiä miten näitä laskuja kannataisi laskea.


    • Anonyymi

      ei muutakun rinkiin istumaan Tuuriin , ja bissee käkättimeen.

    • Anonyymi

      Mutta kun pitää lämmittää 99l 45 asteeseen , miten sitten menee kaasua ?
      Paljonko kaasupullon paino laskee?

    • Anonyymi

      Paljonko kaasupullo jäähtyy samalla kun vesi lämpenee?

      • Anonyymi

        Riippuu kaasupullotilan tuuletuksesta ja veden lämmitykseen käytettävän laitteen tehosta. Esimerkiksi vaunun alkulämmityksessä täydellä teholla kaasupullokotelon ollessa suljettuna, pullo voi peittyä jopa huurteeseen, mutta käyttövesi on ollut lämmintä jo melko pian. Yleensä rajoitetun vesimäärän (sisäisissä lämminvesivaraajissa maksimissaan 10 l) lämmittäminen ei ehdi jäähdyttää kaasupulloa mainittavasti. Ehkä juuri sen verran että nesteen kohdalla pullon pintaan tiivistyy kosteutta (pullo jäähtyy muutaman asteen).


    • Anonyymi

      Kasvaja on tuttu: kaks kertoo pii koo per cee cee.

      • Anonyymi

        On yhtä kuin piikuus pois


    • Anonyymi

      Näin syksyllä riittää 11kilon kaasupullo noin viikoksi jos joka päivä on puskaparkissa. Lämmitys, kaasuliesi ja veden lämmitys.

    • Anonyymi

      Jos 100lt lämmittämiseen kuluu 11kg, niin 10lt lämmittämiseen kuluu x

      100-11kg
      10- x

      11kgx10/100.

    • Anonyymi

      Jos keitetään happea osmoottisessa sumussa, niin saadaan täplikästä typpeä.

    • Anonyymi

      11kg pullossa on yleensä kaasua n 10kg. Jos pullonpaino sen kyljessä pitää paikkaansa.

    • Anonyymi

      100grammaa tunnissa

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      99
      2055
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      288
      1866
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      325
      1688
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      204
      1555
    5. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      31
      1177
    6. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      90
      1134
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1103
    8. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      1047
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      65
      1042
    10. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      58
      1028
    Aihe