Hei!
Minulla on aina olleet vähän epäsäännölliset kuukautiset. Ja ruskehtavaa vuotoa on aina välillä tullut.
Söin pillereitä 4 kuukautta, mutta lopetin. Kuukausi pillereiden lopettamisen jälkeen, kuukatiset tulivat, olivat vähän pitempikestoiset kuin yleensä. Tässä kuussa niitä ei ole tullut, vaikka rinnat ovat olleet arat ym..
Onkohan minulla kohdunkaulan syöpä? Kun minulla tulee rusehtavaa vuotoa ja se haisee pahalle. Mikä minulla on? Pelottaa! Olen 19-vuotias!
Minulla on aina olleet vähän epäsäännölliset kuukautiset. Ja ruskehtavaa vuotoa on aina välillä tullut.
Söin pillereitä 4 kuukautta, mutta lopetin. Kuukausi pillereiden lopettamisen jälkeen, kuukatiset tulivat, olivat vähän pitempikestoiset kuin yleensä. Tässä kuussa niitä ei ole tullut, vaikka rinnat ovat olleet arat ym..
Onkohan minulla kohdunkaulan syöpä? Kun minulla tulee rusehtavaa vuotoa ja se haisee pahalle. Mikä minulla on? Pelottaa! Olen 19-vuotias!
Vastaukset 3
Vanhimmat
Pahanhajuinen vuoto väristä riippumatta on aina merkki tulehduksesta. Tilaa heti aika lääkärille.
Lääkärillä voisit pyytää ottamaan myös kilpirauhaskokeet (verikokeita). Kilpirauhasen alitoiminta aiheuttaa mm. kuukautiskierron pitkittymistä ja epäsäännöllisyyttä sekä monia muita vaivoja, joista pääset eroon, jos sinulla todetaan kilpparin liikatoiminta ja saat siihen lääkityksen.
Menkat voivat alkaa pillerien vuoksi temppuilla, luultavasti menee ohi ajan kanssa.
Ruskea, pahanhajuinen vuoto voi olla tosiaan merkki tulehduksesta (ei hiiva). Tietysti se voi olla vain normaalia kuukautistuhruvuotoa johtuen kuukautishäiriöistä, mutta sellainen haisisi vain veriselle.
Kohdunkaulan syöpä tuskin on kyseessä. Se ei yleensä tule sinun ikäsillesi, koska sen kehittyminen kestää jopa vuosikymmeniä ja vaatii papilloomavirustartunnan yhdynnässä.
...ihan oikeasti pahalle? Minä ainakin voisin kutsua jo ihan normaalia kuukautisvuotoakin pahanhajuiseksi, jos se on muutaman tunnin siellä siteessä hautunut, mutta kuukautisvuoto on kuitenkin ihan normaalia, eikä vaadi lääkärikäyntiä.
Kohdunkaulan syöpä ei kuulosta joka tapauksessa todennäköiseltä, vaan jos ruskea vuoto on oire jostain taudista tai häiriöstä, niin kyse on luultavimmin jostain "tavallisesta" tulehduksesta.
Jos vuoto on oikeasti pahanhajuista, niin mene käymään lääkärissä. Muutoin tilanne vaikuttaa ihan normaalilta: pillereiden lopettamisen jälkeen hormoonitasapaino voi olla hieman sekaisin, ja vaikuttaa menkkojen alkamiseen.