Meidän Emma-tyttö on nyt vähän yli 7kk, muttei vielä ryömi eikä konttaa. Istuu kyllä tuettuna, muttei itsekseen. Pitäisikö huolestua, kun tuntuu, että moni samanikäinen jo on kovastikin liikkeellä? Muuten kyllä on eläväinen ja jokeltelee kovasti :)
Ikää 7kk
Emman mamma
4430
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei hätää...meitin poika alkoi kontata 8kk iässä eikä ryöminyt sitä ennen...istumaan ilman tukea oppi samoihin aikoihin.Kaikki vauvat niin erilaisia =)
Meillä on tyttö 7,5 kk, ei ryömi eikä konti. Istuu myöskin tuettuna lattialla ja syöttötuolissa ilman tukea (siis ilman tyynyjä tukena). Pyörii napansa ympäri ja liikkuu pyörimällä paikasta toiseen eli selältä mahalle, mahalta selälle jne ja on huomannut, että sillä tyylillä pääsee yllättävän pitkälle. Ja meilläkin ollaan muutoin erittäinkin eläväisiä ja tyytyväisiä.
Itsekin välillä miettinyt, että onkohan kaikki ok, kun tosiaan tuntuu, että monet puolivuotiaatkin jo vähintään ryömivät, mutta eiköhän nämä meidänkin piltit pian opi ryömimisen ja konttimisen taidon ja sitten äitit ja isit tarviikin vikkeliä jalkoja.
Meijän tyttö ei myöskään pitänyt kiirettä liikkumaan lähdöillä mutta muuten on oikeen eläväinen ja keskitty enemmän juttelemiseen :)
Oppi istuun ilman tukea 8kk iässä, saattaa kyllä vieläkin muksahdella välillä joten tyyny on aina varalta takana. Ikää tytöllä nyt 9,5kk. Oppi ryömiin vasta n. kuukausi sitten ja pikkusen sitä ennen oppi kääntyyn selältä mahalleen. Edelleenkään ei käänny mahalta selälleen mut en ole huolissani, oppii aikanaan. Tykkää kovasti kun nyt pääsee ryömien eteenpäin ja vauhdilla meneekin :) Mukavaa kesää sinulle ja Emmalle!
ootko Hanne? :)