yksityisyys

Tiedossani on kuinka netin käyttöäni on seurattu ja kerrottu ulkopuolisille. Minkälaisella korvausvaatimuksella olisi sopivaa lähestyä ko. tahoa vai vienkö asian suoraan oikeuteen?
1272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Vienkö asian suoraan oikeuteen ?
Ei näköjään tiedä hönkäsen pöläystä niin siviili-
kuin rikosprosessistakaan.
Ei sinne oikeuteen mennä ihan samalla lailla, kuin maitokauppaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietosuoja kirjoitti:

Tiedossani on kuinka netin käyttöäni on seurattu ja kerrottu ulkopuolisille. Minkälaisella korvausvaatimuksella olisi sopivaa lähestyä ko. tahoa vai vienkö asian suoraan oikeuteen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu