minua? Kaksi sisarustani majailee perimällämme mökillä. He ovat remontoineet mökkiä keskenään jakaen kulut. Onko heillä enemmän oikeuksia mökin suhteen kun perintö joskus halutaan jakaa?
Eli saavatko he jotenkin minut syrjäytettyä todistamalla että ovat pitäneet mökistä huolta minun siihen osallistumatta?
Eli saavatko he jotenkin minut syrjäytettyä todistamalla että ovat pitäneet mökistä huolta minun siihen osallistumatta?
Vastaukset 2
Vanhimmat
toivottavasti saavat koska ovat pitäneet huolta mökistä omakustanteisesti.miksi et itse ole osallistunut mökin ylläpitoon?pitäisikö sinun hyötyä mielestäsi jotenkin heidän tekemällä työllään?
kysytty remonteista mielipidettäni enkä ole ollut niistä tietoinen. Ovat tehneet sinne muutoksia että olisi mukavampaa heille. Yksi ainut remontti on ollut peruskunnon kannalta tärkeä ja siitä olenkin juuri sopinut maksavani TIETYSTI osuuteni.
Mutta kun he tosiaan tekevät uusia juttuja sinne vaan sen takia että heidän perheensä mahtuisi paremmin siellä olemaan. EN YRITÄ TÄSTÄ HYÖTYÄ. Mutta jos minulle ei edes ilmoiteta kyseisistä remonteista niin mitä voin tehdä. Enhän voi siellä olla koko ajan heitä vahtimassa.