Mistä Saa... Picaxe ?

Rupesin etsimään nettikauppaa,eStorea,tai mitä vaan puotia (suomesta) jossa myytäisiin PICAXE mikrokontrollereita,ja elekroniikkaa.
mutta ei helkutti... ei mitään. Selasin läpi ainakin 50 nettikauppaa...
eli onko tiedossa luotettavaa kauppaa josta moisia voisi ostaa.
ja vielä mikä: http://194.201.138.187/epages/Store.storefront/?ObjectPath=/Shops/Store.TechSupplies/Products/AXE002U
82176
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

kauppa?

Äänestä
  • StepSystems Lahdessa myy noita Picejä.

    Äänestä

tarkoitin jotain muuta kauppaa tuon tiesinkin jo mutta siellä ei ole mitään !!

Äänestä

PICAXE piirejä voi ostaa suomesta www.stepsystems.fi nimisestä yrityksestä.

Äänestä
  • Stepsystemshän mainostaa, että eivät myy noita yksityishenkilöille? Onko kenelläkään parempaa tietoa?

    Äänestä

  • jila kirjoitti:

    Stepsystemshän mainostaa, että eivät myy noita yksityishenkilöille? Onko kenelläkään parempaa tietoa?

    Ostin itse PICAXE-tavaraa Techsupplies-nimisestä verkkokaupasta Englannista. Maksoin luottokortilla.
    Sunnuntaina tilattu tuote kolahti postiluukusta keskiviikkona. Suosittelen !
    http://techsupplies.co.uk/

    Äänestä

kouluelektroniikka oy myy myös netissä pixaxea,
sitten piirejä ja komponentteja partco,elko,kouluelektroniikka,elektrolinna.nta on paljon muitakin muttei nyt ole pikavalikoissa nimiä enempää.
itse ostan elkolta ja partcolta yksittäiskomponentit,nuo ohjelmointi paketit kai edullisimmin,englannista tai kouluelektroniikasta, pixaxe alkuun AVR ATMET kehittyneemmille, uusi arguido tms,ny oli atmelin piireille, aloittelijoille,,
sit näitä philipsin yms,jo unohtuneita mikropiirisarjoja saa halvalla, oliko ne nyt MPS MPR tms,nimisiä.vastasin nyt kumminkin vaikken ole leikkinyt noilla kovin paljoa vähään aikaan,töissä tein jokusen hyötysovelluksen pumpuille ja sähköjen ohjaukseen noilla picaxeilla,

ja atmelit menee enemmän lelukäytössä esm,cd soitin,mp3 soitin,gps,yms sovelluksissa.niissä kun on pinnejä enemmän ohjauksiin

,pienet työ/hyöty köyttöön tulevat parempi tehdä picaxella kun vain just senverran in/out pinnejä mitä pikku sovellus tarvii,himmennin,puhallinohjaus,askelmoottori,servo,pumput,nestepinnan vartijat,hälytys,ultraäänimittanauha,kaukosäädin, yms,

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätoivoinen_etsijä kirjoitti:

Rupesin etsimään nettikauppaa,eStorea,tai mitä vaan puotia (suomesta) jossa myytäisiin PICAXE mikrokontrollereita,ja elekroniikkaa.
mutta ei helkutti... ei mitään. Selasin läpi ainakin 50 nettikauppaa...
eli onko tiedossa luotettavaa kauppaa josta moisia voisi ostaa.
ja vielä mikä: http://194.201.138.187/epages/Store.storefront/?ObjectPath=/Shops/Store.TechSupplies/Products/AXE002U

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu